SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli sporcu Aslı Çakır Alptekin, Atletizm’den ömür boyu men edildi

Milli sporcu Aslı Çakır Alptekin, Atletizm'den ömür boyu men edildi. 2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanarak tarih yazan Aslı, 3. kez dopingden ceza alarak, bu kez, Türk atletizm tarihinde adı dopingle en çok anılan sporcu olarak tarihe geçti

Güncellenme: 08:34, 23/09/2017
Milli sporcu Aslı Çakır Alptekin, Atletizm’den ömür boyu men edildi

Milli atlet Aslı Çakır Alptekin, 3 .kez doping cezası alması nedeniyle Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından ömür boyu pistlerden men edildi.

2012 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanarak ülkeyi büyük sevince boğan Alptekin, 3. kez ceza alarak, Türk atletizm tarihinde adı dopingle en çok anılan sporcu oldu.

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) tarafından yapılan açıklamada, “Aslı Çakır’ın cezasının bitiminin ardından koştuğu ilk yarışta, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından alınan numunesi pozitif çıkmıştır.” denildi.

TAF, Aslı Çakır’ın ömür boyu müsabakalardan men edilmesi ile ilgili açıklamasında, “Aslı Çakır, cezasını tamamladıktan sonra ilk olarak Türkiye Şampiyonası’nda yarışmıştır. Aslı’nın cezasının bitiminin ardından koştuğu ilk yarışta, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından alınan numunesi pozitif çıkmıştır. Aslı’nın cezası, eskiye dayanan dopingle ilgili süreci de göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. TAF Disiplin Kurulu, Aslı Çakır’ı, daha önceki doping cezalarını da göz önünde bulundurarak, ömür boyu müsabakalardan men etmiştir. Üzülerek kamuoyuna duyurulur.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanlığının dopinge sıfır tolerans ilkesi doğrultusunda, dopingle mücadelenin sıkı bir şekilde sürdürüleceği kaydedildi.

İLGİLİ HABER Maria Sharapova`nın mutluluk gözyaşları! Maria Sharapova`nın mutluluk gözyaşları!

ASLI ÇAKIR ALPTEKİN KİMDİR?

Aslıhan Çakır Alptekin, 20 Ağustos 1985 tarihinde Antalya’ya dünyaya geldi. Spor eğitimini Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde tamamladı ve ardından 2011 Yaz Üniversite Oyunları’nda 1500 metrede altın madalya kazandı. Ardından 2012 yılında düzenlenen Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede bronz madalya kazanan Alptekin, yine 2012’de Helsinki’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede altın madalya kazandı.

Londra’da 2012 Yaz Olimpiyatları’nda 1500 metrede birinci oldu ve altın madalya kazandı. Ancak Aslı Çakır Alptekin’e yapılan doping testinde sonuç pozitif çıktı ve 17 Ağustos 2015 tarihinde Spor Tahkim Mahkemesi tarafından doping kullandığı tespit edildi ve madalyası geri alındı. Aynı zamanda Aslı Çakır Alptekin’e 8 yıl yarışmalardan men cezası verildi.

Aslı Çakır Alptekin’e 22 Eylül 2017 tarihinde Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından doping kullandığı gerekçesiyle atletizmden ömür boyu men cezası verildi.

Yayınlanma Tarihi:08:05,