SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mircea Lucescu’dan bir kez daha ‘yabancı sınırlaması’ açıklaması…

Mircea Lucescu, Romanya ile oynanacak hazırlık maçı öncesinde basın toplantısı düzenledi. Lucescu 'yabancı sorunu'yla ilgili, "Sahada oynayan ekibe baktığımızda %80 yabancı, %20 Türk görüyoruz. %50-50 görmüyoruz. Antrenörler, 21 yaşındaki yetenekli Türk futbolcu yerine tecrübeli yabancı futbolcuları oynatıyor. Ben yabancı futbolculara karşı değilim. Olduğu gibi kalmasından yanayım" dedi.

Güncellenme: 20:56, 08/11/2017
Mircea Lucescu’dan bir kez daha ‘yabancı sınırlaması’ açıklaması…

Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Milli Takım’ın Romanya ile oynayacağı hazırlık maçından önce basın toplantısı düzenledi. Lucescu, İtalya’da verdiği ve Türkiye’de gündeme damga vuran özel röportajla ilgili açıklamalarda bulunurken ‘yabancı sorunu’ ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Lucescu, Türkiye’ye ‘Doğu Ülkesi’ demesi ile ilgili, “Doğu Avrupa ülkeleri var, Batı ülkeleri var. Ben bu şekilde söyledim. Romanya, Rusya, Polonya, Yunanistan gibi ülkeler Doğu Avrupa ülkesi… Ben bundan bahsettim. O röportajda çok daha önemli şeyler vardı” dedi. “Türkçe öğrensem beni parçalarlar” ifadeleriyle ilgili “140 tane televizyon, gazeteye röportaj verirsem işimi yaparken zorlanırım. Tekrar etmemi istiyorsanız aynı şeyi sizler için tekrar edebilirim” diyen deneyimli çalıştırıcı yabancı konusuna da değindi. İLGİLİ HABER Demir Grup Sivasspor`da Samet Aybaba, Mircea Lucescu`ya tepki gösterdi Demir Grup Sivasspor`da Samet Aybaba, Mircea Lucescu`ya tepki gösterdi

‘YABANCI FUTBOLCULARA KARŞI DEĞİLİM’

“Türkiye Ligi’nin yaş ortalaması 29-30 arası. Avrupa seviyesinin üzerinde bir ortalama. İkinci olarak Türkiye, Avrupa’nın 31 ligi içinde gençlere en az şans veren ülke konumunda. Avrupa futbolunda Türkiye’de olduğu kadar başka hiçbir yerde bu kadar yabancı oynamıyor. Mücadeleci bir Türkiye takımını bu şartlarda nasıl yapabilirim?” diyen Luce, “14 Türk, 14 yabancı olacak dedik. Ama sahada oynayan ekibe baktığımızda %80 yabancı, %20 Türk görüyoruz. %50-50 görmüyoruz. Kenara baktığımızda görebiliriz. Antrenörler, 21 yaşındaki yetenekli Türk futbolcu yerine tecrübeli yabancı futbolcuları oynatıyor. Ben yabancı futbolculara karşı değilim. Olduğu gibi kalmasından yanayım” sözleriyle yine kafa karıştırdı.

Rumen teknik adam, “Türk takımlarının tamamen 11 yabancıyla oynamasını nasıl düşünüyorsunuz? Teknik olarak çok üst düzeyde olan Türk oyuncular ile üst seviyede bir Türk Milli Takımı kurabileceğimize inanıyorum. Bütün açıklamalar bu minvalde gitti. Benim bütün yaptığım açıklamalar Milli Takım’ın başarısı, Türk futbolunun daha iyiye gitmesi yönünde ilerledi” diye konuştu. İLGİLİ HABER Yıldırım Demirören: `Lucescu`nun gençlik aşısı tutacak` Yıldırım Demirören: `Lucescu`nun gençlik aşısı tutacak`

‘ARDA, BURAK GİBİ FUTBOLCULAR YİNE ÇAĞRILACAK…’

Mircea Lucescu oyuncu tercihleriyle ilgili olarak ise şu ifadeleri kullandı: “Hazırlık maçlarında kadroya çağırdığı futbolcular hakkında da konuşan Romanyalı teknik direktör, İyi oynayan futbolcular 35-36 yaşında da iyi futbol oynayabilir. Arda, Burak gibi futbolcular sakatlıkları yüzünden kadroya çağrılmamış oyuncular. Yarın yine geleceklerdir. Kulüpler, gençleri oynatamıyor. O yüzden ben oynatmak istiyorum. Kendi kulüplerinde daha fazla bulabilecekleri şansları burada bulmalarını istiyorum. Şans bulsunlar ki daha yukarıya çıkabilsinler. Bu yüzden bu dönemde çok sayıda Türk futbolcu izledim. Belki de sizin daha önce duymadığınız isimler Milli Takım’da olacak. Çok genç bir ekip ama bu gençliğin önemli bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Önümüzde 2020’ye hazırlanmak için 2 senemiz var. Bu oyuncular, değerlerini sahada gösterecektir.”