SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ümit Genç

SKOR ÖZEL / Türk futbolunda son dönemin en çok tartışılan konusu olan Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) kararlarında bu sezon olağanüstü bir durum yaşanıyor…

Beşiktaşlı Caner Erkin'e verilen 6 maç ceza ile ateşlenen bu büyük tartışma, Galatasaray'dan Feghouli ve Trabzonspor'dan Olcay Şahan'ın aldığı 3'er maçlık cezayla birlikte iyice alevlendi. Disiplin talimatında radikal değişiklikler yapan PFDK özellikle bu sezon uyguladığı ağır yaptırımlarla dikkat çekiyor.

Liglerin başladığı Ağustos ayından bu yana adeta kıyım yaparak okları üzerine çeviren PFDK, Süper Lig ve alt liglerde geride kalan 10 haftada rekor cezalara imza attı. Türkiye Kupası, Süper Lig ve alt liglerde verilen men cezaları çok ciddi rakamlara ulaştı.

94 FUTBOLCU, 23 TEKNİK ADAM, 236 MAÇ

Yaptığımız araştırmaya göre PFDK, sportmenliğe aykırı hareket, hakaret, saldırı, kavga, şiddetli hareket ve ciddi faul gerekçeleriyle bu sezon 94 futbolcu, 23 teknik adama toplamda 236 maç resmi müsabakalardan men cezası verdi. Süper Lig'den Şenol Güneş, Alper Potuk, Ryan Babel, Caner Erkin, İsmail Köybaşı, Feghouli, Olcay ve Rodallega gibi isimlerin yer aldığı liste Türk futbolunun üzerine çöken gerginlik ve çatışmayı da gözler önüne serdi…

Hemen her hafta bir futbolcu veya teknik adamın ceza aldığı Türkiye'de, Futbol Federasyonu'nun alışılagelmişin dışında aldığı kararlar spor kamuoyunda infial yarattı. PFDK’nın verdiği kararlarla 2 futbolcu 6 maç, 4 futbolcu 5 maç, 29 futbolcu 3 maç, 40 futbolcu 2 maç, 13 futbolcu ise 1 maç ceza aldı.

İŞTE PFDK’NIN MEN CEZASI VERDİĞİ İSİMLER:

TEKNİK ADAMLAR LİSTESİ:

Yayınlanma Tarihi:11:34,