SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Grekoromen stilde yapılan müsabakalarda 55 kilodaki sporcumuz Kerem Kamal altın madalya kazanarak Dünya Şampiyonu olurken, 84 kiloda güreşen sporcumuz Salih Aydın ise bronz madalyanın sahibi oldu. 66 kiloda üçüncülük maçına çıkan bir diğer güreşçimiz Murat Fırat ise üçüncülük maçında yenilerek Dünya beşincisi oldu. Ayrıca Türkiye takım klasmanında Dünya üçüncüsü oldu.

1-6 Ağustos tarihleri arasında Finlandiya’nın Tampere kentinde düzenlenen Gençler Dünya Güreş Şampiyonası son gün müsabakaları ile sona erdi. Grekoromen stil 55, 66, 84 ve 120 kilolarında yapılan müsabakalarda ülkemizi temsil eden milli güreşçilerimiz 4 sıkletin üçünde finale kalarak büyük bir başarıya imza attılar.

GÜREŞİN YENİ YILDIZI DOĞDU Şampiyonanın son gününde 55 kiloda mücadele eden milli güreşçimiz Kerem Kamal, ilk maçında Moldovalı, çeyrek finalde Gürcistanlı ve yarı finalde ise Özbekistanlı rakiplerini tek tek tek devirerek finale kadar yükseldi. Finalde Kırgizistanlı rakibi Zholaman Sharshenbekov ile karşılaşan Kerem bu rakibini de 12-3 skorla sayı tuşu ederek Dünya Şampiyonu oldu. Kerem aynı zamanda geçtiğimiz aylarda Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlenen Gençler Avrupa Güreş Şampiyonası’nda ikinci olmuştu.

SALİH AYDIN GÖZ DOLDURDU Şampiyonada 84 kiloda ülkemizi temsil eden milli güreşçimiz güreşçimiz Salih Aydın ise ilk maçında Azerbaycanlı rakibini 5-3, çeyrek finalde Kazakistanlı rakibini 5-1 yenerek yarı finale kadar yükseldi. Burada Rus rakibi Aleksandr Andrevitch Komarov’a şanssız bir şekilde 2-1 yenilen Salih, akşam seansında bronz madalya için çıktığı maçta Romanyalı rakibi Nicu Samuel Ojog’u 7-4 yenerek bronz madalyanın sahibi oldu.

MURAT FIRAT SON PUAN AVANTAJINA YENİLDİ 66 kiloda iyi bir başlangıç yapan milli güreşçimiz Murat Fırat eleme turunda Japon rakibini, 1/8 turunda Gürcistanlı rakibini, çeyrek finalde Bulgar rakibini devirerek yarı finale adını yazdırdı. Yarı finalde Ermeni rakibi ile karşılaşan Murat Fırat 3-3 skorla son sayı puanı avantajı ile finali rakibine kaptırdı. Akşam seansında üçüncülük mücadelesi veren Murat Fırat Azerbaycanlı rakibi Namaz Rustamov’a 2-2 skorla yine son puan avantajıyla kaybetti. Murat Fırat sıralamada Dünya beşincisi oldu.

BURAK ÇAKIRCA İYİ BAŞLADI KÖTÜ BİTİRDİ 120 kiloda mindere çıkan bir diğer güreşçimiz Burak Çakırca ise eleme turunda karşılaştığı Koreli rakibini 3-0 skorla yendikten sonra 1/8 turunda karşılaştığı Ermeni rakine 5-2 yenilerek şampiyonadan elendi.

TÜRKİYE GREKOROMENDE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU Yapılan müsabakalar neticesinde Grekoromen milli takımımız 1 altın, 1 gümüş ve 2 dünya beşinciliği ile toplamda 8 sıklette 38 puan toplayarak 29 ülke arasında Dünya üçüncüsü oldu. Şampiyonada 58 puan toplayan İran birinci olurken 53 puanla Rusya ikinci sırayı paylaştı.

Yayınlanma Tarihi:21:57,