SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yazar ve televizyoncu Fatih Altaylı, Habertürk gazetesinde yer alan köşesinde, A Milli Basketbol Takım’ından affını isteyen Ersan İlyasova’yı konu aldı. Yazısında “Arsen İlyasov nasıl buharlaştı” ara başlığıyla Ersan İlyasova’nın milli takımdan affını istemesini, Türk vatandaşlığına geçiş öyküsüyle eleştirdi.

Altaylı’nın yazısı şöyle;

“ARDA'dan sonra bir sporcumuz daha Milli Takım'a katılmama kararı aldı. Fakat bu kez bir basketbolcu. Ersan İlyasova. “Yorgunum, Milli Takım'a gelemeyeceğim” demiş.

Gelin size Milli Takım'ı reddeden bu oyuncumuzun hikâyesini anlatayım.

7 Ağustos 2002 günü Arsen İlyasov adında 18 yaşında bir Özbek genci, pasaportunu kullanarak resmi biçimde Türkiye'ye giriş yapar. Ancak bu gençten bir daha haber alınamaz.

Genç Arsen'in Türkiye'ye girmesinden 33 gün sonra 9 Eylül 2002 günü, Şemsettin Bulut isimli bir Türk vatandaşı, oğlunun nüfus kaydını yaptırmayı unuttuğu gerekçesiyle resmi makamlara başvuruda bulunur ve 15 yaşındaki çocuğa Ersan İlyasova adıyla nüfus kâğıdı ve pasaport çıkarılır. Soyadı niye Bulut değildir bilinmez.

15 yaşındaki genç Ersan, o yıl 2. ligde Yeşilyurt takımında ve Milli Takım'da oynamaya başlar. Özbekistan Basketbol Federasyonu, FIBA'ya itiraz eder ve “Biz bu çocuğu tanıyoruz. Bu bizim Arsen” diyerek itiraz eder, ama bir sonuç çıkmaz. FIBA, Türkiye'yi haklı bulur.

Çünkü oyuncu kayıtlarda, 1987 Türkiye-Eskişehir doğumlu Ersan İlyasova'dır. 1984 doğumlu Arsen İlyasov yok olmuş, nüfusa kaydı unutulan Ersan İlyasova ise 1987'de doğmuştur.

Şimdilerde Milli Takım'dan affını isteyen acaba hangisidir?”