SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Alan Shearer: Futbol oynamanın beynime zarar verebileceğini hiç düşünmemiştim

Alan Shearer: Futbol oynamanın beynime zarar verebileceğini hiç düşünmemiştim

İngiltere ve Newcatle United'ın efsane isimlerinden Alan Sherarer, erken bunama hastalığı ile karşı karşıya... Futbol oynamanın beynine zarar vereceğini hiç düşünmediğini söyleyen Shearer, sürekli kontrollere gittiğini söyledi.

SKOR DIŞ HABER – Futbolda kafa vuruşunun beyin hücrelerine zarar verdiğinin anlaşılması üzerine minik futbolcuların topa kafa atmaları bazı ülkelerde yasaklanmıştı. Ancak bilimin henüz bunu ortaya çıkarmadığı dönemde futbola başlayan ve İngiliz futbolunun efsane golcüleri arasında yer alan Alan Shearer, erken bunama tehlikesi ile karşı karşıya… Henüz 47 yaşında olan Alan Shearer, Mirror’a verdiği röportajda, “Futbolun bir gün beynime zarar verebileceğini hiç düşünmemiştim” dedi.

03 Kasım 2017 Antrenmanda kalp krizi geçiren 17 yaşındaki futbolcu kurtarılamadı Belçika'nın Royal Antwerp U19 Takımı'nda forma giyen 17 yaşındaki Joel Lobanzo'nun antreman sırasında kalbi durdu. Kurtarılamayan genç oyuncu futbol dünyasını yasa boğdu. İlgili Haberi Oku

Attığı muhteşem gollerle İngiltere Milli Takımı ve Newcastle United tarihine adını altın harflerle yazdıran Alan Shearer, hafızasının çok zayıf olduğunu belirtirken “Futbol oynarken ayağınızın, bacağınızın, dizinizin sakat kalmasından korkarsınız. Futbolun beynime zarar verebileceği aklımın ucundan bile geçmezdi. Ancak şimdi hafızam inanılmaz derecede kötü… Hatırlama problemi yaşıyorum. Sık sık doktora kontrole gidiyorum” şeklinde konuştu.

01 Kasım 2017 Gana Milli Takımı ve Ajax`ın eski futbolcusu Abubakari Yakubu 35 yaşında öldü Ajax ve Gana Milli Takımının eski oyuncusu Abubakari Yakubu'nun 35 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı. İlgili Haberi Oku

Maçlarda attığı kafa gollerini antrenmandan sonra binlerce kez kafa vuruşu çalışmasına bağlı olduğunun altını çizen Alan Shearer “Futbolculuğum döneminde çok çalışarak kazandığım bir özellikti kafa vuruşları… O dönem bana avantaj sağlayan bu özellik şimdi beynimi riske ediyor. Kulüpler bunayan futbolculara destek olmalı. Bu zor ama harika bir oyun… Ancak öldüren bir oyun olmayacağından emin olmalısınız ” değerlendirmesinde bulundu.