SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

3. Lig kız futbol takımları TFF’ye tepkili: ‘Karar cinsiyet ayrımcılığı içeriyor’

Türkiye Futbol Federasyonu'nun, 3. Lig'deki kız futbol takımlarının deplasman masraflarını kendilerinin karşılaması kararına kadın futbolculardan tepki geldi.

Güncellenme: 16:20, 24/10/2017
3. Lig kız futbol takımları TFF’ye tepkili: ‘Karar cinsiyet ayrımcılığı içeriyor’

Kız futbol takımları, TFF'nin 3. Lig'deki kız futbol takımlarının, artık deplasmanlarda kendi masraflarını karşılayacağına dair yayınladığı 2017/2018 Sezonu Kadın Futbol Ligleri Statüsüne karşı tepkili. Kulüpler, kararın cinsiyet ayrımcılığı içerdiği kanısında.

TFF, cuma günü 2017/2018 Sezonu Kadın Futbol Ligleri Statüsünde, Türkiye'de 14'lü gruplar halinde oynayan 110 kız futbol takımının, gruplar içerisinde başarı oranlarına göre yalnızca 2'sininin deplasman masraflarının karşılanacağını yayınlandı.

3. Lig kız futbol takımları da, söz konusu statünün cinsiyet eşitsizliği içerdiğini ve gelecek yıllarda ülkede profesyonel kadın futbolcu yetişmesinin önünde engel olduğunu savunuyor.

“ÇOCUKLARA DA TAKIMLARA DA YAZIK EDİYORLAR”

İHA’dan Selma Kara’nın haberine göre; statünün, kız ve erkek futbolcular arasındaki eşitsizliği pekiştirdiği için kabul edilemeyeceğini söyleyen Kayseri Atletik Spor Kulübü Genel Koordinatörü Bekir Dağlı, “110 küsur bayan takımımız var, bayan takımlarında 14'lü gruplar halinde oynanan maçlarda sadece 2 takımın deplasman masraflarını karşılayacaklarını belirtiyorlar. Fakat 3. Lig'de zor bela kendini geçindiren kulüplerimizin bu kadar büyük meblağları karşılama şansları yoktur. Meblağ tahmini yıllık 25 bin TL'ye denk gelmektedir.Geçen yıl Adıyaman, Erzincan, Elazığ gibi yerlere deplasmana gittik. Yalnızca otobüs masrafımız bin TL'yi geçiyordu. O nedenle 3. Lig'deki yaklaşık 3 bin kızın önü kesilmiştir. Son başvuru tarihi de Perşembe günü. Statüyü geçen Cuma açıkladılar, bize yalnızca 5 gün mühlet tanıdılar. Gösterdikleri bahane bu işten para kazanılmasın şeklindedir ama bunu 14 takımdan belki biri yapıyordur. Federasyon hepimizi genelliyor ve maalesef bütün çocuklara, bütün takımlara yazık ediyorlar” diye konuştu.

İLGİLİ HABER `Kendi dışkımı yerim`... Batshuayi`den şüpheci taraftara gollü yanıt! `Kendi dışkımı yerim`... Batshuayi`den şüpheci taraftara gollü yanıt!

“TÜRKİYE’DE KADIN FUTBOLCU YETİŞMEZ”

Kararın, sonraki yıllarda Türkiye'den kadın futbolcu yetişmesinin önünü keseceğine de dikkat çeken Bekir Dağlı, “3. Lig bütün liglerin alt yapısını oluşturan bir ligdir. Buralar olmazsa 2. ve 1. Lige sporcu yetiştirilmesi çok zordur. U17. U19 ve Milli Takım'da, 3. Lig'den en az 15-20 kızımız oynuyor. 3. Lig'in kapatılması demek hem Milli Takıma hem de diğer liglere büyük zararlar verecektir. Takımların da bir çoğu kapatmak zorunda kalacaktır, taş çatlasın 20 takım kalacaktır.Şu anda Bölgesel Amatör Lig'de dahi böyle bir statü yokken, Türkiye Bayanlar 3. Lig'ine böyle bir statü zorlamasında bulunmak kız futboluna gerek yok, birkaç tane takım olsun bize yeterlidir demekten başka bir şey değil” dedi.

“ERKEKLERİN BAŞARAMADIKLARINI BAŞARIYORUZ”

Bekir Dağlı TFF'nin, ‘çağdışı' olarak nitelediği söz konusu kararından bir an önce vazgeçmesini istediklerini dile getirdi. Öte yandan 6 yıldan bu yana futbol oynayan Sema Çetin de, kararın cinsiyet ayrımcılığını pekiştirdiğini savundu. Sema Çetin, “Biz kızlar olarak erkeklerin başaramadığı çoğu şeyi başardık. Ama şu anda bizim önümüzü kesmeye çalışıyorlar. Kararı yanlış buluyoruz” şeklinde konuştu.

“KIZLARIN FUTBOLLA NE İŞİ VAR ÖN YARGISINI PEKİŞTİRİYOR”

1 yıldan bu yana futbol oynayan ve kararı ayrımcılık olarak niteleyen Buse Tokcan da, “Kızlar yapamaz, kızın futbolla ne işi var gibi bire takım ön yargıları var. Şu anda bizi ve kulüplerimizi çok zor durumda bırakıyorlar. Bu karar uygulanırsa emeklerimiz boşuna gidecek” dedi.

“EMEKLERİMİZ BOŞA GİTMESİN”

6 yıldır futbol oynayan Hacernur Metiner ise, “Önüme bir engel çıkmadan, bu ön yargıları kırarak ileride bir kadın futbolcu olarak ülkemi temsil etmek istiyorum. Bu ön yargılarınızı kırın ve hepimize bir şans tanıyın, eğer 3. Lig'i de kapatırsanız birçok lig kapanmış olacak ve bu kadar verilen emek boşa gitmiş olacak” ifadelerini kullandı.

SİİRT’TE DE TEPKİLER VAR

Kadınlar 3. Ligi'nde mücadele eden Siirt Hasbey Bayanlar Futbol Takımı, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) 3. Lig takımlarına harcırahlarının verilmeyeceğine yönelik kararına tepki gösterdi. Siirt'te 2010 yılında kurulan Hasbey Bayanlar Futbol Takımı’nın Antrenörü Zeki Eren, TFF 3. Lig takımlarının harcırahlarına ilişkin kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Hazırlıklarını tamamlayarak lige odaklandıkları bir dönemde TFF'nin 3. Lig takımlarına yol ve harcırahlarının verilmemesi yönünde karar almasının büyük bir talihsizlik olduğunu belirten Eren, kararın Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki kadın futbol kulüplerini kapanma aşamasına getireceğini söyledi.

Eren, “2010 yılında kurulan Siirt kulübümüz kısa sürede bir ilke imza atarak Türkiye liglerinin gol kraliçesi çıkardı. 15 kızımızı milli takıma kazandırdık. Kızlara yönelik bunca güzel faaliyetlerin alındığı ve kızlarımızın futbola ilgisinin artığı bir dönemde federasyon hiç beklenmedik bir karara imza atarak, 3. Lig takımlarına yol ve harcırahlarını kesti. Şu an ayağının üzerinde durabilecek takım kalmadı. Bu karar kulüpleri kapatma aşamasına getirdiği gibi bölgemizde kızların futbola olan ilgisini de azaltacak. Şu an 80 kulüp ve 3 bine yakın kızın hayali suya düştü” dedi. Eren, ligden çekilme kararı alacaklarını da belirtti.

Yayınlanma Tarihi:15:47,