SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Espor ve devlet

21 Ağustos 2017

Elektronik spor (espor) sektörü hızla büyüyen ve her geçen gün rekorlar kıran bir sektör. Espor Türkiye'de de yoğun ilgi görüyor. Gençler esporcu olmak için çok çalışıyor ve bu sektörde yer almak için amansız bir rekabetin içinde savaşıyorlar.

Bugün League of Legends Şampiyonluk Ligi'nde Türkiye Büyük Finali gerçekleşecek. Televizyonda ve İnternette canlı yayımlanacak müsabaka öncesi sosyal medyada yoğun PR çalışması yapılıyor. Esporun güzelliklerinden, yüksek ödüllerden bahsediliyor.

Bu organizasyonda devlet yok. Devlet bu organizasyonu gözetlemiyor, denetlemiyor. Bir şirket bütün sektöre hâkim ve Türkiye'de kontrolsüz şekilde faaliyet gösteriyor.

Devletin tek işlevi, sporculara lisans vermek. Başka hiçbir faaliyeti yok. Espordan sorumlu Dijital Oyunlar Asbaşkanlığı, bilgisayar oyunlarında İslamofobi avına çıkmış. Bu Asbaşkanlık hiçbir talimat yayımlamadı. Ne yaptığı belli değil.

Espor dünyada çok ciddi tartışmalara konu oluyor. Esporun gerçekten bir spor olup olmadığı tartışılıyor. Bunun dışında doping, şike, bahis, fikri haklar, sporcuların işçi statüsü ve işçi hakları, sporcuların sosyal hakları, sporcuların eğitim hakkı, uyuşmazlıkların çözümü, tahkim yargılaması ve devletin yargı yetkisi, adil yargılanma hakkı gibi konular hep gündemdeki yerlerini koruyor.

Türkiye, esporu spor dalı olarak kabul etti ama yukarıdaki konular hakkında hiçbir şey yapmadı. Oysa Fransa'da esporcuları koruyan bir kanun yürürlüğe girdi. Sporculara asgari haklar tanındı.

Türkiye, esporda büyük potansiyel taşıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu spor dalını sahiplenmeli ve düzenleyici kurum olarak sporcuların haklarını koruyan bir sistem oluşturmalı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek