SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Melih Gökçek sorunsalı!

21 Ekim 2017

Türkiye Futbol Federasyonu, 5 Ocak 2015 günü yabancı oyuncu kontenjanıyla ilgili değişikliğe gitti ve yabancı sınırını kaldırdı. Karara göre takımlar ilk 11'de 11 yabancı futbolcuya yer verebilecekti. Bunu ilk uygulayan ise Konya deplasmanında Galatasaray oldu.

Ancak bu karara sporcusundan, siyasetçisine kadar birçok kesimden ağır eleştiriler geldi. Mesela MHP lideri Devlet Bahçeli, “Galatasaray ismini değiştirsin. Böyle takım mı olur canım?” dedi.

Oysa Galasataray; Tanrı Dağı kadar Türk, Bolu Dağı kadar kondisyonlu “Faruk Gürsoy, Deniz Uygar, Muhammed Doğan, Alper Aydın, Ali Uyanık, Metin Mert, Kaan Dobra, Süleyman Yula, Muhammed Yavuz, Rafet El, Melih Gökçek” 11'iyle çıksaydı kimsenin umrunda olmayacaktı.

Kim mi bunlar? Takımların şimdiye kadar yabancı kuralını yıkmak için Türk vatandaşlığına devşirdikleri futbolculardan sadece 11'i. Örneğin Faruk Gürsoy aslen Accra'lı. Asıl adı ise Richard Kigston. Gana Milli Takım kalecisi.

Melih Gökçek mesela. Gerçek adı Sidney Cristiano Dos Santos. Melih ismini sadece federasyona gönderilen kâğıtta kullandı. Portekizli. Ankaraspor'da kalıcı olabilmek için bu ismi seçti.

Bir başka örnek Metin Mert. Aslen Bochumlu. Adı Detlef Müller. Gurbetçi bile değil. Anadan babadan Alman. Liste uzayıp gidiyor…

Lafın kısası yasalar her daim çiğnenmese de etrafından dolanmak suretiyle aşılır. Kaldı ki Galatasaray, federasyonun verdiği hakkı kullanmıştır. Neyseki hocası da yabancı. Yarınki derbi için ‘kamuoyu baskısı' mazeretine kimse sığınamayacak. Yarın akşam güzel bir futbol seyretmek dileğiyle…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek