SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hızlı ve öfkeli

1 Ekim 2017

Galatasaray bu ligin liderliğini kaçırmayacağı görüntüsü içerisinde… Çok hızlı, tempolu, rakiplerini eze eze yenmelerine rağmen oynamış oldukları futbolun önüne hırsları, kazanma arzuları ve tempolu oyunu geçmekte. Sarı-kırmızılıların iyi yönlerine bakacak olursak;

1 – Takım çok hızlı ve çok çabuk oyunculardan kurulu ve çok tempolu oynuyor. Özellikle Rodrigues, Gomis, N'Diaye, Feghouli ve bütün takım böyle oyuncularından kurulu olduğundan bu bir takımın tempolu oynaması için büyük avantajdır.

2- Galatasaray çok hızlı hücum yapmakta. Rakip defans ile kaleci arasındaki boşluklara çok derin ve delici koşu yapan Feghouli, Rodrigues ve Gomis büyük bir farkındalık yaratmakta. Hem takımın hızlı oynamasını sağlamakta hem pozisyon üretmekte ve son olarak da sonuca taşıyabilmekte.

3- Sahip olduğu topları çok çabuk garanti öne doğru oynayarak hem merkezde Belhanda'yı hem kanatlarda Feghouli ve Rodrigues'i kullanarak sonuca gitmekte. Feghouli Galatasaray'ı şampiyonluğa taşıyabilecek bir oyuncu. Hem gol atıyor, hem attırıyor. Ama aynı şeyi Rodrigues için söyleyemeyeceğiz. Sağdan Feghouli'nin Gomis'i beslediği gibi soldan da sadece Linnes'in hücuma çıkması yetmez, Rodrigues'in de iyi ortalarla golcülerini beslemesi gerekir.

4- Belhanda çok iyi oyuncu ama bir Talisca değil. Talisca, ‘large' ise Belhanda ‘medium' bile diyemeyiz. 10 numara pozisyonunda oynayan bir futbolcunun daha çok gol atması, attırması lazım. Pas yüzdesi daha iyi olmalı. Öne ve derinlemesine çok daha iyi paslar atmalı; Talisca gibi olmalı. Bu bedenle bu işi göremez.

Kazanmak güzel bir şey… Camianın ve takımın motivasyonunu arttırmakta. Bu tempo ve bu hızlı oyunun devam etmesi mümkün değil. Galatasaray mutlaka tempolu ve hızlı futbolun haricinde b planı ve c planı üretmeli. Yoksa bu liderliği taşıyamaz.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek