SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İtirafın bedeli!

30 Ekim 2017

Beşiktaş ile Başakşehir arasında oynanan karşılaşmada hakem Mete Kalkavan'a küfreden Caner Erkin'e 6 maç ceza kesildi. Açıklamada, Caner'in sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle oy birliğiyle 2, hakeme yönelik hakareti nedeniyle de oy çokluğuyla 4 olmak üzere toplam 6 maçtan men edildiği duyuruldu.

Futbolcuya ayrıca 43 bin 500 TL de para cezası verildi.

Caner ligde; Alanyaspor, Göztepe, Akhisarspor, Y.Malatyaspor, Galatasaray ve Kayserispor maçlarının yanı sıra bir Ziraat Türkiye Kupası karşılaşmasında forma giyemeyecek. Milli sol bek, 16. haftadaki Osmanlıspor maçıyla birlikte sahalara dönecek. Kulübü Beşiktaş ise Tahkim Kurulu'na başvurarak cezaya itiraz edileceğini açıkladı.

Buraya kadar olan her şey ‘normal' daha doğrusu bilinen şeyler. Anormal kısmı ise şu: Caner Erkin'e verilen 6 maçlık cezada özür dilemesi de etkili oldu. Çünkü hakem raporlarında küfür olayına yer verilmemişti. Ne zamanki Caner, Instagram hesabından küfrettiği için özür açıklaması yaptı, olay kamuoyuna yansıdı. Yani Caner Erkin özür dilemese muhtemelen olay bu kadar büyümeyecek ve bu kadar ceza kesilmeyecekti.

Tabii ki küfretmek hele hele hakeme küfür etmek büyük suç ve bir bedeli olmalı. Ancak her ne kadar mevzunun gerekçeleri gayriahlaki olsa da sonucu spor tarihine ‘ibretlik' geçti. Irkçılık yapanlara 2 maç, gazeteci dövenlere bir maç cezanın verildiği ‘piyasada' küfreden ve bundan pişmanlık duyup özür dileyen bir futbolcu 6 maç ceza aldı. Yani itirafın bedeli gerçekten ağır oldu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek