SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Büşra Ün’ün gönlüne göre kupa

Daha önce Litvanya'da kazandığı kupaların büyüklüğü nedeniyle annesinden özür dileyen Paralimpik Oyunları'na katılan ilk Türk kadın tenisçi olan Büşra Ün'e, son şampiyonluğunda gönlüne göre kupa verildi.

Güncellenme: 09:54, 23/10/2017
Büşra Ün’ün gönlüne göre kupa

Paralimpik Oyunları’na katılan ilk Türk kadın tenisçi olarak tarihe Büşra Ün, zaferlere doymuyor. İngiltere’de düzenlenen WrexhamTC ITF Futures Turnuvası’nda hem teklerde hem de çiftlerde zafere ulaşan Büşra Ün, bu kez gönlüne göre kupa aldı. Daha önce Litvanya’da kazandığı bir turnuvanın ardından annesine seslenen ve “Salonda çok yer kaplayacağı için üzgünüm ama bu kadar büyük olacağını bilmiyordum anne” diyen Büşra Ün, yeni kupalarının fazla yer kaplamayacağını annesine müjdeledi.

Resmi Twitter hesabında turnuva sonrası kupaları ile çekilmiş fotoğrafının yer aldığı bir paylaşımda bulunan Büşra Ün, “İşte şimdi annem sevinecek. Tekler ve çiftlerde 1.’lik! Ve çok yer kaplamayan kupalar” yazdı.

İLGİLİ HABER Şampiyon paralimpik tenisçi Büşra Ün`den annesine mesaj var! Şampiyon paralimpik tenisçi Büşra Ün`den annesine mesaj var!

BÜŞRA ÜN KİMDİR?

İzmir’de 1994 yılında doğdu. Bedensel engelli olduğu henüz altı buçuk aylıkken ailesi tarafından fark edildi. Hastane tedavisi sonrasında vücüdununda nöroblastom tespit edildi. Bir yıldan uzun bir süre kemoterapi görüp iki ameliyat geçirdi. Tedavi sonrasında kötü huylu tümörün sinirlerine verdiği hasardan dolayı belden aşağısı felçli olarak hayatını devam ettirmek durumunda kaldı. Liseyi Buca Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Yükseköğrenimini Ege Üniversitesi’nin Spor Yöneticiliği bölümünde tamamladı.

Tenis sporuna ise Şubat 2009’da başladı. Türkiye’de yaşayan federasyon görevlisi Amerikalı Diane Fowler’ın kendisine oldukça katkısı oldu. Yerel olarak düzenlenen birçok turnuvada başarılar elde etti. Bulgaristan’da yapılan Balkan Şampiyonası’nda birinci oldu. Kadınlar 18 yaş altı sıralamasında ise üçüncülüğe yükseldi. Uluslararası olarak düzenlenen birçok tenis turnuvasına da katıldı fakat 2012 Londra Olimpiyatları’na çeşitli sebeplerden dolayı katılamadı.

Ardından kadınlar tekerlekli sandalye tenisi dünya sıralamasında ilk 28’e sonradan girdi ve 2016 Rio Olimpiyatları’na katılma hakkı elde etti. Bu başarısı ile paralimpik oyunlara katılma hakkı kazanan ilk Türk kadın millî tenisçi oldu. Mart 2017’de Garanti Koza Tenis Özel Ödülü’ne layık görüldü.