SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sezona fırtına gibi bir başlangıç yapan ve 8 hafta sonunda 7 galibiyet, 1 beraberlikle zirvede yalnız kalan Galatasaray, lig tarihinde bir ilke daha imza attı.

Galataaray, topladığı 22 puanla 2. sırada bulunan 16 puanlı Göztepe’ye 6 puan fark attı ve lig tarihinde 8. haftalar itibariyle bir liderin 2. sıradaki takıma attığı en yüksek farkı yakalamış oldu.

1959-60 sezonundan bu yanan ilk kez bir takım, 8. hafta sonunda takipçisine 6 puan fark atmayı başardı.

EZELİ RAKİPLERE BÜYÜK FARK

Öte yandan Galatasaray, ilk 8 hafta sonunda Beşiktaş ve Fenerbahçe ile de ciddi bir puan farkı yakaladı.

22 puanlı Galatasaray, 14 puanlı Beşiktaş’ın 8, bir maçı eksik 11 puanlı Fenerbahçe’nin ise 11 puan önüne sıçradı.

Lig tarihinde ilk kez 3 büyük takımdan biri, ezeli rakiplerine 8. hafta itibariyle en az 8 fark atmış oldu.

DAHA ÖNCE 3 KEZ 22 PUAN

Galatasaray bu sezon elde ettiği 7 galibiyet, 1 beraberlik performansını 3 puanlı dönemde daha önce 3 kez yaşamıştı.

Bunlardan ilki 30 sezon önce, 3 puan sisteminin ilk kez uygulandığı 1987-88 futbol yılıydı. Galatasaray o sezon ilk 8 haftada Eskişehir, Sakarya, Rize, Zonguldak, Bursa, Ankaragücü, Trabzon’u mağlup etmiş Sarıyer ile berabere kalmıştı. Takımımızın 3 maçlık galibiyet serisinin bozulduğu karşılaşma ise 1-1 son eren Fenerbahçe derbisi olmuştu.

2001-2002 sezonuna Gaziantep beraberliği ile başlayan Lucescu’lu Galatasaray, sonraki 7 haftada Denizli, Rize, Antalya, Malatya, Fenerbahçe, Gençlerbirliği ve Göztepe’yi mağlup etmiş galibiyet serisi deplasmanda Beşiktaş’a karşı sona ermişti.

Eric Gerets’in çalıştırdığı 2005-2006 sezonunun Galatasaray’ı ise ilk 3 hafta Konya, Ankaragücü, Malatya’yı yenmiş sonrasında Gaziantep ile deplasmanda berabere kalmıştı. Sivas, Manisa, Samsun, Trabzon galibiyetlerini 9. haftada Kayseri Erciyes galibiyeti ve 10. haftada Denizli beraberliği izlemişti.

(Sporx)

İLGİLİ HABER Selçuk İnan`dan ultrAslan açıklamasına yanıt Selçuk İnan`dan ultrAslan açıklamasına yanıt