SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı son şampiyon Rusya ile karşılaşacak

Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı, EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nda gol yemeden çeyrek finale yükseldi. Yarın son dünya şampiyonu Rusya ile karşılaşacak olan Milliler, herkesten destek bekliyor.

Güncellenme: 15:30, 06/10/2017
Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı son şampiyon Rusya ile karşılaşacak

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) “Türkiye Futbol Oynuyor” projesi kapsamında destek verdiği Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesindeki Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı, EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nda İspanya’yı 4-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Şampiyonadaki ilk iki maçında Almanya’yı 7-0, Gürcistan’ı 9-0 yendikten sonra grup liderliği için İspanya ile karşılaşan Ay-Yıldızlılar, sahadan 4-0 galip ayrıldı. Milliler, 3 maçta 20 gol atıp, kalesinde hiç gol görmeden A Grubu’nu 9 puanla namağlup lider bitirdi. Gruptaki son maçların ardından yapılan kura çekiminde Türkiye, çeyrek finalde son dünya şampiyonu Rusya ile eşleşti. 7 Ekim Cumartesi saat 18:00’de oynanacak Türkiye-Rusya çeyrek final maçının galibi, yarı finalde Polonya-İrlanda eşleşmesinin galibiyle karşılaşacak.

Türkiye Ampute Milli Takımı, Rusya ile oynayacağı kritik maçta futbolseverlerin desteğini bekliyor. Kimi vatani görevini yaparken, kimi trafik kazasında, kimi iş kazasında elini kolunu bacağını kaybeden sporculardan oluşan Türkiye Ampute Milli Takımı, taraftar desteğine Rusya maçında büyük önem veriyor. Ne para ne de pul peşinde olan Milli sporcularımız, sadece kendilerini motive etmek için tribünlerin doldurulmasını bekliyor.

İLGİLİ HABER Ampute Milli Takımı çeyrek finalde Ampute Milli Takımı çeyrek finalde

BİR SORU İLE HAYATI DEĞİŞTİ

Türkiye Ampute Milli Takımı’nın başarılı oyuncularından Nurettin Balkaya, vatani görevi sırasında mayının patlamasıyla sol bacağını kaybettikten sonra yaşama adeta yeniden başladı. İzmir Büyükşehir Belediyespor Ampute Futbol Takımı ve Ampute Milli Takımı'nın kaptanı Nurettin Balkaya'nın hayatının seyri, 2002 yılında Şırnak 23'üncü Jandarma Tümen Komutanlığı'nda vatani görevini yaparken yaşadığı olayla değişti. Bir görev sırasında teröristlerce döşenen bir mayına basan Nurettin Balkaya sol bacağını kaybetti. Ardından Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ndeki (GATA) uzun tedavi dönemi başladı. Takılan protez bacakla yeni yaşantısına alışmaya çalışan Balkaya, tedavi sonrası evine kapandı, karamsarlık içinde, sıkıntılı günler geçirdi.

Tedavisinin devamı için gittiği Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Rehabilitasyon Merkezi'nde tanıştığı asteğmenin, “Futbol oynamak ister misiniz” sorusunu şaşkınlıkla karşılayan Nurettin Balkaya, “Tek bacakla futbol mu oynanır?” diye karşılık verdi. Önce komutanının şaka yaptığını düşündü. Ancak asteğmenin ampute futbolla ilgili bilgileri kendisiyle paylaşmasından sonra düşünceleri değişmeye başladı. Kendisiyle birlikte 6 gazi arkadaşı daha rehabilitasyon amaçlı futbol oynamaya başladı. Nurettin Balkaya, bu olayla birlikte hayatının ikinci kez değiştiğini ve yeni bir yaşama başladığını belirterek, “Bir süre sonra sayımız 12 kişi oldu. 2002, 2003 yıllarında Türkiye'nin çeşitli illerinden ampute futbol takımlarının kurulmasına yardımcı olduk. Kısa sürede 6 takım oluşturduk. Üç yıl süresince yılda iki üç kez buluşarak turnuvalar düzenledik. İngiltere ve Almanya'ya giderek turnuvalara katıldık. Futbola başladıktan sonra psikolojim düzeldi. İnsanlarla diyaloğum arttı” dedi.

Nurettin Balkaya gibi zorluklara karşı hayata tutunan sporcuların oluşturduğu Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı, tüm Türkiye’nin kendilerine destek olmasını bekliyor.

İLGİLİ HABER Futbol dünyası bu ikiliyi konuşuyor Futbol dünyası bu ikiliyi konuşuyor

NASIL GİDİLİR?

Beykoz-Riva’daki TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde oynanacak karşılaşmaya gidebilmek için Kadıköy, Üsküdar ve Beşiktaş’tan toplu taşıma araçları kullanılabiliyor.

Kadıköy’den maça gitmek isteyen taraftarlar, önce 15BK binerek Sedir Sokak durağında iniyor. Daha sonra da bu duraktan 137’ye binerek maçın oynanacağı TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’ne ulaşabiliyor.

Üsküdar’dan TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’ne gitmek isteyen taraftarlar 15KÇ ile Sedir Sokak durağına gittikten sonra 137’ye binerek Riva’ya varabiliyor.

Beşiktaş’tan gitmek isteyen taraftarlar ise 42T’ye binerek Yeniköy durağında indikten sonra Beyden Deniz Ulaşım ile Beykoz’a geçebiliyor. Daha sonra 137’ye binerek  TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’ne gidebiliyor.