SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şansal Büyüka: Fenerbahçe transferde bile bile gözlerini niye kapattı?

Ünlü futbol yorumcusu Şansal Büyüka, gündemi değerlendirirken Fenerbahçe için çarpıcı iddialar ortaya attı.

Güncellenme: 10:26, 08/11/2017
Şansal Büyüka: Fenerbahçe transferde bile bile gözlerini niye kapattı?

Son dönemde Fenerbahçe’de yaşanan sıkıntıları ve Aykut Kocaman’ın istifa kararından dönüşünü Milliyet’te yer alan yazısında değerlendiren Şansal Büyüka, sarı lacivetlilerin yönetilmesinde Başkan Aziz Yıldırım’ın yüzde 100 etkili olmadığını söyledi. İşte Büyüka’nın sözleri…

İLK SARSINTIDA…

”İnşaat mühendisliği önemli bir iş… Bir binayı yaparken statiğini, yani dayanma gücünü, dengelerini iyi hesaplamazsanız o bina ilk sarsıntıda, en ufak bir sarsıntıda yerle bir olur. Takım kurmak da böyle bir şey… Kadro mühendisliğini iyi yapamazsanız, o kadroyu kurarken hesapları gerçekçi ve iyi yapamazsanız, o takım ilk sarsıntıda yerle bir olur.”

KADRO MÜHENDİSLERİ

”Fenerbahçe bugün, kadro mühendisliğini iyi yapamamanın, bir anlamda takımı kurarken hesapları yanlış yapmanın sıkıntısını yaşayıp, faturasını ödüyor. Ciddi meraktayım, Fenerbahçe'de 2-3 lisan bilen, dünya futbolunun içinde yaşayan, bilgisayar teknolojisinin çok içinde olan, çalışmalarını sezon boyu sürdüren bir scout ekibi var mı? Varsa görüşleri dikkate alınıyor mu?”

TRANSFER NEYE GÖRE YAPILIYOR

”Daha doğrusu bu transferlere neye göre yapılıyor? Böyle bir scout ekibi yoksa, niye yok? Transferlerde kimin görüşü geçerli… Başkanın mı, futbol şubesinin patronunun mu, yoksa hocanın mı?”

KAMENI YERİNE…

”Fenerbahçe bir önceki yılı dolu dolu geçirenleri değil de, niye genellikle düşüşe geçenleri ve uzun süre sakatlık yaşayanları alıyor? Örneğin, kaleye Kameni yerine, daha ciddi bir rekabet yaratacak isim alınamaz mıydı?”

BİLİNMİYOR MU?

”İki stoper Neto ile Neustadter'in Fenerbahçe kalitesinin ve büyüklüğünün çok altında olduğu bilinmiyor mu? Dirar geçen sezon Monaco'da sahadan çok kulübede oturmadı mı? Janssen genç ve iyi bir futbolcu… Ancak geçen yıl Premier Lig'de az oynayıp, çok oturmadı mı?”

KİM KARAR VERDİ?

”Soldado, Premier Lig'in en kötü transferlerinden biri seçildikten sonra İspanya'nın yolunu tutmasına rağmen geçen sezonun çok büyük bir bölümünü sakat geçirmedi mi? Van Persie transferindeki hayal kırıklığını gördükten sonra, “kandırıldık” denmesine rağmen, ortada böyle acı bir örnek olmasına rağmen, uzun sakatlık döneminden çıkan Soldado transferine kim karar verdi?”

GÖZLERİNİ NİYE KAPATTI?

”Uzun süre oturan ya da sakatlık yaşayan futbolcuların geri dönüşlerinin çok zor olduğu ve eski çizgilerini asla yakalayamadıklarını normal bir futbol seyircisi bile anlarken, Fenerbahçe'de transfere karar verenler, bile bile bu gerçeğe gözlerini niye kapattı?”

HOCA SORUNU DEĞİL

”Fenerbahçe'de ilk sorun hoca sorunu değil… Özellikle son yıllarda yanlış, araştırmadan uzak, sistematiği olmayan transfer anlayışı Fenerbahçe'yi bu sıkıntılı ve dramatik günlere getirdi.”

ALİ YILDIRIM VE KOCAMAN…

”Bu yazacaklarım şaşırtıcı gelebilir. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın kulüpte “uçankuş”tan haberi olmasına rağmen , futbol takımının yapılanmasında ve yönetilmesinde yüzde 100 etkili olduğunu düşünmüyorum. Aykut Hoca'nın gelişinde, transferlerin yapılışında sanki Ali Yıldırım ile birlikte göreve başladıktan sonra Aykut Kocaman'ın daha etkili olduğunu görüşündeyim. Bu sadece bir tahmin, ancak yanıldığımı sanmıyorum.”

BU ANLAYIŞI REDDEDİYOR

”Fenerbahçe seyircisi önce oyundan, sonra sonuçtan memnun değil… Aykut Hoca, Fenerbahçe seyircisinin beklediği coşkulu, baskılı, bunaltan, hızlı oynayan, sürekli gol arayan, savunma önlemleri ile birlikte hücum anlayışından ayrılmayan bir futbol oynatamazsa Fenerbahçe takımının hocası olur ama camianın hocası olamaz. Görüyoruz, biliyoruz: Fenerbahçe camiası bu futbol anlayışını reddediyor.”

