SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Süper Lig’de VAR offline olarak ilk kez uygulandı

Teknoloji desteği ile hakeme yardımcı olmayı hedefleyen Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi'nin ilk adımı olan offline (çevrim dışı) uygulama, Süper Lig'de bugün oynanan Medipol Başakşehir-Teleset Mobilya Akhisarspor müsabakası ile başladı.

Güncellenme: 22:16, 28/10/2017
Süper Lig’de VAR offline olarak ilk kez uygulandı

3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’nda oynanan Medipol Başakşehir-Teleset Mobilya Akhisarspor müsabakasında Cüneyt Çakır ile Barış Şimşek video yardımcı hakem olarak görev yaptı. Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Kadir Kardaş ve Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ile bir araya gelerek uygulama öncesi VAR aracında incelemelerde bulundu.

İLGİLİ HABER Daniel Sturridge`den FIFA18 tepkisi! Daniel Sturridge`den FIFA18 tepkisi!

“Minimum müdahale, maksimum fayda” parolasıyla uygulanan Video Yardımcı Hakem sisteminin offline (çevrim dışı) uygulamaları, 10. hafta 2 maçla daha devam edecek. 29 Ekim Pazar günü Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda oynanacak Bursaspor-Antalyaspor maçında Bülent Yıldırım ve Koray Gençerler, 30 Ekim Pazartesi günü de Ülker Stadyumu’nda oynanacak Fenerbahçe-Kayserispor müsabakasında Mete Kalkavan ve Alper Ulusoy video yardımcı hakem olarak görev yapacak.

Süper Lig’deki her stadyumda en az 3 kez yapılacak VAR’ın offline uygulamaları önümüzdeki haftalarda da sürecek.

İLGİLİ HABER Medipol Başakşehir 2-1 Teleset Mobilya Akhisarspor Medipol Başakşehir 2-1 Teleset Mobilya Akhisarspor

Çevrim dışı uygulama nasıl yapılıyor?

Çevrim dışı olarak yapılan test çalışmaları esnasında yayıncı kuruluşun tüm kamera görüntüleri VAR aracına aktarılırken burada Video Yardımcı Hakem tarafından izleniyor. Müsabaka hakemiyle hiçbir iletişim kurmadan, VAR kapsamına giren pozisyon ile ilgili tespitler anında sesli ve görüntülü olarak sisteme kaydediliyor. Müsabakanın ardından söz konusu kayıtlar, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun (IFAB) sistemine yükleniyor. Her bir testin başarılı olup olmadığına ise IFAB karar verecek.

Yayınlanma Tarihi:19:46,