SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay’dan Rodallega açıklaması

Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, kupa maçında kırmızı kart gören ve kendisine ırkçı hakarette bulunulduğunu iddia eden Hugo Rodallega hakkında açıklamalarda bulundu. Rıza Çalımbay, Rodallega'nın para cezası alacağını söyledi.

Güncellenme: 16:51, 26/10/2017
Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay’dan Rodallega açıklaması

Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde basın mensuplarıyla tanışma toplantısında bir araya gelerek soruları yanıtladı. Çalımbay, Trabzon’a gelirken bir krizin olduğunu bilerek geldiklerini vurgulayarak, sadece saha içinde değil, saha dışında da yaşanan sıkıntıların sahaya yansımasından dolayı istenmeyen bazı olayların olduğunu belirtti. Ziraat Türkiye Kupası’nda rakibine yaptığı hareket sonrası kırmızı kart gören Hugo Rodallega’nın davranışının cezasız kalmayacağını açıklayan Rıza Çalımbay, şunları söyledi:

“Hugo bizim için çok nemli bir oyuncu. O kartı es geçemeyiz, onun cezası olacak. 3-0 galibiz öyle gereksiz kart görülmemesi gerekiyor. Hiç bir Türk insanının ırkçılıkla alakası olacağını düşünmüyorum. Eğer öyle bir şey varsa da üzülürüm. Onunla konuştuğumuz da yaptığının yanlış olduğunu söyledik. Gereksiz kart görenlere izin vermeyeceğiz. Cezayı da hangi arkadaşımız olursa görecek. Özellikle Malatyaspor maçında bunun cezasını gördük. Sosa çıktıktan sonra hamle şansımız dahi kalmadı. O bizim için üzücü oldu Sosa çıkmasaydı o maç daha farklı bir maç olacaktı. Maalesef bu kartların özellikle gereksiz şekilde görülenlerin mücadeleden ziyade kesinlikle affetme şansımız yok” diye konuştu.

İLGİLİ HABER Rıza Çalımbay`dan N`Doye`a özel ilgi Rıza Çalımbay`dan N`Doye`a özel ilgi

“Krizi birlikte atlatabiliriz”

Çalımbay, krizi camiayla birlikte atlatabileceklerini belirterek, “Eğer biz burada belli bir krizi çözeceksek bu krizin çözmek için başta taraftar, yönetim, futbolcular, teknik heyet ve sizler çok önemlisiniz. Çünkü basın ne kadar takımın arkasında durursa takım da o kadar güçlü olur ve bu krizleri de beraber atlatmış oluruz. Biz buraya gelirken bir kriz olduğunu biliyorduk. Bir hafta içinde üç tane maç oynayacağız kendi kurmadığımız ancak bireysel olarak tanıdığımız bir takım. Bu takımın sıkıntıları sadece saha içinde değil saha dışında da sıkıntılar olduğu için ve bunlar sahaya yansıdığı için istenmeyen bazı olaylar olmuş” dedi.

İLGİLİ HABER Çorum Belediyespor`dan Rodallega`ya sert tepki Çorum Belediyespor`dan Rodallega`ya sert tepki

“Oynamayan arkadaşlarımızda kopma olmuş”

Trabzonspor’un yeni teknik direktörü Rıza Çalımbay, en büyük sıkıntılardan bir tanesinin oynamayan oyuncuların süre bulamadıkları için kopma yaşadıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Ben her şeye açığım ve rahatlıkla her şeyi sorabilirsiniz. Burada bir tane olay gerçek varsa bence sizin de bilmeniz gerekiyor. Buradakiler büyük sıkıntılar değil ama takım açısından üzücü şeyler. Takım yapılanmasında çok oyuncu var. Çok kalabalık var. Bundan dolayı da oynayamayan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız maalesef oynamadıkları sürece bırakmışlar. Bu arkadaşlarımızı oynattığınızda eksiklikleri ortaya çıkıyor. Bazı arkadaşlarımız hazır olmadan oynamışlar. O yüzden buradaki en büyük sıkıntı oynayan oyuncudan çok oynamayanların gerekli şansı almadıkları için kopmaları. Onları kazanmak en önemli hedefimiz. Kalabalık bir çoğalma var. Örneğin kanatta 3 sağ açık 3 sol açık ama iki tanesini oynatacaksınız. Öteki arkadaşlarımız boşta, kadroya baktığınızda ne istiyorsanız var gibi gözüküyor ama arkadaşların her türlü hazır olması gerekiyor. Şu anda tek forvete kaldık, N'Doye hiç şans almamış, çünkü üç tane forvet var, biri oynayıp, biri yedek olacak. Kanat da orta saha da öyle. Defans da oralara göre biraz sıkıntı. En büyük sıkıntı çok oyuncunun olması arkadaşlarımızın şans alamaması ve tempolarının kapasitelerinin çok altında olması.”

İLGİLİ HABER Trabzonspor-Galatasaray maçı Halis Özkahya`nın Trabzonspor-Galatasaray maçı Halis Özkahya`nın

“Milli arayı dört gözle bekliyorum”

Çalımbay Milli arayı dört gözle beklediğini ifade ederek , “Şu anda benim için programımı yaptığımda en önemli şey Kayserispor maçından sonraki milli takım arası dört gözle orayı bekliyorum. Oraya gelene kadar da çok kritik iki maçımız var. Galatasaray ve Kayserispor maçları. Ne olursa olsun o iki maçı iyi bitirmemiz gerekiyor. Hakikaten bu benim açımdan sıkıntılı bir süreç ama bunu aşacağımızı düşünüyorum. Hepimizin de bir olup bu iki maçı bitirdikten sonra aradaki 15 günlük zamanın bize yeteceğini düşünüyorum, takımı tanıma açısından…

İLGİLİ HABER Hugo Rodallega`dan `ırkçılık` iddiası Hugo Rodallega`dan `ırkçılık` iddiası

“Galatasaray maçı çok önemli bir şans”

Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, 29 Ekim Pazar günü sahalarında oynayacakları Galatasaray maçının sıkıntılı süreci atlatmaları için çok önemli bir şans olduğunu belirterek, “Bizim hedef zaten belli. Kalan maçlarımızı çok iyi bir şekilde bitirmemiz gerekiyor. Bunlara da maç maç bakıyorum. Puan hesabı yapmadan. Trabzom'a yakışan bütün maçlarını çok iyi bir şekilde bitirmesi. Sıkıntılı bir süreci aşmak için çok iyi bir galibiyete ihtiyaç var, Galatasaray maçı bu iş için en büyük şansa. Camia, futbolcular ve hepimiz için büyük bir şans, bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Önümüzün açılacağını takımın kendine güveni geleceğini çok iyi biliyorum. Göreve başladığımda oyuncuları karşıma aldığımda üzgün ve moralsiz bir takım buldum. Takımı tekrar ayağa kaldırmak için bir galibiyete ihtiyaç var. Bu fark etmez hangi takım olacağı Çorum Belediyespor maçından sonra Galatasaray maçının olması ne eksiklikler olursa olsun ne olursa olsun bu maç büyük bir şans ve bunu iyi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

İLGİLİ HABER Rıza Çalımbay`ın 10 haftada ikinci Galatasaray maçı Rıza Çalımbay`ın 10 haftada ikinci Galatasaray maçı

“Yabancı oyunculara karşı değilim ama bir kriter olması lazım”

Çalımbay, yabancı oyunculara karşı olmadığını ama bir kriter olması gerektiğini vurgulayarak, “Yabancı arkadaşlara kesinlikle karşı değilim. Yabancı gelse bile o arkadaşlarda kriter olması gerektiğine inanıyorum. Mesela Galatasaray takımına baktığınızda 11 tane yabancı, antrenörü yabancı ister, yerli oyuncular da olsun ama bu hakikaten uzun bir konu. Orada altyapıya dayanıyor her şey. Altyapıya çok önem vermek gerekiyor. Önemli olan alttan oyuncu yetişmesi. Abdulkadir olsun, Yusuf olsun çok iyi ama diğer kulüpler de yetiştirmesi gerekiyor ki yerli oyuncular olsun. Bu tarz kararlar alınacağı zaman Türkiye'deki hocaları da toplayıp fikirlerinin alınması gerekiyor. Neticede onlarla çalışacak olan bizleriz. Şu anda görüyorsunuz en büyük sıkıntıyı milli takım yaşıyor. Onun için kaliteli yabancı alınacaksa İngiltere gibi kriter konulmalı” şeklinde konuştu.