SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mircea Lucescu’dan Sabri Sarıoğlu yorumu

Türkiye A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, İzlanda maçı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Merak edilen sorulara yanıt veren Mircea Lucescu, Sabri Sarıoğlu'nu kadroya dahil etmesinin hakkında da konuştu.

Güncellenme: 21:58, 05/10/2017
Mircea Lucescu’dan Sabri Sarıoğlu yorumu

Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu’nda İzlanda ile yarın kritik bir maça çıkacak olan Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Teknik Direktörü Mircea Lucescu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Her iki takım için de çok önemli bir maç oynayacaklarını söyleyen Mircea Lucescu, takımına güvendiğini söyledi. Sabri Sarıoğlu’nun 6 yıl aradan sonra yeniden Milli Takım kadrosuna dahil edilmesi hakkında da konuşan Lucescu, futbolcuların yaşlarından çok kalitelerine önem verdiğini söyledi.

İLGİLİ HABER Göztepe`nin 35 yıllık, Sabri Sarıoğlu`nun 6 yıllık Milli Takım hasreti sona erdi! Göztepe`nin 35 yıllık, Sabri Sarıoğlu`nun 6 yıllık Milli Takım hasreti sona erdi!

SABRİ SARIOĞLU

Mircea Lucescu bir gazetecinin “Sabri Sarıoğlu çok uzun bir aradan sonra milli takıma davet edildi, Sabri ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Yarın ilk 11’de görebir miyiz kendisini?” şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

“Çok kolay değil bu ekibe herhangi bir oyuncu olarak bile ve hangi oyuncu girerse girsin kolay değil, bir anda girmek. Ukrayna’ya karşı oyuncularımı gördünüz. İki gün sona başka bir maç oynadık. Ukrayna’da oynayan maçla diğer maç arasındaki fark çok farklıydı. Yani bu yüzden Sabri Sarıoğlu yarın oynamayacak, ilk 11’de. Ama 3 gün sonra bir başka maçımız daha var biliyorsunuz Finlandiya… Çok üst seviyede o bölgede başka oyuncu alternatifi elimde yok. Sabri Sarıoğlu’nun Süper Lig’deki bütün maçlarını takip ettim şimdilik… Sağ arkada oynayan, defansta oynayan en iyi oyuncuların başından geliyor, doğal olarak Sabri Sarıoğlu burada olmayı hak etti. Yaşı önemli değil… Kalitesini beğendim ve sonuçta Sabri Sarıoğlu hak etti burada olmayı. Göztepe’ye de çok büyük katkıları oldu. Hep beraber göreceğiz.”

İLGİLİ HABER Sabri Sarıoğlu: Milli Takım`a çağrılmayı bekliyordum Sabri Sarıoğlu: Milli Takım`a çağrılmayı bekliyordum

“CEZAYI HAK ETMEDİM”

Mircea Lucescu, İzlanda maçı için kendisine verilen cezayı hak etmediğini de söyleyerek şöyle konuştu:

“Saygı duymak zorundayım karara. Açıkçası bu konuyla ilgili çağrılıp dinlenilmek isterdim. Benim ağzımdan duymalarını isterdim. Avrupa futbolundan 50 yıldan fazla bir süredir görev alan birisi olarak, bunu hak etmediğimi düşünüyorum. Hiç kesintisiz olarak 50 yıl. Benim ekibime karşı, mağlubiyetimize mal olan bir hakeme hak verilmesi. Herkes biliyor ki, ben şimdi cezalandırıldım. Ama kimse hakemin cezalandırılıp cezalandırılmadığını bilmiyor. Ben bu cezayı hak etmediğimi düşünüyorum. Karar bu, ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız.”

“EKİBİME GÜVENİM TAM”

Lucescu, yarınki maç için futbolcuların üzerinde nasıl bir motivasyon kullandığını soran basın mensubuna şu yanıtı verdi:

“Herkes biliyor ki sadece bizim için değil, her iki takım için de önemli bir maç. Ukrayna, Hırvatistan da bu potada. 4 ekibin de şansı devam ediyor. Yani kaybeden devam edemeyecek artık. Bu yüzden maça biz çok iyi hazırlandık. Sakinliği korumak çok önemli, cesaret ister ve aynı zamanda güven. İki ekip de üst seviyede futbol oynuyor. İzlanda uzun zamandır beraber oynuyarlar, birbirlerini çok iyi tanıyan ekip.Hep aynı ekiple oynuyorlar. Organize ve disiplinli bir ekip. Vücutlarını ve fizik güçlerini ortaya koyan uzun toplarla oynayan, büyük hatalar yapan bir takım, aynı zamanda Finlandiya ile zor bir maçımız var. Sadece orta sahada değil iki kalenin önünde oynanacak bir oyun aslında. Fizik güçlerini kullanıyorlar ve tabi çok hata da yapıyorlar bu durumda. Hiçbir ikili mücadeleyi kaybetmemiz lazım ve buna karşı koyabilecek fizik gücüne sahibiz. Bizim teknik oyuncularımız çok daha fazla, çok daha kaliteli. Hırvatistan’a karşı da zaten bunu gösterdik ve aynı şekilde yapacağımıza inanıyorum. Sakin ve sabırlı olmak lazım. Aynı zamanda hata yapacak duruma düşmemiz lazım. Ekibime bu konuda büyük güvenim var. Kolay değil ama güvenim çok büyük.Tecrübeli oyunculardan kurulu bir ekibimiz var. Kariyerlerinde bu tip maçları oynamış, çok maç yapmış oyunculardan kuruluyuz. Böyle maçları nasıl bitireceklerini iyi biliyorlar.”

İLGİLİ HABER Arda Turan`dan Emre Belözoğlu`na övgü Arda Turan`dan Emre Belözoğlu`na övgü

İzlanda ile oynayacakları maçı kafasında bir çok kez oynadığını ifade eden Lucescu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugünden yarına bir şey değiştiremezsin. Oyun organizasyonunu değiştirebilirsin. Rakibi analiz ederek bireysel becerileri görürsün. Benim tek düşüncem rakibin istediği gibi değil, bizim istediğimiz gibi oynamak. Kombinasyonları istediğimiz gibi yapalım. Fizik gücümüzü istediğimiz gibi kullanalım. Dar alanları istediğimiz gibi kullanalım. Boş alan bırakmayalım. Ama bakıcağız. Tabi ki, maçı bir çok kere kafamda oynadım. Yarın İzlandalılara karşı çok daha iyi olduğumuzu ispat edecek güçteyiz, onu da yarın göstermek istiyoruz.”

Yayınlanma Tarihi:18:46,