SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu anlayışla sezon zor biter

17 Ağustos 2017

İlhan Cavcav Sezonu'nun ilk haftası ne yazık ki yine hakem facialarıyla başladı. Futbolumuzun en büyük hakem hastalığı eyyamcılıktır. İlk hafta görüldü ki hakemlerimiz yine güçlünün yanında oldular. TFF Başkanı, yönetimi ve MHK'sı da gücün yanında durup eyyamcılık yaparsa, duruş sergilemezse onların hakemleri de ağabeylerini örnek alıp sahada gücün yanında yer alarak eyyam yaparlar. İlk haftaya bu yönetim anlayışı damga vurdu.

Beşiktaş maçında Türkiye'nin en önde gelen hakemi Cüneyt Çakır'ın çaldığı penaltı düdüğü bunun en güzel örneği. Bir diğer örnek ise Trabzonspor-Konyaspor maçında yaşandı. Hakem Hüseyin Göçek, Konyasporlu Traore'ye yaptığı sert müdahale ile rakibinin ayağını kıran Durica'ya kırmızı kart gösteremedi. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Bir tek Galatasaray maçındaki Halis Özkahya performansı başarılıydı. Halis önceki yıllarda inişli-çıkışlı bir grafik çiziyordu, umarım bu doğru başlangıcı devam ettirir.

Türk futbolunun onun gibi tecrübeli hakemlere ihtiyacı var. Ben hakemlere hep şunu söylüyorum: “Sahada dik durun. Eşit ve adil düdükler çalın. Takımların adına, rengine, şehrine, siyasetine bakmadan kuralları uygulayın.” Eğer siz bunları yaparsanız Türk hakemliği ve futbolu gelişir. Bizim gibi bu konuya objektif bakanlar da yanınızda olur. Öyle dakika ve skora, takıma göre düdük çalıp gücün yanında olanlara hakemlik yaptırılmamalı. Burada MHK'ya de görev düşüyor. Başarılı olmayan hakemler cezalandırılmalı ve dinlendirilmeli. Atamaları adalet terazisi ile yapmazsan senin atadığın hakemler de sahada adalet dağıtamaz…

Ama ilk haftadan görüyoruz ki bu TFF'nin yönetim anlayışı ve bu hakemlerle sezon zor biter!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek