SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bedensel, zihinsel ve ruhsal dengeye ulaştıran yoga sporunda, çok faydalı bir Asana (Yoga duruşu) tekniği daha yeryüzünde ilk kez uygulandı. Teknik, Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı tarafından yogaseverlere gösterildi. Omurga rahatsızlıkları, özellikle boyun ve sırt sertleşmeleri için çok yararlı bu Asana tekniğinin isminin “Urdhva Dvipada Dvihasta Cyestikasana” olduğu belirtildi. Duruşun düzenli uygulanmasının, fiziksel ve zihinsel farkındalığı artırdığı da açıklandı.

Asana Tekniklerinin Omurgaya Faydaları Nelerdir?

“Asana” Sanskrit dilinde duruş veya pozisyon anlamına gelir. Asanalar bedeni dengelemek ve güçlendirmek için uygulanan yoga duruşlarıdır. Bu duruşların en önemli etkilerinden biri, omurgayı esnek tutmalarıdır. Yoga yöntembilimine gore; omurga ne kadar esnekse insan o kadar gençtir. Omurga esnek kaldığı sürece vücut sağlıklı ve aktif kalmaktadır. Asanalar tüm beden için yararlıdır ve en değerli yanları da omurgayı çalıştırarak esnek tutmalarıdır.

Omurga doğru bir şekilde çalıştırılmadığı takdirde omurları koruyan diskler zamanla çökmekte ve omurganın ağırlığı kendi üzerine binmektedir; bu yüzden birçok sinir ezilmekte ve bedende alışılmadık ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında sürekli oturarak çalışmak ve hareketsizlik, omurgada ve eklemlerinde kasılmalara neden olur.

Bu kasılmalardan baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Duruşların düzenli uygulanması ise bütün bu sorunları önlemekte ve gidermektedir.