AYAĞI DÜZGÜN STOPER…

”Fenerbahçe'ye son dakikada “ayağı düzgün” iddiasıyla alınan Neto, oynadığı 7 lig maçında 4 sarı 1 kırmızı kart gördü. Son Osmanlı maçında hakemin hoşgörüsü olmasa, ikinci sarıdan gene gidecekti. Neto biraz daha gayret etse, neredeyse her maçta bir kart görecek. “Ayağı düzgün” iddiasıyla alınan stoper böyle mi olur?”

VAR MI? YOK…

”Kalende Galatasaraylı Muslera, Beşiktaşlı Fabri gibi bir kalecin var mı? YOK… Stoperde Galatasaraylı Maicon, Beşiktaşlı Pepe gibi bir stoperin var mı? YOK… Orta alanda Galatasaraylı Fernando, Belhanda, 6 gollü Tolga, Beşiktaşlı Talisca, Atiba, Oğuzhan gibi oyuncuların var mı? YOK..”

YOKLUK İÇİNDE NASIL…

”Hücumda 11 maçta 11 gol atan Galatasaraylı Gomis, Avrupa'nın bile peşine düştüğü Beşiktaşlı Cenk Tosun gibi bir golcün var mı? YOK… Şampiyonluk yarışında çekişmek için yola çıktığın rakiplerinde “VAR” olan, sen de “YOK”sa… O zaman şampiyonluk yarışında bu kadar “YOK” luk içinde, nasıl “VAR” olacaksın.”

CANER ARANMIYOR BİLE

”Beşiktaş'ta Caner uzun bir ceza dönemine girince sol kanatta Adriano oynamaya başladı. Gördük ki, Caner'in bu kadar etkili ve önemli olmasına rağmen değişen bir şey yok. Giren, çıkan fark etmiyor. Adriano'nun oynadığı pozisyonda Caner aranmıyor bile… Kadro kalitesi ve derinliği bu olmalı…”

GÜNEŞ ŞAKA YAPMIŞ OLMALI

”Beşiktaş'ın hocası Şenol Güneş, “Yanıma değil, yerime adam lazım” dedi. Yapma Şenol Hocam… Yerinin dolmayacağını kendin de biliyorsun. Şaka yapmış olmalısın… Negredo, Beşiktaş'ta maçların sonuna doğru çok kısa süreler almasına rağmen çok önemli işler yapmaya başladı. Bu görüntüsü ile Negredo sanki daha fazla süreyi hak ediyor gibi…”

TRANSFERDE TAM İSABET

”Galatasaray, modeli çoktan geçmiş “kulaktan dolma” transferlerden vazgeçince, yani yanlıştan dönünce; verdiği paranın, beslediği umutların karşılığını aldığı bir futbolcu topluluğu ortaya çıktı. Galatasaray, geçmiş yıllarda transferde çok “karavana” attı. Bu yanlışı anlamış olacaklar ki, bu sezon gerçekten çok planlı, programlı, analitik çalışmalara dayalı “tam isabet” transferler yaptılar.”

SİSTEM NASIL ÇALIŞTI?

”Bu sistem nasıl çalıştı? Igor Tudor, istediği mevkiler için, sportif direktör Cenk Ergün yönetimindeki scout ekibinden isim talep etti. Tudor isteklerini bildirirken, stoper için topu oyuna iyi sokması gerektiğini, sağ beki için hücum anlayışı kadar savunma anlayışına da sahip olması gerektiğini, duran değil, koşan bir 10 numaraya ihtiyacı olduğunu söyledi. ”Galatasaray scout ekibi transferden transfere değil, 12 ay çalıştığı için, Igor Tudor'un önüne istediği her mevki için üç alternatif isim koydu. Bu isimlerin futbol anlayışlarını, karakterlerini, huylu mudur, huysuz mudur, bütün özelliklerini içeren bir rapor ortaya çıktı.

MAICON 3. SIRADAYDI

”Tudor baktı, inceledi, kararını verdi ve “şu isimleri istiyorum” dedi. Sportif direktör Cenk Ergün transfer listesini başkan Dursun Özbek'e götürdü, işin ekonomik boyutu konuşuldu ve Cenk Ergün bu transferler için yollara düştü. Juventuslu Assamoah dışında hepsinin işini bitirip geri döndü. Hatta stoper için Maicon verilen üç ismin üçüncü sırasındaydı. İlk iki isim olmayınca Maicon alındı. Şuna da dikkat: Galatasaray transferde, geçen yılı boş geçiren ya da uzun süre sakat geçiren tek oyuncuyu kadrosuna katmadı. Sakatlık deyince biraz Feghouli, hepsi o kadar..”

ARDA’YI NASIL OYNATIRSIN?

”Milli takımın hocası Lucescu, İtalyan medyasına verdiği röportajda, “Kendi kulübünde oynamayanları milli takımda nasıl oynatayım?” demiş. O zaman adama, “Altı aydır kendi takımında oynamayan Arda Turan'ı milli takımda nasıl oynattın?” diye sorarlar. Lucescu ya bizimle dalga geçiyor, ya da söylediklerini kulakları duymuyor.”

Yayınlanma Tarihi:09:50,