SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gary Hunt: Yükseklik korkusu olan atlama şampiyonu!

Korkularıyla yüzleşen kaç kişi tanıyorsunuz? Pek çoğumuz cesaret edemesek de öyle insanlar var ki, korkuları üzerinden bir kariyer bile inşa edebiliyorlar!

Güncellenme: 19:08, 21/10/2017
Gary Hunt: Yükseklik korkusu olan atlama şampiyonu!

SKOR DIŞ HABERLER / Gary Hunt. Red Bull cliff diving (kayalıktan atlama) dünya şampiyonu. 27 metreden saatte 96 km hızla aşağı düşerek aldığı şampiyonlukları özel kılan bir neden daha var. Gary Hunt yükseklik korkusuna sahip. Fobisine göre ilginç bir branş seçen Hunt, bu uğurda beyin sarsıntısı geçirip kaburgalarını kırsa da yarışmaya ve kazanmaya devam ediyor. 2010 yılından bu yana sadece 1 kere kaybederek 6 dünya şampiyonluğuna imza attı.

“Bizim yaptığımız spor aslında gerçek bir sinir testi. Atlama platformunun sonuna doğru ilerlerken kesinlikle olaya zihinsel anlamda hakim olmanız gerek. Yaptığınız işe %100 odaklanmazsanız gözünüzü suyun içerisinde değil, bir hastanede açarsınız!”

Hunt, odaklanma meselesini en iyi çözen isimlerden birisi ve bugüne kadar dünyada hiç kimse cliff diving'de onun kadar çok başarılı atlayış yapamadı.

“Atlama yapmadan önceki o son an, en ürkütücü an!” diyor Gary Hunt. “Özellikle de yeni bir şeyler öğreniyorsanız bu korku gerçekten zirve yapar. O an yapılabilecek en iyi şey, yaptığınız antrenmanlara ve inancınıza sarılmaktır.”

Peki, o bunu nasıl başarıyor?

“Bazen aşağıda hiç su olmadığı gibi bir düşünce aklıma geliyor ve korkmaya başlıyorum. Çünkü ben, her zaman ne kadar yüksekte olduğumu kavramak ve o yükseklikten aşağıya düşerken kaç tane takla veya burgu yapacağımı hesaplamak zorundayım. Bazen bunu düşünmekten kendimi alamıyorum ve bu, benim hayatımın korkusu haline geliyor.”

Yayınlanma Tarihi:18:19,