SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fikret Orman’a soruşturma açıldı

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın, Süper Kupa mücadelesinde çıkan olaylar hakkında yaptığı açıklama nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Güncellenme: 16:35, 11/08/2017
Fikret Orman’a soruşturma açıldı

Beşiktaş ile Konyaspor arasında oynanan maçta çıkan olaylar ardından Beşiktaş Başkanı Fikret Orman Beşiktaş’a da ceza verilmesi durumunda dünyayı ayağa kaldıracağını açıklamıştı.

Yeni transfer Lens’in imza töreni sonrası Süper Kupa mücadelesinde çıkan olaylar hakkında konuşan Orman, “Bizim taraftarımızın üzerine oradan eşyalar atıldı, onursal başkanımıza küfredildi. Çıkış tarafı Beşiktaş kulübünden olmamıştır. Ceza verilecekmiş keşke daha evvel verilseydi iş buralara gelmezdi. Ceza benim işim değil. Burada bir ceza verilir de Beşiktaş işin içine sokulursa dünyayı ayağa kaldırırım. UEFA ile ilgili sinirim ve kavgam bitmedi. Umarım aynı hataya TFF düşmez” demişti.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre; Fikret Orman’ın açıklaması ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Basın da yer alan haberleri ihbar kabul eden İstanbul Spor Savcılığı, Orman hakkında “6222 Spor’da Şiddetin ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun” çerçevesinde soruşturma başlattı. Soruşturmanın Savcı Asım Ekren tarafından söz konusu kanunun 22. Maddesine muhalefet edildiği gerekçesiyle başlatıldığı öğrenildi.

İLGİLİ HABER Hıncal Uluç`tan Fikret Orman`a sert sözler! `Bu haddini bilmezin...` Hıncal Uluç`tan Fikret Orman`a sert sözler! `Bu haddini bilmezin...`

KANUN NE DİYOR?

İlgili kanunun “Şiddete neden olabilecek açıklamalar” başlıklı 22. Maddesinde, “Sporda şiddeti teşvik edecek şekilde basın ve yayın yoluyla açıklamada bulunan kişilere, fiilleri suç oluşturmadığı takdirde, beş bin Türk Lirasından elli bin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir. Birinci fıkra kapsamına giren fiillerin spor kulübü veya federasyon yöneticileri tarafından işlenmesi halinde, birinci fıkra hükmüne göre verilecek ceza beş katına kadar artırılır. Birinci fıkra kapsamına giren fiilleri işleyen kişiler, ayrıca idari tedbir olarak spor müsabakalarını seyirden yasaklanır. Bu yasak, kararın verildiği tarihten itibaren üç ay süreyle uygulanır” ifadeleri yer alıyor. Fikret Orman hakkında 3 aylık geçici seyirden men cezasının da gündeme gelebileceği öğrenildi. Bilindiği gibi seyirden men kararı savcılıkça veriliyor. Soruşturmaya konu kanun maddesinde de men düzenlemesi yer alıyor.

Beşiktaş, Konyaspor maçında yaşanan olaylarla ilgili Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Maçtaki olaylar Samsun Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturuluyor.

İLGİLİ HABER Ahmet Şan`dan Fikret Orman`a cevap! `Dünyayı ayağı kaldırmakla olaylar çözülmüyor!` Ahmet Şan`dan Fikret Orman`a cevap! `Dünyayı ayağı kaldırmakla olaylar çözülmüyor!`

Sabah

Yayınlanma Tarihi:12:15,