SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aykut Kocaman Igor Tudor ile aralarında geçen gerilimi anlattı!

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Galatasaray derbisinin ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 08:25, 23/10/2017
Aykut Kocaman Igor Tudor ile aralarında geçen gerilimi anlattı!

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, 0-0 berabere kaldıkları Galatasaray derbisinin ardından açıklamalarda bulundu.

İkinci yarıda istedikleri etkinliği gösteremediklerini dile getiren Kocaman, yayıncı kuruluşa şu ifadeleri kullandı;

“Her iki taraf için de kazanmaya ve kaybetmeye yönelik söylenecek her şey doğru gibi. İlk yarı iyi olmasa da maçı koparmaya yakın olduğumuz dönemdi. İkinci yarıda daha da artıracağımızı düşünürken tam tersiyle karşılaştık. Kırmızı kartlık pozisyona kadar ki süreç Galatasaray’ın bizim zaaflarımızı değerlendirdiği bir dönem oldu. Bir türlü topu tehlikeli bölgeye geçirecek hamleleri yapamadık. 10 kişi kalan rakibe karşı kazanamadığımız için mutsuzuz. Ama öbür taraftan da ikinci yarıdaki 20-25 dakikalık bölümü gördüğünüzde kötünün iyisi denebilir. İkinci sefer böyle oluyor. Yıllardır kenarda duruyorum, diğer kulübeye bakmam. İkinci kez rakip kulübelerden bu tarafa bir şeyler geliyor. Ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz, cevabını onlar vermeli.”

“Böyle bir ortamda, zorluk derecesi güç maçta biraz da olsa hakemlere hak vermemek büyük insafsızlık olur. Bizim statta, Beşiktaş’ın stadında her yerde durum aynı. Ne olursa olsun ‘Hakem bize versin’ isteniyor. Aleyhimize çok net kararlar vardı. Ancak şu ortamı görünce anlamaya çalışıyorum. İki takım için de teraziyi kaçıran kararlar vardı. Attığımız gol gri, penaltı griden biraz fazla. Galatasaray için de aynı şekilde. Cüneyt Çakır kafasında bir takımı öne çıkarmadan maçı yönetti. oyunu olağan akışına bırakmaya çalıştı.”

İLGİLİ HABER Fernando Muslera`dan Cüneyt Çakır ve Fenerbahçe açıklaması Fernando Muslera`dan Cüneyt Çakır ve Fenerbahçe açıklaması

“MAÇI KAZANACAK DURUMA GELDİK”

İlk yarıda öne geçecek fırsatları yakaladıklarını söyleyen deneyimli çalıştırıcı, “Maçı koparacak duruma getirdik ancak pozisyonları değerlendiremedik. İkinci yarıdaki amacımız, bu ritmi sürdürmekti. Rakibin zaaflarını biraz daha gördükten sonra daha iyi oynamak istiyorduk ama olmadı. Galatasaray ritmi daha iyi tuttu elinde. Kırmızı karta kadar bizim zaaflarımızı değerlendirdiler. Kırmızı karttan sonra oyun tamamen bize geçti ama gerekeni yapamadık. 0-0’lık eşitlik, sevinebileceğimiz bir sonuç değil” diye konuştu.

“BU KADAR ZOR BİR MAÇTA HAKEME YÜKLENMEK İNSAFSIZLIK OLUR”

Mücadelenin hakemi Cüneyt Çakır ile ilgili yorum yapan Kocaman, “Bu kadar zor bir maçta biraz da olsa hakemlere yüklenmeye çalışmak büyük insafsızlık olur. Çok zor bir ortam. Bunlar, bizim stadımız, Beşiktaş’ın stadı için de geçerli. Genel olarak şu var, benim ayağımdan top taca çıksa da, rakibe vermesin bana versin algısı var. Bizim aleyhimize çok net hatalar vardı. Şu ortamı görünce anlamaya çalışıyorum. İki taraf adına da kötü yönetim. Attığımız gol gri. Penaltı pozisyonu, yine gri. Galatasaray’ın aleyhine yapılan hatalar için de böyle. Çok ortada kararlardı. Genel hakemlik tartısı olarak bakıldığında, kafasında bir takımı öne çıkarma niyeti yoktu. Oyunun akışına bırakmaya çalıştı. Hepimiz kendimiz için bir şey istiyoruz. Ritim kaçıyor doğal olarak. Bu ortam, Türkiye ortamı. Sadece Galatasaray’la alakalı değil. bu çok kolay değil. Akhisar maçında daha 5’inci dakikada Bülent Yıldırım’ın aman Fenerbahçe lehine hata yapmayayım dediği net gözüküyordu. Ama bugünkü hakem lehimize ve aleyhimize de verdi. Ben o pozisyona gol derim, Galatasaraylılar değil diyebilir. Herkes haklıdır bu konuda” dedi.

