SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, UEFA Avrupa Ligi play off turu ilk maçında Vardar ile oynadıkları ve 2-0 kaybettikleri karşılaşmanın ardından açıklamalarda bulundu.

Maçın ardından yayıncı kuruluşa konuşan Kocaman, “Maçtan önce beklemediğimiz sonuç olduğu gibi oyundan sonra da iç acıtıcı.. Turu İstanbul'a bıraktık. Buradan zorlu bir periyot için tam Trabzonspor maçı öncesi avantajlı bir skorla dönmek çok rahatlatacaktı ancak bu zorlu periyotta işimizi tamamen zorlaştıran bir durum oldu. Söylenecek fazla bir şey yok. Onlarca şut ve orta denemesi, son paslar…bu kadar pozisyon ama gol yok. Hemen hemen rakibin hazırladığı hiçbir pozisyon yokken kendi kendimize yarattığımız iki gol. Dönem olarak ilginç bir dönemden geçtiğimiz tartışılmaz.”dedi.

Sarı lacivertlilerin turu geçeceğine inandığını ifade ederek sözlerini noktalayan Aykut Kocaman, “Bugünkü oyunun üzerine iki takımı dengeye koyduğumuz andan itibaren zor olmakla beraber turu geçeceğimize eminim.” şeklinde konuştu.

BASIN TOPLANTISI

“İlginç bir dönem geçirdiğimiz gerçeği var. Zorlu Trabzonspor maçı öncesi buradan avantajlı bir skorla dönmek temel amacımızdı. Turu geçmek kadar buradan avantajlı bir skorla dönerek Trabzonspor maçı öncesinde hem moral bulmak özellikle hem de zihinsel anlamda daha kuvvetli olmak temel amacımızdı. Ancak sonuçtan yola çıkarak söylenecek tek gerçek var; işimizi çok zorlaştırdık. Bütün oyun boyunca ilk dakikadan son dakikaya kadar son derece doğru bir şekilde oynamaya çalıştık. 15-16 şut, 6-7 gol pozisyonu ve rakibin hemen hemen organize olarak girdiği gol pozisyonu yok, yine rakibe yarattığımız iki gol pozisyonuyla beraber 2-0 ayrılmak tabii hem zorlaştırıcı hem de iç acıtıcı bir durum yarattı, bizim için. Yapacak tek işimiz var, hemen şu andan itibaren zihinsel olarak özellikle Trabzonspor maçına odaklanmak, ardından Perşembe günü rakibimizi İstanbul'da bekleyip, turu geçmek için bugün yapamadığımız topu içeri sokma durumunu İstanbul'da seyircimiz önünde gerçekleştirmek.”

“ENERJİSİ YÜKSEK OYUNCULARI SAHADA TUTMAK AMACIM”

“Şu anda elimizde var olan kadroda saymak zorundayım, başka da seçeneğimiz yok. Mehmet Topal ile ilgili bu şekilde söylemeliyim. Öbür taraftan da maç yayıncı kuruluşa maç ile ilgili konuşurken bu şekilde söyledim. Arka arkaya 3 tane zorlu maç var ve bu maçlara girerken özellikle stoper için seçim şansını söylemek gerekirse, 2 tane stoper var. Bir sakatlık halinde sıkıntılarımız çok daha büyüyecek. Dolayısıyla hem oyuncu çoğaltmak hem de oyun içindeki zaman zaman geçişleri yapabilmek için bu maç uygun bir maç olarak görünüyordu. Enerjisi yüksek oyuncuları sahada tutmak amacım.”

“BİREYSEL OLARAK KONUŞMAYA GEREK YOK”

“Bu kadar bireysel hata Fenerbahçe standardındaki oyuncuların kolay yapacağı bir şey değil. 34 maç içerisinde belki 5-6 kere olur. Bunun 3 ya da 4 tanesinin hemen iki maçta olması dönem olarak ilginç olduğunu gösteriyor. Bireysel olarak konuşmaya gerek yok. Esas itibariyle bütün geneli kaplayan çözümler bir adım sonrası, bir hafta sonrası, beş hafta sonrası için çözümler üretmek benim görevlerinden bir tanesi. Bugünkü tercihlerin temel nedenlerinden bir tanesi sadece dönem değil, aynı zamanda da uzun dönemi kapsayan hamlelerdi. Bugün itibarıyla sıkıntı yarattığını söylemek, gerçekçi bir yorum olur.”

“TURU İSTANBUL’A BIRAKTIK”

“Tabii ki sahaya yerleşimi açısından zamana ihtiyaç var. Onlarca orta, 6-7 tane gol pozisyonu olmasına rağmen skorun 2-0 olması anlatmaya çalıştığım o ilginç dönemi, yani bazı takımlar için, bazı insanlar için bazı şeyler ters gidebiliyor. Bugünkü esas hikâye şu anda bazı şeylerin ters gitmesi gibi gözüküyor. Eğer bu oyunu istikrarlı bir hale getirebilirsek, birkaç tane oyun içinde çok istemeden kaynaklanan ki, bu doğal Fenerbahçe’nin bir refleksi pozisyon yanlışları olacaktır. Bunları mümkün olduğu kadar azaltmak önemli. Bu oranı bu ilginç dönem içerisinde tutmalıyız. Esas da bu olmalı zaten.”

“Turu İstanbul’a bıraktık. Zorlaştırdık, bu da bir gerçek ancak turu İstanbul’da geçeceğiz. Buna gücümüz var. Bazı şeyleri biraz daha düzelteceğiz. Seyircimizin gücüyle de turu geçeceğiz. Avrupa Ligi’ne devam etmek istiyoruz. Vardar’ı da skordan dolayı tebrik ederim.”

İLGİLİ HABER Vardar-Fenerbahçe maçından kareler Vardar-Fenerbahçe maçından kareler

Yayınlanma Tarihi:23:14,