SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Daum’dan Aykut Kocaman’a taş: Lider lazım

Romanya Milli Takımı'ndaki görevine son verilen Alman teknik adam Christoph Daum; Türk futbolu, Lucescu, Fatih Terim ve Milli takım dışında Fenerbahçe hakkında da konuşurken, Aziz Yıldırım üzerinden örnek verdi.

Güncellenme: 14:46, 09/10/2017
Daum’dan Aykut Kocaman’a taş: Lider lazım

Daum’un sözlerinden satır başları şu şekilde:

“Her zaman en iyi futbolcular Fenerbahçe’dedir. Ancak en iyi futbolculara sahip olmak değil, en iyi takıma sahip olmak önemli. Takımda herkes herkesle birlik olmalı. Daha önce Aziz Yıldırım’ın yaptıklarına bakarsınız gerçekten üst düzeydi. Ancak birlik olamamışlardı. Şu anda da aynısı yaşanıyor. İyi oyuncular var ama birliktelik oluşturmuş gerçek bir takım olamadılar. Bu anlarda saha içi ve saha dışında bir lider lazım. Bu lider her zaman başkan Aziz Yıldırım olamaz.”

“Takım tarafından kabul görmüş, güçlü bir teknik direktör gerekiyor veya sahada 1-2 lider futbolcu. Alex ve Ümit Özat gibi.” “Türkiye’de 3 grup futbolcu var. Biri Türkiye’de doğan, büyüyen ve oynayan futbolcular. Diğer grup batı Avrupa’da doğup büyüyen ve oynayan futbolcular. Güçlü bir takım oluşturmak için bunların doğru entegre edilmesi ve adlandırılması gerekir. Geçmişe baktığımda sürekli her maç değişiklik yapılıyor. ”

“Şu anda Türkiye’de yaşanan problem teknik direktör problemi değil. Fatih Terim veya Lucescu için yapılacak bir şey yok. Mesela Türk futbolunun yenilenmesi. Sürekli teknik direktör değişikliğini konuşmak yersiz. Eğer bir gemideyseniz ve gemi yanlış yöne gidiyorsa önce kaptanı değiştireseniz işe yaramaz. Mürettebabı değiştirmelisiniz. “ Not: 2009-2010 sezonunda Fenerbahçe’de Aykut Kocaman Futbol Direktörü, Daum da teknik direktör pozisyonunda görev alıyorlardı. Sezon sonunda yönetim tarafından gönderilip yerine sportif direktör Aykut Kocaman‘ın geleceği konuşuluyordu ancak Daum, takımın başında kalacağını açıklayıp istifa etmedi. Daha sonra sözleşmesi 2.3 milyon euro’ya feshedildi. Teknik direktörlüğe de Kocaman getirilmişti.

İLGİLİ HABER Christoph Daum: `Türkiye`nin 4 yıllık bir plana ihtiyacı var` Christoph Daum: `Türkiye`nin 4 yıllık bir plana ihtiyacı var`

Yayınlanma Tarihi:14:36,