SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte Mehmet Demirkol’un o açıklamaları…

‘Fenerbahçe neden kapalı savunmaya karşı oyunu açamadan oynuyor? Asıl düşünülmesi, üzerinde konuşulması gereken konu budur. Bir takımın iyiliği, bir oyuncunun ayağına top geldiğinde kaç pas istasyonuna sahip olduğuyla ilgisi vardır. Fenerbahçe’de üçgenler asla kurulamıyor. Fenerbahçe, orta sahanın gerisinde sürekli topu çeviriyor. İlk yarıda en çok topla oynayan Isla, Neustadter, Neto olmuştur.

SUNİ FUTBOL

Fenerbahçe’nin oyununun bir adı var. Suni futbol. Gerçek futbol değil. Nasıl suni çim var, suni puan farkı var, Fenerbahçe’nin oynadığı da suni futbol. Fenerbahçe savunmasında ciddi hatalar yapmasaydı ve kaleci departmanında sorun devam etmeseydi maçı kazanabilirdi ancak oyunu kazanmadı. Kayserispor nasıl kazanılması gerektiğini son 20 dakika gösterdi. Saygıyı hak ediyorlar. Sadece orta yaptılar diyorlar ama pas oyunlarını da iyi yaptılar. Aykut hoca, Kayserispor’un hücum dörtlüsünden çok korktu. “Baskı yaparsam ileri top atırlar ve bu dörtlü beni bitirir” diye düşündü.

Bu kadar kaleyi unutan, ceza sahasını unutan pas oyunu olmaz. Büyük takım üçgenleri kurmadan oynayamaz. Janssen çok iyi niyetli ama yetenek olarak eksik bir oyuncu. İyi boğuşuyor ama etkinliği tartışılır. İlk yarıda Fenerbahçe etkisiz ama kompakttı. Zaten hiç hareket etmezsen kompakt kalırsın. İkinci yarıda sızmalar başlayınca iş değişti.

ALEX İLE AYNI

Valbuena’nın durumu Alex sendromuyla aynısı. Verilen göreve direnç gösterildiği zaman disiplinli teknik adamlar bundan hoşlanmıyor. Büyük takım 3-1 öne geçtiği zaman iç sahada oyunu söndürür. ‘Oley’ler başlar. Rakip ne güçte olursa olsun. Büyük takım olduğun böyle anlaşılır. Taraftara iki tane ‘Oley’ çektirsen rakip oyundan düşer zaten. Volkan Demirel normal şartlarda yedek kalmaz. Fenerbahçe’nin Kameni ve Volkan performanslarına bakarsak sorun kaleci departmanında vardır. Deniz Türüç’e yapılan hareket fauldü. Hakemin kaçırması normal. Bunun üzerinden hakem doğramam. Janssen’in pozisyonu ise penaltı.

İLGİLİ HABER Rıdvan Dilmen`den Aykut Kocaman`a tepki: `Sen kendi maçlarına bakacaksın` Rıdvan Dilmen`den Aykut Kocaman`a tepki: `Sen kendi maçlarına bakacaksın`