SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ampute millilerimizi onurlandırma vakti

14 Ekim 2017

İngiltere’yi 2-1 mağlup ederek Avrupa şampiyonu olan Ampute Milli Futbol Takımımız hepimizin göğsünü kabarttı. Vodafone Park'ta oynanan ve ampute futbol tarihi için seyirci rekorunun da kırıldığı final maçı yıllardır özlemini çektiğimiz bir gerçeği de yüzümüze çarptı.

O da 80 milyonun yüreğinin aynı anda aynı duygu için atmasıydı. Öyle de oldu. 7'den 70'e her kesiminden 80 milyonluk ülke ampute millilerimiz için adeta tek yürek oldu. Kupanın ardından ise Spor Bakanlığı'ndan federasyona kadar birçok kurum ve kuruluş ile bazı işadamları da harekete geçti.

Bu tarihi birlikteliğe imza atan oyuncularımıza deyim yerindeyse ödül yağdı. Hepsi tüm ödülleri son kuruşuna kadar hak ettiler… Ancak artık sıra bu kupanın, bir farkındalık yaratmasına ve engelliler için toplumun da harekete geçmesine geldi. İnanın işadamının verdiği daire, bakanlığın verdiği altından daha önemli bu. Sıra vatandaşlarda…

Artık metro/metrobüs duraklarında asansöre binmek, engelliler için ayrılmış alanlara araç park etmek, onlara ayrılmış yolları işgal etmek, kaldırımları otomobillerle doldurmak, otobüslerde onlara ayrılmış yerlere oturmak yok. Kim ki bunları yapıyor bilsin ki kupa sevinci de tebriki de yapmacıktır.

Onun için ampute sadece bir kupadan ibarettir… Kısacası ampute takımımız eğer seni gururlandırdı ise bunları yapma ve onları onurlandır. En büyük kupa hediyesi inanın ki budur…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek