SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kocaman’ın akıl oyunu

23 Ekim 2017

“Okulda kalın ve beyninizi kullanın. Doktor olun, avukat olun, deri çanta taşıyın. Sporu meslek olarak düşünmeyin, boksta canınız yanar ve kokarsınız. Düşünen olmalısınız kokan değil.” (Rocky Balboa)

Rocky Balboa görseliyle başladı ezeli derbi. Galatasaray taraftarının mesajını teknik direktörü Tudor anlamamıştı. ‘Ayağa kalk' diyen taraftara üçlü defans dörtlü orta sahayla yanıt vermişti. Hırvat teknik adam. Fenerbahçe ise haftayı ‘hızlı pasla kontraya nasıl çıkarım' anlayışıyla geçirmişti. Aykut Kocaman üçgenler kurarak, sert hücum paslarıyla Galatasaray ceza sahasına girmek istedi, bunda da Valbuena ve Janssen'le zaman zaman başarılı oldu. Orta sahada sıkışan oyunda kanatlara iki takımın inemediği, indiği anlarda da başarılı olduğu bir ilk yarı seyrettik. Gomiş ve Janssen'in net pozisyonları dışında heyecan yoktu demek daha doğru olabilir. Heyecanın adı Valbuena'ydı. Sahanın her yerinde ‘genç Fransız'ı gördük. Zaman zaman Hasan Ali'yi yalnız bıraksa da…

Belhanda'nın ihaneti…

Kocaman'ın 70'te yaptığı değişiklikle (Alper ve Soldado tercihleri) yorulan yıldızları Valbuena ve Janssen'in kenara alınması doğruydu. Maçın dengesini ise hakemi ve seyirciyi aldatan Belhanda bozdu… Kırmızı kartla G.Saray'ın oyunu daha da sindi. F.Bahçe akıllı oyununu maçın sonuna kadar sürdürdü. Eksik olan, Ozan'ın bu maçta hücuma destek verememesiydi. Hakem Cüneyt Çakır hafta başından bu yana üzerindeki tartışmaların etkisinde kaldı. İlk yarıda Denayer'i direkt kırmızı kartla atmaması, 2. yarıda Hasan Ali'nin eliyle aldığı topa penaltı çalmaması eksileriydi. Ancak… Fenerbahçe'nin ya da Aykut Kocaman'ın Galatasaray'ı daha iyi okuduğu, Tudor'un sadece antrenman yaptıran bir isim olduğu ve korktuğu maçın özetiydi.

Son söz: Düşünen olmalısınız, kokan değil.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek