SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol: Milli Takım’da başka bir numara var

Mehmet Demirkol Milli Takım'a çağırılan Surinam asıllı 23 yaşındaki Erol Alkan için, 'Bu adamı kim neden çağırmış çıksın açıklasınlar. Burada başka bir numara var' dedi.

Güncellenme: 12:46, 13/11/2017
Mehmet Demirkol: Milli Takım’da başka bir numara var

Ünlü futbol yorumcusu Mehmet Demirkol, NTVSpor’da yayınlanan ‘Spor Servisi’ programında günün öne çıkan haberlerini değerlendirdi. Demirkol Milli Takım’da yer alan oyuncular ve yabancı kuralı ile ilgili çarpıcı yorumlarda bulundu.

‘KİM ÇAĞIRDIYSA, KİM TAVSİYE ETTİYSE AÇIKLANSIN’

Erol Alkan diye bir adam alındı Milli Takım’a… Atilla Türker’in 2 gündür yazdığı isim. Türkiye’de 3 kulüpte dolaştı hiç bir başarısı yok ama Milli Takım’a çağırılmış… Neden? Hollanda 2. Ligi'nde kümede kalma mücadelesi veren Dordrech'te ayda 5 bin liraya top koşturuyor. Bu oyuncuyu kim çağırdıysa kim tavsiye ettiyse bu açıklansın. Çünkü bunun bir futbol karşılığı yok. Burada başka bir numara var. Milli Takım’da bile torpil dönüyorsa olmaz.

(Erol Erdal Alkan’ın A Mili Takım’a seçilmesiyle ilgili ilk tepkiyi Habertürk yazarı Atilla Türker yazısıyla ortaya koymuş, köşesinde şu ifadelere yer vermişti:)

Erol Erdal Alkan… A Milli Takım aday kadrosunda bulunuyor. Ülkemizde daha önce 3 kulüpte oynamasına rağmen bir türlü kulübeden çıkamadı. Halen Hollanda 2. Ligi'nin en çok gol yiyen takımı Dordrecht'te ayda 5 bin liraya oynuyor. Milli Takım'a seçilmesi şaşkınlık yarattı. Akıllara şu soru geldi: Yoksa Erol, menajer-yönetici ilişkileri sayesinde mi Ay-Yıldızlı kadroya seçildi?

A Milli Futbol Takımımız'ın kadrosunu incelediniz mi? Tamamına yakını bildiğimiz futbolcular… Sadece 1'i hariç! Kim bu? Erol Erdal Alkan.

Tanıtayım. Hollanda doğumlu… 23 yaşında… Annesi Surinamlı, babası Türk… Daha düne kadar Türkiye'de top koşturdu. Peki ne yaptı? Hiç sormayın… Türkiye'de 2. lig takımlarında bile sürekli yedek kaldı.

İyi de Milli Takım'a nasıl çağrıldı?

Detaylı anlatayım.

…Böyle bir oyuncunun cilalanması hangi düşüncenin ürünüdür acaba! Yurt içinde ve gurbette kendini kanıtlamış onlarca genç futbolcu varken, rüştünü ispatlayamamış bir oyuncuya gönderilen milli takım davetiyesi size doğru geliyor mu! Kabul… Şimdi A Milli Takım yüzü gördüğü için piyasa değeri feci şekilde artacak. Halen ayda 5 bin TL'ye top koşturuyor. Önümüzdeki sezon belki de 500 bin Euro'dan kapı açacak. Ülkemizdeki kulüpler peşinde koşacak. Menajeri de müthiş kazanacak.”

Mehmet Demirkol’un Spor Servisi programında gündeme dair aktardığı diğer yorumları ise şöyleydi:

‘LİGİN ASİST KRALLIĞINDA TÜRK OYUNCULAR VAR’

Gazetelerde 2019’a kadar değişiklik yok diye algılanmış ben öyle algılamamayı tercih ediyorum. ‘2019’dan sonra herkes otursun tartışsın ne yapacağını’ diye yorumluyorum. İçeriden dışarıdan herkes otursun konuşsun diyor. Yüksek rekabet içinde çocuklarımızı iyi yetiştirmemiz lazım. Gelişimlerine devam etmelerini sağlamamız lazım. Ligin asist krallığında ilk 5’te Türk oyuncular var. İyi olan oynuyor yani. Yabancı sınırıyla, Türk futbolcu yetişmesi birbirinden farklı durumlar.

‘BİZİM YERLİYİ CANLANDIRMAMIZ LAZIM’

Deniz Türüç’ün gösterdiği gelişim inanılmaz. Hollanda çıkışlı bir oyuncu. Milli Takım’da direkt oynaması gerekiyor. Emre Akbaba müthiş bir hücum gücü. Seyretmesi çok keyifli. O da Fransa alt yapılı. Bizim yerliyi canlandırmamız lazım. Hangi kökten geldiği benim için önemli değil. Biz yetiştirebiliyor muyuz? Bu önemli. Sayın Cumhurbaşkanı da diyor ki; oturun bunları tartışın. Biz önce bu işleri yapalım. Ondan sonra yabancıyı isterseniz 3’e indirelim. Ben razıyım.

‘ÇOCUKLARI OYALAMAMIZ LAZIM’

Uyuşturucu problemi var Türkiye’de… Çocukları oyalamamız lazım. Çok ucuz ve basit ulaşılabilir uyuşturucular var sokaklarda. Çocukları, gençleri oyalamamız lazım. Genç çocuklarımızı sporla oyalamamız lazım. Onların yorulması lazım. Beden eğitimi yüksek okullarına başka türlü eğilmemiz lazım. Altyapı eğitmenliği denilen müessesenin hedef olması lazım. Eğitim devletin işidir. Ben bu işte liberal olamam. Bizim asıl ihtiyacımız eğitmen. Alt yapı eğitmenliğinin hedef olması lazım. Özel sektörün değil devletin yapması lazım. Beden eğitimi yüksek okullarının üzerine daha çok eğilmeliyiz.

‘GİDİN PARANIZI YATIRIN, VALLAHİ ÇOK KAZANIRSINIZ’

İş adamlarına sesleniyorum. Futbolcu yetiştirmek çok önemli bir iş. Gidin paranızı yatırın, vallahi çok kazanırsınız. Kaynak çok bizim elimizde. 10 yıl sonra para basarsınız. Türkiye’de 7 bölgeye 7 tane aç. Oradaki adamları eğit bak 5 yıl içinde ne oluyor. ülkede 1 milyon Boşnak var… Çok iyi iş, çok para kazanırsınız söylüyorum iş adamlarına.

‘İNSAN UTANIYOR SEYREDERKEN’

Alman Milli Takımı maça çıkıyor orta saha İlkay, Mesut, Emre Can… İnsan utanıyor seyrederken. Orada oynuyorlar diye değil. Biz nasıl çıkaramıyoruz diye utanıyorum. Bundan utanmak lazım.

‘DAVACI OLACAĞIM ARTIK’

Milli Takım forması konusunda davacı olacağım artık. Hırvatlara nasıl yapıyorlar? Benim için bayraktan farklı değil o formalar. Üzerinde bayrak var zaten. Hikayesine baksınlar karar vericiler.

‘FENERBAHÇE’DE HERKES SAKLANIYOR’

Aykut Kocaman’ı eleştirdiğim için iyi bir Fenerbahçeli’ye kötülük etmiş gibi oluyorum. Ama sorun bu değil ki. Fenerbahçe’nin oyunuyla ilgili… Ben onunla ilgili bir şeyler duymak istiyorum. Yoksa Aykut Kocaman mutlu olsun. Aziz Yıldırım da mutlu olsun. Fenerbahçe-Galatasaray çekişmesi isterim ben. Bu bizi yükseltir. Yoksa Aykut Kocaman’ın morali bozukmuş falan değil konular. Fenerbahçe’de herkes saklanıyor. Çünkü ben hata yapmazsam kimse bana bulaşmaz diye bakıyor oyuncular.

‘ARDA İÇİN TÜRKİYE’DE TEK TAKIM VAR GALATASARAY’

‘Arda Galatasaray’a gelecek’ sözlerim bir haber değil okumaydı. Çünkü Barcelona’dan sonra senin Avrupa’da gideceğin takımlar Manchester United, Bayern Münih falan olmalı. Hertha Berlin değil. Türkiye’de de tek takım var Galatasaray. Çünkü oradan yetişmişsin. Arda sessiz bu konuda açıklama yapmıyor. Burada en olabilir durum ‘açıklamamalara!’ bakılırsa Galatasaray. Bu yüzden ‘hayırlı olsun’ denilebilir.

Yayınlanma Tarihi:12:05,