SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Enes Kanter açıklaması
NBA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Enes Kanter açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP'nin Afyonkarahisar’da gerçekleştirdiği kampta Enes Kanter'in propaganda yapmasına engel olduklarını söyledi.

NBA’de New York Knicks forması giyen eski milli basketbolcu Enes Kanter’in dünyayı dolaşarak FETÖ propagandası yapmasına Dışişleri Bakanlığı engel oldu. AKP’nin Afyonkarahisar kampında Enes Kanter ile ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Ailesini bile reddeden Enes Kanter'in propaganda için başladığı dünya turunu tamamlamasına engel olduk. Üç ülkeden sınır dışı edildi” dedi.

02 Haziran 2017 Enes Kanter`e gözaltı şoku! NBA'de oynayan Enes Kanter'in babası Mehmet Kanter, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı. İlgili Haberi Oku

Mevlüt Çavuşoğlu, konu ile ilgili şunları söyledi:

“Bazı FETÖ kuruluşları, BM Ekonomik ve Sosyal Konsey tarafından resmi olarak tanınıyordu. FETÖ kuruluşları arasında Kimse Yok Mu, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile TUSKON bulunuyordu. Girişimlerimiz sonucu bu statüleri geri alındı. Myanmar'dan FETÖ imamını Türkiye'ye getirdik. Malezya'dan, Azerbaycan'dan Katar'dan, Suudi Arabistan'dan FETÖ'cüleri teslim aldık. 15 ülkede FETÖ iltisaklı okul ve dil kurslarının faaliyetleri sonlandırıldı. Gambiya, Azerbaycan, Tacikistan, Libya, Ürdün, Dominik Cumhuriyeti, Fas, Ruanda, Kuveyt, Tunus, Karadağ, Maldivler, Madagaskar, Fildişi Sahilleri oldu. Gine, Somali, Nijer, Sudan, Kongo'da Maarif Vakfı bu okulları devraldı. Diğer ülkelerle de okulların devredilmesine yönelik temaslarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz”

22 Mayıs 2017 FETÖCÜ Kanter ABD`den vatandaşlık istedi Romanya'nın Başkenti Bükreş'te Türkiye pasaportunun iptal edilmesi dolayısıyla zor anlar yaşayan Enes Kanter, vatandaşlık için ABD'ye el açtı. İlgili Haberi Oku

BABASI ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yakınlığı ile bilinen basketbolcu Enes Kanter’i ailesi evlatlıktan reddetmişti. Ailesinin kendisini reddetmesi üzerine ise Enes Kanter, soy ismini Gülen olarak değiştirmişti. Enes Kanter, konu ile ilgili “Hocaefendi yolunda anam, babam, kardeşlerim, tüm sülalem feda olsun” demişti. Enes Kanter’in babası Mehmet Kanter, yazdığı bir mektupla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkından özür dilediğini belirtmişti.