SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ersun Yanal: Burak Yılmaz’ın katkısıyla kazandık

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Atiker Konyaspor galibiyeti sonrası yaptığı açıklamada, "Güzel bir skorla ve Burak Yılmaz'ın katkısıyla kazandık" dedi.

Güncellenme: 01:04, 14/08/2017
Ersun Yanal: Burak Yılmaz’ın katkısıyla kazandık

Trabzonspor, Spor Toto Süper Lig’in ilk haftasında sahasında Atiker Konyaspor’u, Burak Yılmaz’ın attı gollerle 2-1 mağlup etti. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında mücadeleyi değerlendiren Teknik Direktör Ersun Yanal, ilk olarak karşılaşmada sakatlık geçiren Traore’ye geçmiş olsun dileğinde bulundu. Bir türlü oyun ritmini yakalayamadıklarını belirten Yanal, “Son iki kupayı alan organize bir takım ile oynamamızın etkisi vardı. Trabzonspor takımının bundan sonra kazanmak için daha iyi oynamaya, organize olmaya ihtiyacı var. Bu süreyi de yapacak takım var. Oynadığımız hazırlık maçlarımız referansımız. Bugün çok sıcak bir atmosferde oynadık. İki takım için de gelgitler vardı. Ama ben seyircimize çok teşekkür ederim. Onlar bugün yüreklerini ortaya koydular. Sıcak havada sıcaklıklarını hissettirdiler. Onların desteğiyle lige iyi başladık” dedi.

“Alınacak oyuncular herhangi bir oyuncu olmayacak”

50. yılda gerek saha içi gerek mali olarak yönetilebilir bir takım olmaları gerektiğini anlatan Yanal, “Yönetilebilir olmaktan biraz daha işi fantaziye getirirse problemlerle karşı karşıya kalırız. Selçuk İnan, Türkiye’nin en önemli oyuncusu, bir mukavelesi var, ciddi şekilde bir takım kaptanı. Bizim hedeflerimiz için bir kadromuz var. Bu kadro içinde oyuncular var. Onazi ciddi teklifle karşı karşıya pazartesi netleşir. Başka oyuncularımız için de teklifler var, biz de başka oyuncular için teklifte bulunuyoruz. Biz kaliteli iyi takımdan kuruluyuz. Alınacak oyuncular herhangi bir oyuncu olmayacak” dedi.

“Burak bu takımda önemli bir misyona sahip”

Burak Yılmaz’ın esame listesinde kaptan olarak yer aldığı ancak sahaya çıkmamasına ilişkin bir soru üzerine de Yanal, şöyle cevap verdi:

“Burak bu takımda önemli misyona sahip. Onun bant takıp sahaya çıkması çok önemli değil. O zaten hepimizin içinde belli misyona sahip. İyi arkadaşlık ortamı var. Herkes birbirlerine bu jestleri yapıyor. Burak da bu konuyu hiç gündeme getirmedi. Ama jest Uğur tarafından ‘Abi siz çıkın’ dedi. O da ‘Bu şimdi konuşacak konu değil, şimdi çık daha sonra konuşuruz’ dedi. Burak, bir çok şeyi aşıp, olgun bir oyuncu. Ülke futbolu için çok iyiydi. Bugün yaptığı skorun Milli Takım’a da oldukça fazla katkısı olacağını düşünüyorum. Çok heyecanlı, çok coşkuluydu.”

“Her türlü sonucu çıkarabilirsiniz”

Yanal, Fenerbahçe ile gelecek hafta yapacakları karşılaşmanın ligde erken oynanacak olmasını avantaj olup olmayacağı şeklindeki bir soru üzerine ise şunları söyledi,

“Her türlü sonucu çıkarabilirsiniz. Avantaj diyebilirsin, dezavantaj diyebilirsin. Sizin ne yapacağınıza bağlı. Bugün burada Konyapor’u yenmek şu anda takımların performansları açısından çok zor. Biz bugün kazandık ama hangi şartlarda kazandığımız ortada. Karşı takıma saygı duyuyorum, çok formda organize bir takım. Son 2 kupanın sahibi bir takım. Fenerbahçe’ye bakıyorsun, yeni çıkmış bir Göztepe karşısında zaman zaman zorlandı. Ama önemli oyuncular var, performansları çok üst dorukta. Ben şunun altını çizmek istiyorum. Ülkemiz için dostluk, barış, kardeşlik çok önemli. Daha dün şehit cenazesine gittik. İki tane şehidimiz oldu. Ülkemizin geçtiği yollar belli. ”

“Hiç olmazsa sporda dostluğu, barışı, kardeşliği sağlayalım”

“Hiç olmazsa sporda dostluğu, barışı, kardeşliği sağlayalım” diyen Yanal, “Futbolda rekabet olur, oyuncuyla ilgili, sonuçla ilgili olur. Bizim asla dostluğumuzu barışımızı, kardeşliğimizi bozacak hiçbir hamlede, işte bulunmamız gerekiyor. Buna ülke olarak çok ciddi ihtiyacımız var. Yoksa rekabet ne kadar güzel. Fenerbahçe ile Trabzonspor rekabet etmeyecek de kim rekabet edecek. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor birbirleriyle rekabet edecek tabi ki. Bu işin güzelliği rekabet yüzünden. Rekabeti kaldırdığında bunların hiçbiri olmayacak. O yüzden bunun tadını çıkarmak gerekiyor. Siyaset, sanat, kültür üstü. Bunun keyfini çıkararak ülkemizi burada barışın getirdiği avantaja doğru yollayalım” şeklinde konuştu.