SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

En zor deplasman

21 Ağustos 2017

Trabzonspor, ligdeki en zor deplasmanına çıktı. Oturmuş bir kadrosu vardı, taktik ve sistem olarak da olgunlaşmıştı. F.Bahçe'nin yeni oluşturduğu bir kadrosu, kendi sahasında kazanma hırsı ve isteği maçın seyir zevkini arttırdı. Trabzonspor, Burak'ın erken golünden sonra tamamıyla kendi yarı alanına çekildi. F.Bahçe'nin yaptığı hızlı hücumları karşılayıp defans bölgesinde kazanmış oldukları topu hızlı bir şekilde Yusuf yazıcı ile buluşturmak istedi. Hatta Ersun Yanal çok hızlı kontra ataklarla goller bulmak istedi. Ancak Buraklı Trabzonspor ile Buraksız Trabzonspor arasında büyük farklar görüldü. Trabzon kazanmak için;

1- Mutlaka kontra atak sistemi ve taktiğiyle oynamalı. Burak, rakip kaleci ile defans arasındaki boş alanlara derin ve delici koşularla sonuca gitmeli.

2- Burak yoksa mutlaka kanatlardan Olcay ve Bero ile beraber taşıyacağı topları N'Doye ile buluşturmak ve oyunu kontra ataktan çıkarıp sete dönüştürmek zorunda. Olcay'ın attığı gol de zaten böyle oldu. 3.Bölgede rakibe baskı yapılmalı.

3- Bero kontra atak sistemine uygun oynayıp kanatlardan daha çok merkezden rakip kaleye etkili koşular yaparak pozisyon üretip gol atmalı.

4- Orta sahada Okay ve Kucka kendi defansına çok yakın oynuyorlar, hücuma katkı sağlayamıyorlar. Önde oynayıp bir yandan kendi hücumcularına destek vermeli diğer yandan da rakip orta saha oyuncularını durdurmalı. Mehmet Topal ve Valbuena'yı durdurmaları gerekiyordu.

5- Pereira yenen golde Alper'i neden takip etmedi, neden mücadeleyi erken bırakıp Alper'in rahat vurmasına müsaade etti.

Trabzonspor defans bloğu, adam markajı, alan markajında başarılı olmalı. İkili mücadeleleri kazanmalılar ayrıca ters kademelere çok iyi girip rakibe de boş alan bırakmamalılar.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek