SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İzmir’de Göztepe isyanı!

Göztepe taraftarları ve İzmir Milletvekilleri, sarı-kırmızılı taraftarların örgütlü suç işledikleri gerekçesiyle gözaltına alınmalarına tepki gösterdi. Göztepe Kulübü de resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada hukuki sürecin yakından takip edileceğini bildirdi.

Güncellenme: 18:06, 18/08/2017
İzmir’de Göztepe isyanı!

Göztepe taraftarları, 4 Haziran’da Antalya’da Eskişehirspor ile oynadıkları TFF 1inci Lig final maçında çıkan olaylar nedeniyle, Antalya Emniyet Müdürlüğü’nce başlatılan 1’inci dalga operasyonda haklarında “örgütlü suç işledikleri” iddiasıyla yakalama kararı çıkartılan 72 kişiden 55’inin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Taraftarların Twitter’da ‘#GöztepeTaraftarıFişleniyor’ etiketi ile gösterdikleri tepki büyük yankı buldu.

Göztepe UniForce Grubu yazılı bir açıklama yaparak gelişmelere tepki gösterdi. Açıklamada, “Neredeyse 14 yıl sonra büyük bir coşku ve sevinçle Süper Lig’e çıktık. Ama görüyoruz ki, bir yarımız maç sonunda arkamızda kalmış. Yıllarca gittiğimiz her köy kasabada, her zorlu kavgada yanımızda olan ağabey ve kardeşlerimizin örgüt suçundan dolayı arandığını ve gözaltına alındığını renmiş bulunuyoruz. Şampieyonluik maçında ve daha sonraki kutlamalarda cefakar taraftarımızın yaptıkları örgüt suçu sayılamaz. Yapılan yanlış uygulamadan bir an önce geri dönmesi, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve İzmir milletvekillerimize çağrımızdır. Şampiyonluk kutlaması suç değildir” denildi.

İLGİLİ HABER Legia Varşova taraftarı bu kez cezayı kendileri açıkladı! Legia Varşova taraftarı bu kez cezayı kendileri açıkladı!

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır ve Tuncay Özkan, Antalya’daki final maçında çıkan olaylar yüzünden Göztepeli taraftarların örgüt suçlamasıyla gözaltına alınmalarını sert dille eleştirdi. Bayır, twitter hesabından “Göztepe taraftarı mafya değildir, terörist değildir. Sadece Göztepelidir!” mesajını yayınladı. Tuncay Özkan ise “Göztepe taraftarı örgüt üyeliği ile suçlanıyor. Beşiktaş maçında sahaya kelebek bıçakla giren, rakip takımın üzerine yürüyen Konyaspor’a ise yaptırım yok! Göztepe’yi sahipsiz mi sandınız? Göztepe’yi sahipsiz sanıyorsanız yanılıyorsunuz!” cümlelerine yer verdi.

İLGİLİ HABER Son dakika... Göztepe-Eskişehirspor maçı için soruşturma başlatıldı Son dakika... Göztepe-Eskişehirspor maçı için soruşturma başlatıldı

KULÜPTEN AÇIKLAMA GELDİ

Göztepe Kulübü ise resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“4 Haziran 2017 tarihinde Antalya’da oynanan Göztepe – Eskişehirspor TFF 1. Lig Play-Off finali sonunda Göztepe’miz 14 yıl aranın ardından Süper Lig’e yükselmiştir. İki takım için de tarihi öneme sahip olan bu karşılaşmanın biletleri günler öncesinden tükenmiş ve maçın heyecanı tribünlere yansımış olup karşılaşmanın bazı bölümlerinde oyunun durmasına sebep olan disiplin talimatına aykırı olaylar yaşanmıştır.

Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere bu sabah itibarı ile bir kısım taraftarımız final karşılaşmasında yaşanan olaylar gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştır. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerde söz konusu gözaltı işlemlerinin bizzat Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla yapıldığı ve soruşturmanın Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde gerçekleştirileceği bilgisi edinilmiştir. Eskişehirspor yönetimi ile yapılan görüşmelerde benzer sürecin Eskişehirspor taraftarları için de geçerli olduğu öğrenilmiştir.

Göztepe Spor Kulübü’nün sporda şiddetin karşısında olduğu tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Kulübümüz, her fırsatta sporda şiddeti önlemeye yönelik çağrılarda bulunmuş, İzmir emniyet birimleri ile koordineli çalışmalar yaparak taraftarımızın sağduyusu ile son üç sezonda herhangi bir ceza almamıştır.

Hali hazırda devam eden hukuki süreç kulübümüzce yakından takip edilmektedir. Soruşturmanın, 6222 sayılı kanun ile ilgili uygulamaların ötesinde, farklı boyutlarda olma ihtimaline binaen taraftarlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için kulübümüz, tüm yetkili mercilerle görüşerek gerekli girişimlerde bulunmaya başlamıştır.

Spor kamuoyunun bilgisine sunarız..

Göztepe Spor Kulübü”

Yayınlanma Tarihi:18:02,