SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünya Kupası’na gidecek takım değişebilir! Şili o maça itiraz ediyor!

Şili Futbol Federasyonu (ANFP), Dünya Kupası'na katılamamaları ile sonuçlananan Eleme Grubu son maçları sonrası itiraza hazırlanıyor.

Güncellenme: 11:38, 13/10/2017
Dünya Kupası’na gidecek takım değişebilir! Şili o maça itiraz ediyor!

SKOR DIŞ HABERLER / ANFP, Peru ile Kolombiya arasında oynanan ve 1-1 sonuçlanan karşılaşmada şike için yeterince delil bulunduğunu ve bu maçın sonucunun Şili’nin Dünya Kupası’na katılamamasına neden olduğunu savunuyor.

Maçın son dakikalarında Kolombiyalı yıldız Falcao’nun rakip oyuncularla ‘fazlasıyla' sohbet etmeye başladığı, sonrasında Perulu oyuncuların elleriyle ‘Durun, sakin olun' jestleri yaptığı görülmüştü. Falcao'nun Perulu oyunculara, sona eren Brezilya – Şili maçının sonucunu söylediği iddia edilmiş, beraberlik iki takıma da yaradığı için maçın son dakikalarında Perulu oyuncular yan paslarla oyunu rölantiye almıştı.

İLGİLİ HABER Fısıltı şikesi! Kolombiyalı Falcao, Perulu rakiplerine ne anlatıyor? Fısıltı şikesi! Kolombiyalı Falcao, Perulu rakiplerine ne anlatıyor?

Maç sonrası iddialara yanıt veren Kolombiyalı ve Perulu futbolcuların sözleri ‘fısıltı şikesi’ şüphesinin daha da büyümesine neden oldu.

Falcao, “Diğer maçlarda ne olduğunu biliyorduk. O sonuçları bilerek oynuyorduk, ben de bu bilgiyi Perulu oyunculara ilettim. Daha fazlası yok” diye konuştu. Perulu orta saha oyuncusu Renato Tapio da Kolombiyalı oyncuların kendileriyle konuştuğunu söyleyerek ateşe odun attı:

“Son beş dakikada Kolombiyalılar bizimle konuşmaya başladı. Diğer maçlardaki skorları biliyorlardı. Biz de maçı ihtiyaç duyduğumuz şekilde sürdürdük…. Falcao ile konuştum, mevcut durumda iki takımın da Dünya Kupası’na gittiğini söyledi.”

ANFP’nin itirazında FIFA kural kitabı 6.3.2 paragrafında yer alan şikeyle ilgili, “kurallara aykırı olarak maçın sonucunu etkilemek” ibaresine atıf yapılacağı öğrenildi. Kural kitabında şikeyle suçlanan takımların, “bir turnuvadan men edilme, küme düşürülme, puan silinme veya kupa iadesi” cezalarıyla karşılaşacağı belirtiliyor.

Yayınlanma Tarihi:11:19,