SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sofiane Feghouli takım ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu

Galatasaray’ın Cezayirli oyuncusu Sofiane Feghouli, “Benim Galatasaray’a geliş amaçlarımdan bir tanesi de kupa kaldırmak. Burada hem ligde hem Avrupa’da kupa kaldırma hedefim var” dedi.

Güncellenme: 14:02, 08/11/2017
Sofiane Feghouli takım ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu

Feghouli, sarı-kırmızılı kulübün dergisine açıklamalarda bulundu. Yaşadığı zorluklardan bahseden Sofiane Feghouli, “Normal bir mahalle hayatıydı yaşadığımız. Annem ev hanımıydı. Bir yandan da temizlik yaparak bizleri geçindiriyordu. Dört erkek kardeştik. Hızlıca büyüyerek hayata atılmamız gerekiyordu. Çünkü annem her zaman evde olamıyordu. Çok güvenli olan bir yer olduğunu söyleyemem ama biz iyi olmak zorundaydık. Doğru yoldan sapmamak için de kendi yolumuzu çizmeliydik. Bunun için de futbol oynarken çok fazla fedakarlıkta bulundum” diye konuştu.

“Bir an değil, her zaman inandım”

Futbolcu olacağına her zaman inandığını belirten Feghouli, “Hatta sana şunu söylemeliyim; annemle konuşurken her zaman, ‘Anne merak etme, bir gün büyük bir futbolcu olacağım ve biz bu mahalleden çıkıp gideceğiz’ derdim. Bunu söyleme arzusu her zaman içimde vardı. Bir an değil, her zaman inandım. Çocukluk arkadaşlarımla karşılaştığımda bana ‘Senin başaracağını biliyorduk’ derler. Futbol oynadığım dönemde benden daha yetenekli çocuklar olurdu etrafımda ama birçoğu başaramadı. Belli bir noktadan sonra kopup gittiler. Ben her zaman inandım” şeklinde konuştu.

“Hem ligde hem Avrupa'da kupa hedefim var”

Gelecek hedeflerini anlatan Cezayirli oyuncu, “Valencia'da oynarken kupa kazanmak çok kolay değil. Çünkü Barcelona ve Real Madrid gibi çok zorlu iki rakibiniz var. Avrupa kupalarında ise iki kez yarı final oynadık. Benim Galatasaray'a geliş amaçlarımdan bir tanesi de kupa kaldırmak. Burada hem ligde hem Avrupa'da kupa kaldırma hedefim var” ifadelerini kullandı.

“Bana verilen sözlerin uzağında kaldılar”

Feghouli, Valencia'dan ayrılma sürecini de anlatarak, “Valencia'dan ayrılmam çok hızlı gerçekleşti. Evet, bana bir teklif oldu. Ama bana sunulan teklifle, karşılaştığım durum arasında büyük fark vardı. Bana verilen sözlerin uzağında kaldılar. Bu farklılıklar benim ayrılma kararı vermeme neden oldu. Sezon başladıktan sonra bir sakatlık yaşadım. Sakatlıktan döndükten sonra galiba hak ettiğim fırsatları bulamadım. Ardından Galatasaray'ın teklifi geldi. Ben de bu teklifi kabul ettim” dedi.

İLGİLİ HABER Mehmet Demirkol: Sen Galatasaray`a gidiyordun ya? Mehmet Demirkol: Sen Galatasaray`a gidiyordun ya?

“Zidane bizleri gururlandırdı”

1998 yılında Zidane'ın kendisi için önemli bir örnek olduğunu vurgulayan Sofiane Feghouli, şunları söyledi: “Onun gittiği yoldan gidiyordum. Hatta aynı hayatı yaşıyordum. O da Fransa'ya gelen göçmen bir ailenin çocuğuydu ve benim oturduğum mahalleye benzer bir mahalleden geliyordu. Büyük bir futbolcu oldu ve benim için örnek alınması gereken kişi oydu. 1998 yılında Fransa'ya büyük bir hediye verdiğini düşünüyorum. Toplumsal anlamda baktığınızda o dönem Fransa'daki herkes hangi milletten olursa olsun bütünleşti. Fransa'da yaşayan insanlar için çok güzel bir andı. Irkçılık bir sorun olarak kenara konmuştu. Sonra tekrar geçmişteki düzen geri geldi. Zidane hem Fransızların hem de Cezayirlilerin desteğini almıştı. Önemli bir örnekti. Bence o, alçakgönüllülüğü ile bizleri gururlandırdı.”

“Sahada saklanan bir oyuncu değilim”

Feghouli, lider bir oyuncu olduğu yorumlarına ilişkin ise, “Aslında lider bir oyuncu olup olmadığımı bilmiyorum. Ama şu kesin; ben sahada saklanan bir oyuncu değilim. Gerektiğinde sorumluluk alırım. Her zaman en iyisini yapmak için sahaya çıkacağıma dair söz verebilirim. Sahaya çıkarken hiçbir zaman kişisel istatistikleri düşünmem. Aklımda sadece bir şey var, o da takım. Bütün kariyerim boyunca bu şekilde düşünüp, hareket ettim. Doğru olduğuna inandığım şeyleri insanların yüzlerine söylerim. Doğru şekilde yaşamak ve sahada her şeyimi vermek benim için çok önemli” değerlendirmesini yaptı.

“Filistin'de beni takip etmelerinden çok etkilendim”

Filistin'de kendisine gösterilen sevgi için Sofiane Feghouli, “2014 Dünya Kupası sırasında Gazze'de sevincimi yansıtan bir grafiti yapıldı… Bundan gurur duydum. Filistin'de beni takip etmelerinden dolayı çok gururlandım ve derinden etkilendim. Biz Cezayirliler, Filistinlilere karşı her zaman dostluk hissederiz. Cezayir'e gittiğinizde Filistin bayraklarını görebilirsiniz. Korkunç şeyler yaşıyorlar ve buna rağmen benim başarımı duvara taşımaları beni derinden etkiledi” dedi.

“Galatasaray'ın büyük bir kulüp olduğunu biliyordum”

27 yaşındaki futbolcu, Galatasaray'ı çok uzun zamandır tanıdığını dile getirerek, “Büyük bir kulüp olduğunu biliyordum. Batıdaki Türkiye imajı ile buradaki durum arasında fark var. Açıkçası gelince şaşkınlığa uğradım. Geldiğim için çok mutluyum. Ben büyük bir kulüpte oynamak, büyük heyecanlar yaşamak ve kupalar kazanmak istiyordum. Yapılan teklif hoşuma gitti, kabul ettim ve kontratı imzaladım. Buraya beş sene içinde kazanabileceğim kadar kupayı almak için geldim” diye konuştu.

“İyi ve zor zamanlar olacak”

Lig yarışı ile ilgili de değerlendirme yapan Sofiane Feghouli, “Her zaman yaptığımız gibi tüm maçları tek tek değerlendirmek gerekir. Biz tüm hafta boyunca maçlar öncesinde antrenmanlarda çok çalışmalıyız. Tüm hafta boyunca kendimizi zorlarsak, maç anı geldiğinde vücudumuz için normal yoğunlukta bir maça çıkmış oluruz. O yüzden antrenmanlarda çok çalışmalıyız. Lig uzun, bu uzun süre içinde iyi ve zor zamanlar olacak. Bizim yapabileceğimiz çok çalışmak ve birbirimize kenetlenmek. Sadece bu şekilde devam edersek başarabiliriz” açıklamasında bulundu. Eşinin ağırlıklı olarak Cezayir yemeklerini yaptığını ifade eden Feghouli, Türk yemeklerini de denemeye başladıklarını söyledi.

İLGİLİ HABER Devlet Bahçeli`den Galatasaray ve Beşiktaş açıklaması! Devlet Bahçeli`den Galatasaray ve Beşiktaş açıklaması!

Yayınlanma Tarihi:13:53,