SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Erman Toroğlu: Lucescu’yu kim getirdiyse onu her yerinden öperim

Ünlü futbol yorumcusu Erman Toroğlu, A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu ve federasyon için çok sert ifadeler kullandı.

Güncellenme: 10:48, 12/11/2017
Erman Toroğlu: Lucescu’yu kim getirdiyse onu her yerinden öperim

Lucescu’nun İtalya’da ayrı, Romanya’da ayrı, Türkiye de ayrı konuştuğunu söyleyen Erman Toroğlu Türk hakemleri için de çarpıcı ifadeler kullandı. İşte Erman Toroğlu’nun sözleri…

‘HAKKINIZ YOK’

”Bu Lucescu’yu kim bulup getirdiyse, onu tebrik ederim. Onu öperim de, her yerinden, yanaklarından… Lucescu’yu kim getirdiyse bu ikisinin tazminatlarını kusura bakmayın, ne kulüplerden ne de benim vergilerimden ödemeye hakkınız yok.”

‘HİÇBİRİ KIVIRMAYACAK’

”Bu tazminatları Yıldırım Demirören başkanlığındaki yönetim kurulu ve karar alanlar çatır çatır çatır ödeyecekler. Hiçbiri kıvırmayacak.”

‘AYRI KONUŞUYOR’

”Fatih Terim’e telefon açacaksın, istifa ettirtmeyeceksin, sonra görevden atacaksın. Sonra da Lucescu denen orası burası ayrı oynayan bir adamı getireceksin. Benim bildiğim bir fıkra var, ihtiyar- muhtar diye, ona benzeyen bir adam. İtalya’da ayrı, Türkiye’de ayrı, Romanya’da ayrı konuşuyor.”

‘TÜRKİYE’YE YAKIŞMIYOR’

”Bu Lucescu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yakışmıyor. Enteresan, Arda’ya gidip sağını solunu yalaya yalaya Milli Takım’a geri getirdi. Milli Takım teknik direktörüne ve hocasına küfür eden adamı…”

‘HAYIRLI İŞLER…’

”Şimdi de duyuyorum, Galatasaray Başkanı bu adamı almaya gitmiş. Ona da hayırlı işler…”

‘HAKEMLERİN HER ŞEYİ VAR’

”1973’te İstanbul Mithatpaşa Stadı’nda oynadığımız bir maçtan sonra hakem olmaya karar verdim. Futbolculuğum ve yedek subaylığım bittikten sonra, yani 1983’te hakem oldum. Bir prensibim vardı. Her maçım son maçım olacak! Hakemlik olayında para da yoktu. İstanbul’a, İzmir’e gittiğ-i mizde zar zor yetiştirip belki de içeri girerdik. Şimdi hakemlerin her şeyi var.”

‘BİR YERDE HATA YAPIYORUZ’

”Ben bu hakemlere soruyorum. Sizlere MHK’ler eğitim veriyor. Doğru, yanlış… Peki siz üst düzey hakemler bir odaya girip, “Arkadaşlar, biz bir yerde hata yapıyoruz. Biz şunları şunları yaparsak bir şeylerin önünü keseriz. Bunları bunları da yapmamamız lazım” dediniz mi?”

İLGİLİ HABER Lucescu'nun yerine Kahveci Lucescu'nun yerine Kahveci

‘CEVAP VEREMİYORSUNUZ’

”Futbolcular sizlerle şamar oğlanı gibi oynuyorlar. Hakaret ediyorlar, yeri geliyor küfür ediyorlar, duymuyorsunuz. Sonra da FIFA hakemi oluyorsunuz. Size adam değilsin, korkaksın diyorlar, cevap veremiyorsunuz. Küçük takımın futbolcusunu atıp büyük takımınkini atamıyorsunuz.”

‘EĞİTİMLE OLMUYOR’

”Hadi eskiden yani benim zamanımda hakemler belli grupların adamıydı. Şimdi artık öyle değil, belli grupların elinde değil… O belli grupların bitiminde de benim baya bir payım var ama hakemlerin eğitim seviyeleri yükseldi. Peki hakem kalitesi yükseldi mi? Hayır. Neden? Arkadaşlar, üniversite mezunu olmak güzel bir olaydır. Eğitim güzeldir ama şunu hiçbir zaman unutmayın. Bu cümlem genele, sakın kimse alınmasın: “Tahsil cehaleti alır, eşeklik baki kalır.” Yalnız eğitimle bir şey olmuyor.”

‘YÜREĞİNİZ VARSA’

”Aileden kalma kalıntılar, kendi vizyonunuz… Bunları ortaya koyamazsanız sizden hakem olmaz. Oyun kuralları hikaye, öğrenirsiniz. Hakemlik kişiliktir. Yine söylüyorum, hakem olunmaz, hakem doğulur. Bari pozisyonları bilmiyorsunuz, hiç olmazsa kişiliğinizi, şahsiyetinizi yedirmeyin. Ayaklar altına aldırmayın. Yanlış penaltı, yanlış faul verebilirsiniz ama sizin kişiliğinizle, şahsiyetinizle, insanlığınızla oynuyorlar. Tavır koyun. Eğer biraz yüreğiniz varsa…”

Yayınlanma Tarihi:10:19,