İLGİLİ HABER Igor Tudor: `11 kişi devam etseydik kesinlikle gol bulacağımıza emindim` Igor Tudor: `11 kişi devam etseydik kesinlikle gol bulacağımıza emindim`

“KIRMIZI KARTTAN SONRAKİ SÜREYİ ANLAMSIZCA HARCADIK”

İlk yarıda Galatasaray’ın kendilerini duran toplarla hırpaladığını söyleyen Kocaman, “Bu beklediğimiz bir şeydi. Oyun kalitesi olarak baktığımızda, öne geçme açısından şanslar yakaladık, değerlendiremedik. Kırmızı karttan sonraki periyodu anlamsız şekilde harcadık” diye konuştu.

Oyuncu tercihleri ile ilgili konuşan deneyimli çalıştırıcı, “Ritmi yakalamaya, enerji artırmaya ihtiyacımız vardı. Sayısal eşitlik devam ederken, topu biraz daha önde tutacak isimlere ihtiyaç vardı. Galatasaray da iyi geliyordu. 10 kişi kaldıktan sonra oyun tamamen bizdeydi” ifadelerini kullandı.

Giuliano’nun oyunda kalması ile ilgili görüş bildiren Aykut Kocaman, “Giuliano, geldiğinden beri bu takıma güç katan oyunculardan biri. Oyun bilgisi, kalitesi çok çok iyi. Sahada olmasının temel nedeni de bu. Zaman zaman olumsuzluklar olacaktır ki bugün öyle olduğunu sanmıyorum. Geri dönüşlerde takımı tamamladı, en önemli elemanlarımızdan bir tanesiydi” şeklinde konuştu.

“RAKİPLERİN PUAN KAYBINI BEKLEYECEĞİZ”

Galatasaray ile aralarındaki puan farkı ile ilgili de konuşan Kocaman, şunları söyledi:

“Puan ortalamamızı yükseltmeye çalışacağız. Rakiplerin puan kaybını bekleyeceğiz. Galatasaray’ın puan ortalaması düşecektir. 3 puanlı sistemde, Galatasaray 2.06 ortalamada. Fenerbahçe ise 2.08. Doğal bir durum bu. Maç öncesine baktığımızda 8 maçta 14 puan iyi değildi. Oyun kalitemiz yukarı çıkacak, skor kalitemiz de artacak. Yabancı sayısının artmasından sonra, tüm takımlar kadrolarını iyi güçlendirdi ve güçlü kadrolar var. bizim bu kayıplarımız da, biraz daha az olmalıydı ama rakiplerimiz de aynı rakiplerle oynayınca normale dönecektir puan ortalaması. Bizim de maç kazanma ortalamamızı yükseltmemiz gerekiyor.  İki takım, 100 yıldır 100’lerce kez karşılaştı, 10larca kez birbirlerine yenildi. Yenmemiz kadar yenilmemiz de mümkündü. Zaten bazı şeylerden dolayı kulübün üstünde negatif algı var. Koptu, kırıldı deniyor. Kırılma olması için, vazgeçmen gerekir. Bugün mağlup da olsak, kesinlikle yine yarışın içerisinde olacaktık. İnancımı hiç kaybetmedim. Galibiyet olsaydı, biraz daha hızlanacaktık. puan farkının devrenin sonuna kadar azalacağının inanıyorum. Bu bir tahmin. İkinci devre çok daha güçlü bir şekilde başlarız. Sıkıntılar olduğunun farkındayım ama saha içinde iyileşeceğiz.”

Kocaman son olarak rakip kulübeyle arasında geçen atışmalar ile ilgili olarak, “Yıllardır bu işi yapıyorum, yıllardır kulübedeyim. Benim tarzımda rakip kulübeyle iletişime geçmek yok, rakip kulübeye bakmam. İki maçtır rakip kulübelerden refleks geliyor. Biz de ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz” dedi.

İLGİLİ HABER Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde Rıdvan Dilmen`den flaş İddaa yorumu! Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde Rıdvan Dilmen`den flaş İddaa yorumu!

Yayınlanma Tarihi:21:56,