SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ‘yabancı sınırı’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı sınırlamasının yürürlüğe gireceği tarihi verdi. Detayları belirlenecek olan sınırlama 2019'da devreye girecek.

Güncellenme: 21:31, 12/11/2017
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ‘yabancı sınırı’ açıklaması

NTV Spor’da Yüzde Yüz Futbol özel yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerin tartışma konusu olan ‘yabancı sınırlaması’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Rıdvan Dilmen’in “Yabancı kontenjanı konuşuldu. İnsanların algılayamadığı şu oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız yabancıya karşı değil. Yerli oyuncuların oynaması anlamında söyledi. Çünkü farklı anlaşılma oldu. Galatasaray 11 yabancıyı uyguluyorsa, oynayabilir; çünkü kural öyle diyor. Haklı olarak da oynatıyor. Uzun vadede siz ne düşünüyorsunuz” sorusuna Erdoğan şöyle cevap verdi:

“Şu anda yasa neyi emrediyorsa, neye amirse, bütün kulüpler onu yapıyor. Özellikle, bizim futbol kulüplerimiz, futbolcuyu niçin hazırlar? Milli Takımımız için hazırlar. Milli Takıma hazır olabilmek için bir defa oyuncunun oyun saatinin, oyun dakikasının miktarının fazla olması lazım. Ne kadar bir futbolcu fazla oynarsa görev alırsa o zaman Milli Takıma adaylık konusunda da onun şansı o kadar artacaktır. Ama bizim diyelim ki; en güçlü takımlarımızda biz istikbal vaat eden veya beklediğimiz futbolcularımız olmazsa, bizim oradaki şans yüzdemik eksilir.

İLGİLİ HABER Recep Tayyip Erdoğan, NTV Spor`da sporun gündemine dair soruları yanıtladı Recep Tayyip Erdoğan, NTV Spor`da sporun gündemine dair soruları yanıtladı

Biz yine de yurt dışında oynayan futbolcularımızı, lejyonerlerimizi almak suretiyle takım oluşturmaya çalışıyoruz. Dünyaya baktığımızda, dünyada da marka futbolcular seyirci çekebilmek için ne yapıyorlar? Transfer yapmak suretiyle, o kulüpler çok ciddi rakamları harcıyorlar. Benzer şey bizde de var. Fakat bir çok yabancı futbolcuyla diyelim ki; 2019’a kadar anlaşmalar yapılmış. O tarihe kadar anlaşmalar yapıldığına göre; bunun üzerine herhangi bir spekülasyon yapmaya gerek yok.

Çünkü bu yürüyen bir süreç. 2019’dan sonrasına yönelik Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tüm kulüplerle oturup masaya yatırmalı ve bundan sonraki süreci nasıl sürdürelim, yürütelim konusunda durmalarında fayda var. Yabancı futbolcu olmasın mı? Hiç olmasın mantığı bir defa yanlış bir mantık. Olacak bir şey değil. Çünkü onların da bizim futbolumuza katacakları çok şey var. Onların katkısı ve bir de tribünlere ayrı bir hareket, canlılık getirecektir. Bunları da görmemezlikten gelemeyiz.”

İLGİLİ HABER Kulüp başkanları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a mesaj gönderdi Kulüp başkanları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a mesaj gönderdi

Yayınlanma Tarihi:20:34,