SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’dan Tuna Altuna’nın ricasına şaşırtan cevap

Erkek tenisinin gururu Tuna Altuna, Türkiye'de tenis sporu ile ilgili SÖZCÜ'ye konuştu. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile yaşadığı bir anısını paylaşan Tuna Altuna, tenis şubesi açmasını istediği Yıldırım'ın kendisine 'Bana boksçu lazım' dediğini söyledi.

Güncellenme: 11:15, 30/10/2017
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’dan Tuna Altuna’nın ricasına şaşırtan cevap

ATP seviyesinde final oynayan ve Challenger seviyesinde kupa kazandıran tek tenisçimiz olan Tuna Altuna, SÖZCÜ'den Devrim Demirel’in sorularını yanıtladı. Çiftler dünya klasmanında 176. sırada bulunan, ENKA ve Garanti Koza'nın 28 yaşındaki milli tenisçisi, en büyük rüyasının ATP seviyesinde bir kupa kazanmak olduğunu söyledi. 10 yaşından itibaren bütün yaş gruplarında ikişer kez 18 yaşta ise üç kez Türkiye şampiyonu olan Tuna, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile yaşadığı bir anısını da paylaştı. Fenerbahçe’de kongre üyesi olduğunu belirten Tuna Altuna “Başkan Aziz Yıldırım'la karşılaştığım bir gün, tenis şubesi açmasını istedim. Başkan da bana ‘Ben tenisten anlamam. Bana boksçu lazım!' cevabını verdi” diyerek isteğinin geri çevrildiğini söyledi.

İLGİLİ HABER Aziz Yıldırım: 20. şampiyonluğumuza ve 4. yıldıza ulaşacağımıza inanıyorum Aziz Yıldırım: 20. şampiyonluğumuza ve 4. yıldıza ulaşacağımıza inanıyorum

Tuna Altuna, tenisteki yolculuğunu ve yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

“Gençlerde geleceğin yıldız adaylarından biriydim ama erkeklerdeki rekabet çok üst düzeyde. Türkiye'de tenis yeni yeni gelişiyor. Başta Garanti Koza olmak üzere sponsorların desteğiyle çok turnuva oynamaya başladık. Yılda 35 hafta turnuva oynuyorum, bunun 25'i yurtdışında. Ama 15'ine antrenörüm gelemiyor. Sahaya teknik direktörsüz çıkan bir takım ne kadar başarılı olabilir? 1 hafta turnuva kaçırma lüksüm yok.”

Destek yetersiz

“Türkiye futbola haddinden fazla değer veriliyor. Tenisi bilen insanların sayısı hâlâ çok az. ‘Tenis' diyorum, ‘Masa tenisi mi' diyorlar. ‘Hülya Avşar'ı yenebiliyor musun' diyenler var hâlâ! Bu algıyı başarı geldikçe yıkabiliriz. Tenis zengin sporu değil deniyor ama yok öyle bir şey. Gerçekten ciddi maliyetler gerekiyor. Sponsor desteği çok yetersiz. Toplasan 5-6 üst düzey tenisçi var. THY bize bilet desteğinde bile bulunmuyor. Her sporcu, özellikle de tenisçi için eğitim şart. Sporcunun okuması lazım. Bilgi Üniversitesi'nde reklamcılık okuyorum. Yoğun tempodan ötürü devam sıkıntısı yaşıyorum maalesef. Üç büyükler tenis şubesi açmalı ama açmak bir yana amatör şubeleri bile tek tek kapatıyorlar.”

Yayınlanma Tarihi:11:14,