SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vize krizi potaya sıçrayacak mı? Avrupa Kupası maçları tehlikede!

Amerika ile yaşanan vize krizi basketbolda sansasyonel sonuçlar yaratabilir. Avrupa Kupası maçlarının oynanması tehlikede...

Güncellenme: 17:12, 09/10/2017
Vize krizi potaya sıçrayacak mı? Avrupa Kupası maçları tehlikede!

ABD'nin, Türkiye'den yapılan vize başvurularını askıya alma kararının ardından Türkiye de vize misillemesi yaparak, ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. Bu kapsamda ABD'den Türkiye'ye gelen yolculara, sınır kapılarında bu gece 22.00’den sonra vize verilmeyecek.

Ülkemizde oynanacak Euroleague ve FIBA maçları için Türkiye gelecek takımların Amerikalı oyuncuları, vize kararının değişmemesi durumunda giriş yapamayacak. Bu durumda gerek Euroleague, gerekse FIBA’nın vize verilmemesi nedeniyle maçların oynanmaması ve takvim yeterince sıkışık olduğu için erteleme yerine hükmen yenilgi kararı vermesi bekleniyor.

Halen liglerimizde oynayan oyunculardan oturma izni almış olanların ülkeye giriş çıkışında sorun olmayacak ancak henüz gelmemiş Amerikalı oyuncular (örneğin WNBA’de final oynayan Jantel Lavender ve Chelsea Gray) daha önce vize almadıkları takdirde Türkiye’ye gelemeyecek. Yabancı oyuncu değiştirmeyi planlayan takımlarımız ise ABD’li oyuncuları transfer edemeyecek.

TBF yetkilileri ise vizelerin konsolosluklardan alınabileceği ancak sınır kapılarından verilmeyeceği bilgisini paylaşıyor. Spor federasyonlarının Türkiye’de maça çıkacak ABD’li oyuncular için özel vize çıkarması da ihtimaller arasında. (Basketfaul)

VİZE YASAĞI

ABD'den Türkiye'ye gelen yolculara , sınır kapılarında bu gece 22.00’den sonra vize verilmeyecek. Transit olarak Türkiye'ye gelen ABD vatandaşlarına ise yarın akşam 22.00'dan sonra Türkiye'ye giriş vizesi verilmeyecek. Yarın akşam saat 22.00'de yasak tam anlamıyla başlayacak ve hiçbir ABD vatandaşına sınır kapılarında ve konsolosluklarda vize verilmeyecek.

Sınır kapılarına konulan ve gelen Turistlerin kolaylıkla vize almasına yardım eden elektronik vize kioskları, durduruldu. Gelen turistler sınır kapılarında bulunan vize masalarından işlemlerini yaptıracak.

ABD'nin Türkiye'den yapılan vize başvurularının askıya alma kararının yürürlüğe girmesinin ardından, bundan sporcular da etkilenecek. Yasağın yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye'ye gelecek sporcular da şu an itibariyle vize alamayacak.

Yayınlanma Tarihi:14:58,