SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol’dan Galatasaray-Sivasspor maçı değerlendirmesi

Galatasaray'ın ligde Sivasspor'u 3-0 yendiği maçın ardından değerlendirmelerde bulunan yorumcu Mehmet Demirkol, sarı kırmızılıların futbolu için "Oyun mantalitesi açısından 96-2000 dönemine bir dönüş" ifadelerini kullandı.

Güncellenme: 11:45, 26/08/2017
Mehmet Demirkol’dan Galatasaray-Sivasspor maçı değerlendirmesi

Yorumcu Mehmet Demirkol, Galatasaray’ın Sivasspor’u 3-0 mağlup ettiği karşılaşmanın ardından değerlendirmelerde bulundu.

İşte Demirkol’un Galatasaray’la ilgili yaptığı tespitler;

“Türk usulü ‘Kaos futbolu' kavramını ortaya attığımda ilk itiraz edenlerden biri, bu oyununun yaratıcısı ve bundan büyük başarılar çıkaran Fatih Terim olmuştu. Belki ben ne demek istediğimi tam anlatamadım, belki hoca anlamak istemedi. Belki kaos kelimesinin, çalışmalarının karşılığını vermediğini, bir çeşit ‘tesadüf' çağrışımı yaptığını düşündü.”

İLGİLİ HABER Galatasaraylı futbolculardan Gomis'e maskeli destek Galatasaraylı futbolculardan Gomis'e maskeli destek

“Bu tanımlamada ‘kaos' sonsuz kademeli bir presle sahada rakibe oyun kurma şansı vermeden oynamak ama topu aldığında hızla ve ustalıkla kullanabilen bir oyuncu grubuyla rakibi kedere itmeye karşılık geliyordu. Tudor ligin 3. haftası itibarıyla bu plana bilerek ya da bilmeyerek dönmüş gibi görünüyor. Asıl önemlisi uygulatabiliyor.”

“ÇİN ORDUSU GİBİ”

“Gomis olağanüstü bir pres yapıyor. Linnes ve Mariano rakibin kaptığı topları geniş alana açmak için yaptığı hamleyi hemen tıkıyor. Ndiaye'ye Belhanda destek veriyor, Fernando yönetiyor. Tolga ve Rodrigues ise kanat hücumcusundan ziyade, ekstra pres adamı. Bu, Şenol Güneş'in 2.5 savunmacı, gerisi hücum tezinin antitezi gibi. Savunma göbeği ve Fernando dışında herkes – Can Bartu'nun kulakları çınlasın – Çin Ordusu gibi basıyor”

“1996-2000 DÖNEMİNE BİR DÖNÜŞ”

“Ancak bu kadroda teknik becerisinden en çok şüphe edebileceğiniz oyunculardan Tolga'nın performansının anlatığını da unutmamalı. 2 net gol de kaçırdığı maçta toplamda 4. gole ulaşıyor. Bununla da yetmiyor terse 40 metrelik 6 net pas atıp oyunu açıyor. Bu Gomis'ten başlayarak sonsuz presle oyunu kaosa itip kendi düzenini kurma planı oyun mantalitesi açısından 96-2000 dönemine bir dönüş”

“Ve gariptir ki Östersunds elenişi bu yolda bir şans. Çünkü iyi pas yapan takımlar, bu pres oyunu olgunlaşmadan karşılaşırsanız sizi çok kolay çözer. Öte yandan bu oyunu Türkiye'de çözebilecek sadece iki takım var. Başakşehir ve Beşiktaş. Çünkü dün Sivas ve Samet Aybaba yapılabilecek her şeyi yaptı.”

İLGİLİ HABER Galatasaray taraftarından Selçuk İnan'a yoğun ilgi Galatasaray taraftarından Selçuk İnan'a yoğun ilgi

Yayınlanma Tarihi:07:49,