SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Osman Aşkın Bak: Yabancı sayısı düşmeli!

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TRT Spor'da yayınlanan programda Süper Lig'deki yabancı sayısı ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 22:11, 06/11/2017
Osman Aşkın Bak: Yabancı sayısı düşmeli!

Süper Lig’de yaşanan ‘yabancı sayısı kuralı’ ile ilgili tartışmalar sürerken Gençlik ve Spor Bakanı Osman Şahin Bak’tan konuyla ilgili flaş bir açıklama geldi…

TRT Spor’da yayınlanan Basın Tribünü programına katılan Bak, yabancı sayısının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

İŞTE OSMAN AŞKIN BAK’IN AÇIKLAMALARI:

“Yabancı futbolcu sayısının kademeli olarak düşmesi gerekiyor… Türk futbolundaki yabancı sayısının düşmesinden yanayım. Sayı 5 veya 6 olabilir. Çünkü yapılan kontratlar var. 5 yabancı daha mantıklı. Galatasaray örneği var. 4 yabancıyla UEFA Kupası kazandı.”

‘KULÜPLER ALT YAPIYA YATIRIM YAPSIN’

”Kulüp yöneticilerinin de alt yapı konusunda gayretli olması gerekiyor. Gelen yabancı futbolcularının da kaliteli olması lazım. Kulüpler alt yapıya yatırım yapsın, biz destek oluruz. Kulüplerin finansal durumları iyi değil. Kulüp yöneticilerinin de alt yapı konusunda gayretli olması gerekiyor.”

‘BASKETBOLDA DA AYNI SORUNUN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

”Üretmezsek sürdürülebilir değil bu durum. Maliye bakanlığının 13.06.2017 tarihli raporu var bende. Konyaspor, alt yapıdan yetişen oyuncularla oynuyor. Bursaspor ve Trabzonspor da öyle. Örnekler var. Bu ülkelerin çocukları da yetenekli, yetenek konusunda eksiklerimiz yok. TFF olsun, TBF olsun, birlikte değerlendirip, bir yol haritası çizmemiz gerekiyor.  Basketbolda da aynı sorunun olduğunu düşünüyorum. Milli oyuncularının takımlarında aldığı süreler ortada.”;

”KULÜPLER BİRLİĞİ İLE DE DÜŞÜNCELERİMİZİ PAYLAŞIYORUZ”

Kulüpler Birliği ile görüştüklerini aktaran Osman Aşkın Bak, “Türk futbolcu yetiştiren başarılı örneklerimiz de var. Altınordu mesela. Cengiz Ünder’i çıkardı, Roma’ya kadar gitti. Çağlar Söyüncü, Bundesliga’da oynuyor. Kulüpler Birliği ile de düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Dursun Özbek çok iyi bir başkan gerçekten. Bu bizim ortak sorunumuz. Antrenör sorunumuz, eğitici sorunumuz var. Onları da eğitmemiz lazım. Alt yapıya yatırım yapmak isteyen takımlara federasyon gerekli yardımları sağlıyor. Yabancı oyuncuların da kaliteli olması gerekiyor. Milli Takım olarak başarılı olmamız için, ülke olarak ekol olabilmek için bunları yapmak zorundayız. Almanya’da da yapılan yatırımları görüyoruz. Bu yatırımları biz de yaparız. Kulüpler yeter ki alt yapılarına yatırım yapsın. Avrupa’da başarılı olan Türk takımlara saygı duyuyoruz da Milli Takımı da düşünmemiz gerekiyor” dedi.

“BİR YOL HARİTASI ÇİZMEMİZ GEREKİYOR”

Basketboldaki yabancı sayısına da değinen Bakan Aşkın Bak, “Fenerbahçe’nin basketboldaki şampiyonluğu ile gurur duyduk ama oyuncuları ligde oynayabilir. A Milli oyuncuların, kendi takımlarında aldığı süreler ortada. Basketbolda da geçmiş yıllarda başarı örneklerimiz var. Efes ve Galatasaray örnekleri var. Basketbol oyuncuları kendi takımında süre alamıyor. Futbolda da aynı sorun var. Yetenek konusunda eksikliklerimiz yok. Bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Basketbolda Avrupa ikincisi, dünya ikincisi olduk geçmişte. Slovenya şampiyon oldu mesela. Kendi ligleri var. Tüm oyuncuları Avrupa’da oynuyor. Litvanya yine öyle” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABER Lucescu: Yabancı-yerli konusuna çözüm getirilmeli Lucescu: Yabancı-yerli konusuna çözüm getirilmeli

 

Yayınlanma Tarihi:20:20,