SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor mevzuatı Resmi Gazete’de yayımlanmalı

16 Eylül 2017

Bugün Türk spor hukuku sisteminde önemli bir sorunla karşı karşıyayız. Spor federasyonlarının mevzuatı güncel değil. Federasyonların talimatları ancak Spor Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yayımlandığı zaman yürürlüğe giriyor ancak birçok federasyon, hazırladıkları talimatları Spor Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yayımlanmadan uygulamaya başlıyor.

Bazı federasyonlar, sitelerinde ilan ettikleri talimatları haber vermeden değiştiriyor. Yönetim kurulu kararları üzerinde oynama yapılıyor. Futbol için durum daha vahim. Türkiye Futbol Federasyonu, talimatlarını değiştirip duruyor ancak hangi hükmün nasıl değiştiği konusunda açıklama yapmıyor.

Karşılaştırmalı tablo paylaşmıyor. Eski talimatlar sitede yayımlanmadığı için, mevzuatta yapılan değişiklikleri tespit etmek mümkün olmuyor. Bu durum, hukuki güvenlik açısından büyük risk doğuruyor.

Spor camiası, kendisine uygulanacak mevzuatı takip edemiyor. Mevzuatta yapılan değişiklikler tespit edilemiyor. Mevzuatın yürürlüğe girip girmediği bile her zaman bilinemiyor. Bu olumsuzluk ancak spor mevzuatının Resmi Gazete'de yayımlanması ile aşılabilir.

Ak Parti iktidarından önce spor mevzuatı Resmi Gazete'de yayımlanıyordu. Ancak Ak Parti hükümeti bu uygulamayı ortadan kaldırdı. Kamu kurumu olan spor federasyonları, diğer kamu kurumlarından farklı kurallara ve ayrıcalıklara tabi tutulamaz. Bu kurumların mevzuatı Resmi Gazete'de yayımlanmalıdır.

“Başka hangi ülkede mevzuat Resmi Gazete'de yayımlanıyor ki?” diyenler olabilir. İdare hukuku sistemini örnek aldığımız Fransa'da spor federasyonlarının talimatları Resmi Gazete'de yayımlanıyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek