SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mircea Lucescu: ‘İzlanda maçında ben olsaydım, birinci golü yemezdik’

A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Finlandiya maçının ardından basın toplantısı düzenledi.

Güncellenme: 00:49, 10/10/2017
Mircea Lucescu: ‘İzlanda maçında ben olsaydım, birinci golü yemezdik’

A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, 2-2 berabere kaldığımız Finlandiya maçının ardından açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Avrupa şampiyonu olan Ampute Milli Futbol Takımı’nı tebrik ederek başlayan Lucescu, “Ampute Milli Takımı’ndaki hemen hemen bütün oyuncuları tanıyorum. Ne kadar zor şartlarda çalıştıklarını biliyorum. Karakterlerini ortaya koyacaklarından emindim. Avrupa şampiyonu olacaklarından emindim” dedi. İLGİLİ HABER Finlandiya 2-2 Türkiye | MAÇ SONUCU Finlandiya 2-2 Türkiye | MAÇ SONUCU

Lucescu, “Yedi tane oyuncu değişikliği ile çıktık ama bunun da güzel örneklerini gördük. Zor bir sahada oynadık. Oyuncularımız ilk defa yağmur altında ağır şartlarda oynadılar. İlk 35 dakika gayet iyiydiler. Oyunu domine ettik. Finlandiya da daha sonra fizik güçlerini kullanarak özelliklerini gösterdi. Biz daha iyisini yapabilirdik. 3-4 tane kontra atakta 5’e 2 giderken maçı bitirebilirdik. Atakları gole çevirsek, maç bitebilirdi. Oyuncuların performansından memnunum. Selçuk adına çok mutluyum. Kendi kulübünde daha fazlasını hak ediyor. Diğer oyuncular gibi kendi kulüplerinde forma giymesi gerekiyor. Bugün maç gösterdi; Türkiye’de olan oyuncular üst seviye oyuncular.” dedi.

“OYUN DİSİPLİNİNDEN KOPTUK”

“Maçlara hazırlanmak için az bir zaman oldu” diyen Rumen teknik adam, “Ama her zaman gördük ki, Hırvatistan ve Finlandiya maçları daha iyiydi. Adapte olmak için oyuncuların zamana ihtiyaçları olduğu gördük. Bir hafta sonra analizler ve toplantılar sonunda daha iyi olduklarını, ikinci maçlar sonunda gördük. Tecrübeli oyunculara tekrardan şans verdim. Onlara güvenim var. Hırvatistan maçında iyi şeyler gösterdiler ama İzlanda maçında yediğimiz ilk golden sonra oyun disiplininden koptuk.” ifadelerini kullandı. İLGİLİ HABER İzlanda tarih yazdı, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri`nde günün maçları tamamlandı İzlanda tarih yazdı, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri`nde günün maçları tamamlandı

“OYUNCULARIM İÇİN DERS OLDU”

İzlanda’nın Avrupa futbolundan farklı bir futbol oynadığının altını çizen Lucescu, “Fizik gücünü sonuna kadar kullanıyorlar. Kolay değil onlara karşı oynamak. İlk maç Finlandiya, ikinci maç İzlanda olsa farklı bir sonuç çıkardı. Oyuncularım İzlanda maçı öncesi geldiklerinde antrenman eksiği vardı. Benim orada olmam da etkiledi. Ben olsaydım, birinci golü yemezdik. Antrenör, orkestra şefi gibi düşünebiliriz. O ana kadar iyi oynamıştık. Hırvatistan maçı gibi bütün taktik ve disiplini elimizde tutabilsek farklı olurdu. Benim ve oyuncularım için ders oldu.” şeklinde konuştu.

“FUTBOLCULAR DEĞİL, BEN HATALIYIM”

“Türk futbolcuların hiçbiri kendi kulüplerinde oynamıyor.” diyen deneyimli teknik adam, “Boş alan yaratma, topla oynama ve bu tarz çok şey var. Bunun için zamana ihtiyaç var ve bu zaman isteyen bir şey. Zor bir dönemde takıma geldim ama bu oyuncularla daha güzel yerlere geleceğime inanıyorum. Oyuncular ile rekabeti iyi kurmak lazımç Kendi kulüplerinde oynamaları lazım. Fizik güçlerini kazanmaları lazım. Kulüplerin bunu hazırlaması lazım. Oyuncularımın davranışlarından ve yapma isteklerinden çok mutluyum. Üst tura çıkmak konusunda ise futbolcular değil ben hatalıyım. Ben hatalıyım bu konuda.” dedi.