SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ozan Tufan’dan vazgeçmek şart

18 Ağustos 2017

Aykut Kocaman'ın oyun felsefesi, dikine paslar, topsuz oyunda var olma ve savunma arkasına patlayan forvetlerle gol girişimi. Bu artık biliniyor. Ancak enerbahçeli futbolcuların Aykut Hoca'nın felsefesini sahaya aktaramadığı da görülüyor. Sturm Graz, Göztepe ve son Vardar maçı herkes için laboratuvar oldu. Yan yana oynayan ön liberolar Ozan ve Souza, defansın arkasına sarkmayan Alper, Ahmethan ve en önemlisi önde basmaya çalışan takımın basit hatalar yapan defansı. Göztepe maçında yenilen ikinci gol gibi olmayan pozisyonda Skrtel'in basit hatasıyla Vardar'ın golü geldi… Fenerbahçe kötü mü oynadı? Hayır! Pas yapamadı mı? Yaptı! Gol pozisyonu da üretti ki karşısında kaleci Gacevski'yi buldu. Peki eksik olan, şaşırtıcı olan neydi? Hemen sayalım:

SAVUNMAYA STOPER ŞART

1) Ozan Tufan, Fenerbahçe'nin  oyuncusu değil. Oynadığı maçlardaki hücuma katkı yapması beklenirken savunma bile yapamıyor.

2) Çift ön liberodan biri hep ilerde olmalı. Aykut Hoca bunu yapmayan oyuncusunu mutlaka uyarmalı.

3) Özellikle orta saha ve kanat oyuncuları birbirlerine yakın oynuyor. Dirar, Alper, Valbuena, Souza yakın oynayınca oyun sıkışıyor.

4) Valbuena ve biraz Alper dışında yaratıcılığını öne çıkaran oyuncular sahne almalı.

5) Savunmaya acilen iyi bir stoper şart. Mehmet Topal'ı orada harcamak, taraftarın verdiği krediyi çabuk tüketir.

6) Soldado'yu kanatlardan iyi besleyen sarı lacivert kurgu bu sezon başarılı olur.

Son söz: Mehmet Ekici'nin 11'e dönmesi aciliyet derecesinde… Tek ön liberolu sistemle sezon bitmeli.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek