SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Enes Kanter açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP'nin Afyonkarahisar’da gerçekleştirdiği kampta Enes Kanter'in propaganda yapmasına engel olduklarını söyledi.

Güncellenme: 10:31, 11/10/2017
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Enes Kanter açıklaması

NBA’de New York Knicks forması giyen eski milli basketbolcu Enes Kanter’in dünyayı dolaşarak FETÖ propagandası yapmasına Dışişleri Bakanlığı engel oldu. AKP’nin Afyonkarahisar kampında Enes Kanter ile ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Ailesini bile reddeden Enes Kanter'in propaganda için başladığı dünya turunu tamamlamasına engel olduk. Üç ülkeden sınır dışı edildi” dedi.

İLGİLİ HABER Enes Kanter`e gözaltı şoku! Enes Kanter`e gözaltı şoku!

Mevlüt Çavuşoğlu, konu ile ilgili şunları söyledi:

“Bazı FETÖ kuruluşları, BM Ekonomik ve Sosyal Konsey tarafından resmi olarak tanınıyordu. FETÖ kuruluşları arasında Kimse Yok Mu, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile TUSKON bulunuyordu. Girişimlerimiz sonucu bu statüleri geri alındı. Myanmar'dan FETÖ imamını Türkiye'ye getirdik. Malezya'dan, Azerbaycan'dan Katar'dan, Suudi Arabistan'dan FETÖ'cüleri teslim aldık. 15 ülkede FETÖ iltisaklı okul ve dil kurslarının faaliyetleri sonlandırıldı. Gambiya, Azerbaycan, Tacikistan, Libya, Ürdün, Dominik Cumhuriyeti, Fas, Ruanda, Kuveyt, Tunus, Karadağ, Maldivler, Madagaskar, Fildişi Sahilleri oldu. Gine, Somali, Nijer, Sudan, Kongo'da Maarif Vakfı bu okulları devraldı. Diğer ülkelerle de okulların devredilmesine yönelik temaslarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz”

İLGİLİ HABER FETÖCÜ Kanter ABD`den vatandaşlık istedi FETÖCÜ Kanter ABD`den vatandaşlık istedi

BABASI ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yakınlığı ile bilinen basketbolcu Enes Kanter’i ailesi evlatlıktan reddetmişti. Ailesinin kendisini reddetmesi üzerine ise Enes Kanter, soy ismini Gülen olarak değiştirmişti. Enes Kanter, konu ile ilgili “Hocaefendi yolunda anam, babam, kardeşlerim, tüm sülalem feda olsun” demişti. Enes Kanter’in babası Mehmet Kanter, yazdığı bir mektupla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkından özür dilediğini belirtmişti.

Yayınlanma Tarihi:10:30,