SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Azerbaycan ekibi Karabağ’dan Chelsea maçı öncesi ‘Ağdam’ koreografisi

Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden Azerbaycan ekibi Karabağ, Chelsea maçından önce yaptığı koreografi ile Ağdam'ın işgaline göndermede bulundu. Koreografiye yardım etmek için 1907 Üniversiteli Fenerbahçeliler Derneği'nden (UNIFEB) taraftaların yardım için Azerbaycan'a gittiği öğrenildi.

Güncellenme: 21:29, 22/11/2017
Azerbaycan ekibi Karabağ’dan Chelsea maçı öncesi ‘Ağdam’ koreografisi

SKOR DIŞ HABERLER / Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Azerbaycan ekibi Karabağ’ın, Chelsea maçından önce yaptığı koreografi ses getirdi.  Azeri taraftarların, yaptıkları  koreografi ile Ağdam’ın işgal altında olmasına ve bu sebepten Karabağ’ın kendi yurdundan uzakta olduğuna vurgu yaptığı öğrenildi.

Öte yandan Sabah Gazetesi yazarı Mevlüt Tezel de, tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi’ne katılan ve C Grubu’nda mücadele eden Karabağ’ın taraftarlarının Atletico Madrid maçında yaptığı koreografi için “ezik” ifadelerini kullanmıştı. Sabah Gazetesi ise gelen tepkiler üzerine yazıyı kaldırmıştı.

Yazar Tezel’in bu sözlerine kardeş vatan Azerbaycan’dan tepkiler yağarken, Karabağ taraftarları İngiliz ekibi Chelsea ile oynanan maç öncesinde yaptıkları müthiş bir koreografiye imza attı.

Kartonlarla “Karabağ” ve “Azerbaycan” yazan taraftarlar, iki tribün arasındaki bölüme astıkları ay-yıldızlı pankarta ise İngilizce cümlelerle, “Evden uzakta ama ait olduğu yerde!” yazdı.

Tivibuspor spikerinin verdiği bilgiye göre; Karabağ taraftarlarının bu pankartla, 1993 yılında Ermenistan tarafından işgal edilen Ağdam’a gönderme yaptıkları belirtildi.

Sabah yazarı Tezel, yazısında şu ifadeleri kullanmıştı;

“Tarihinde ilk kez şampiyonlar Ligi'ne katılan Azerbaycan takımı Karabağ, ilk puanını evinde Atletico Madrid'e karşı aldı. 0-0 biten maçtan en ilginç görüntü ise Karabağ taraftarlarının A4 kağıtlarına ‘Qarabağ' yazıp şeffaf dosyaya koyup koreografi yapmalarıydı. Futbol tarihinin en fakir, en ezik, en komik koreografisi bu olsa gerek. Olsun, yavaş yavaş onlar da öğrenecek futbol kültürünü.”

Azerbaycan kaynaklarına göre 23 Temmuz 1993’te gerçekleşen Ağdam işgalinde 5 bin 897 Azeri şehit edildi. Yaşanan işgal nedeniyle Karabağ şehri Ağdam’dan taşınmak zorunda kalmıştı.

Ayrıca Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş de maçı tribünden takip edenler arasında yer aldı.

İLGİLİ HABER Azerbaycan`dan Beşiktaş`a büyük jest! Azerbaycan`dan Beşiktaş`a büyük jest!

UNIFEB KOREOGRAFİ AÇIKLAMASI YAPTI

Ayrıca 1907 UNIFEB Derneği’nden bazı taraftarların koreografinin yapımına yardım için Azerbaycan’a gittiği öğrenildi.

1907 ÜNİFEB’den konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

“Tarihinde ilk kez bu sene Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın başarılı kulübü Karabağ, Atletico Madrid karşısında ilk puanlarını alırken, tribünde taraftarlarının A4 kağıtlara “QARABAĞ”  yazarak yaptığı görsel çalışma kamuoyunu önemli ölçüde meşgul etmiş, bu çalışmaya yönelik yapılan haddini aşan açıklamalar toplumun hatrı sayılır kesminden ciddi şekilde tepki görmüştü. 1993 yılında kurulan ve Karabağ’ın Ermenilerce işgalinden sonra faaliyetlerine Bakü’de devam eden Azeri kulübü, ülkesinde oluşturmaya çalıştığı futbol kültürü ve Şampiyonlar Ligi’ndeki mücadelesi ile dikkat çekti. Kardeş ülkemizde de Şampiyonlar Ligi grupları aşamasına katılma başarısı gösteren Karabağ kulübü büyük sempati topladı. A4 kağıtlarıyla yaptıkları görsel çalışmaya verilen bazı olumsuz tepkiler üzerine de ülkemizde birçok takımın taraftarları aynı görseli tekrarlayarak kardeş ülkenin temsilcisine destek oldular. Bu durum Karabağ Yöneticilerini de harekete geçirirken Şampiyonlar Ligi’nde Chelsea ile oynayacakları karşılaşmada görkemli bir koreografi çalışması yapmak için harekete geçtiler. Bu vesileyle -Kulüp yetkilileri arasında yer alan Fenerbahçe Kongre Üyeleri’nin de etkisiyle- Karabağ Futbol Kulübü Genel Menajeri Asif Askerov, önce Fenerbahçe Spor Kulübü ile ardından kulübümüzün yönlendirmesi ile 1907 ÜNİFEB (Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği) ile iletişime geçti. Geçmişte gündem yaratan birçok koreografi çalışmasıyla bilinen 1907 ÜNİFEBliler Karabağ Kulübü’ne bu konuda ellerinden gelen desteği vereceklerini iletti. Günler süren telefon trafiği ve tasarım çalışmalarının sonunda 1907 ÜNİFEB Üyelerinden Emir Akkaya, Esat Coşkun, Berke Özboyacı, Nazmi Akça, Barış Sülün ve Burak Hamzalı Bakü’ye gidip Karabağ Kulübü’nün misafiri oldular. İki Devlet Tek Millet sloganıyla tasvir edilen Türkiye-Azerbaycan dostluğunun ağırlığını taşıyan bu dayanışma sonucunda ortaya görkemli bir koreografi çıktı. Bakü’de kulüp yetkilileri ve Karabağlı taraftarlarla birlikte günlerce yoğun bir şekilde çalışmalar gerçekleştiren 1907 ÜNİFEBliler, onlarca metrekarelik pankartlar boyadı ve koltuklara binlerce renkli karton yerleştirdi.”

Yayınlanma Tarihi:20:56,