SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hidayet Türkoğlu’ndan Tahkim Kurulu’na çok sert eleştiri

Basketbol Süper Ligi'nde geçen sezon play-off yarı finalinde Anadolu Efes-Beşiktaş Sompo Japan mücadelesinde Efes'in sahada çekilmesine TBF Disiplin Kurulu'nun verdiği -3 puan cezasına Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu, 4,5 ay sonra yanıt verdi. Puan cezası bire indirilirken yöneticilere verilen ceza dörtte bir oranında düşürüldü. Bu kararın ardından TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, zehir zemberek bir açıklama kaleme aldı.

Güncellenme: 19:22, 17/10/2017
Hidayet Türkoğlu’ndan Tahkim Kurulu’na çok sert eleştiri

Spor Genel Müdürlüğü (SGM) Tahkim Kurulu, 03 Haziran 2017’de oynanan Anadolu Efes – Beşiktaş Sompo maçıyla ilgili kararını olaylı maçın üzerinden 3 buçuk ay geçtikten sonra verdi. Anadolu Efes’in, kulüp başkanı ve genel koordinatörünün talimatıyla hakem kararlarını protesto amaçlı sahayı terk etmesi üzerine TBF Disiplin Kurulu’nun verdiği üç puanlık puan silme cezası, SGM Tahkim Kurulu tarafından bir puana indirilirken yöneticilere verilen cezaları da dörtte bir oranına çekti.

Bu kararın ardından Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, yazılı bir açıklama yayınlayarak Tahkim Kurulu’nun kararını yerden yere vurdu. Türkoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı göreve davet ederken açıklamada şu ifadeleri kullandı:

İLGİLİ HABER Anadolu Efes 74-88 Real Madrid Anadolu Efes 74-88 Real Madrid

“Basın Açıklaması (17.10.2017)

Anadolu Efes Kulübü; 03.06.2017 tarihinde oynanan Beşiktaş Sompo Japan müsabakasında, başkanı ve genel koordinatörünün talimatıyla, protesto amaçlı olarak sahayı terk etmiş, bu sebeple müsabakanın 6 dakika gecikmesine sebep olmuştur. Avrupa'nın en değerli ligi olan Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde yaşanan bu olay yurt içi ve yurtdışında haber olmuş, kamuoyunu da bir süre meşgul etmişti.

Müsabaka bütünlüğünü derinden yaraladığı gibi, kamu hizmeti gören Federasyonumuzun da saygınlığını zedeleyen, eleştiri sınırını aşarak keyfi ve kabul edilemez bu eylem tarzıyla, sponsor, yayıncı kuruluş ve en önemlisi seyirci gözünde telafisi imkânsız zararlar oluşturan Anadolu Efes Kulübü, Yönetim Kurulumuz tarafından -3 puan cezası ile cezalandırılmıştı. Federasyonumuzun, olumsuz örnek olmasını engelleyecek bu kararı, takdirle karşılanıp diğer spor federasyonlarına da örnek gösterilmişti.

Ne var ki, 07.06.2017 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile cezanın tayin edilmesinden tam 4,5 ay sonra, SGM Tahkim Kurulu kararı ile bu cezanın -3 puandan -1 puana indirildiğini, kulüp yetkililerine verilen cezaların da ¼ e kadar düşürüldüğünü üzülerek öğrendik.

Emanet edilen kamusal görevin ziyadesiyle farkında olup adalet alışkanlığı da herkesin takdirinde olan Federasyonumuzun duruşunu zedeleyen; sporun ve spor hukukunun muhtaç olduğu hıza 4,5 ayda cevap verip fiil-ceza dengesinden uzak ve hiçbir gerekçesi de olmayan Tahkim Kurulu kararının içimize sinmediğinin bilinmesini isteriz.

Geçmiş dönemde milli takıma gelmeyen kadın sporcuya Disiplin Kurulumuzun verdiği cezayı kaldırıp milli formayı reddetmeyi makul gören; cezalı yöneticinin protokole 2-3 dakika girip çıkmasından bir şey olmaz deyip ceza infazına karşı gelmeyi dahi makul hale getiren Tahkim Kurulu'nu şaşkınlıkla takip ediyoruz.

Üyelerinin seçimi ve çalışma tarzının derhal yeniden değerlendirilmesi gerektiğine inandığımız Tahkim Kurulu'nun bu şekildeki yargılama tarzının ülke sporuna ciddi zarar vereceği konusunda kamuoyunu bilgilendirir, bu hususu gerekli çalışmaları yapmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın takdirlerine sunarız.

Saygılarımızla,

Hidayet Türkoğlu

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı”

Yayınlanma Tarihi:19:10,