SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

19 yaşındayken ülkesinden ayrılıp İtalyan ekiplerinden Udinese’nin yolunu tutan Mauricio Isla, 5 sezon formasını terlettiği Serie A ekibinde yıldızını parlattı ve birçok başarıya imza attı. 2010-11 sezon sonu Devler Ligi’ne katılma hakkı kazandığında Udinese’de Alexis Sanchez, Candreva, Benatia, Cuadrado, Di Natale, Handanovic, Kwadwo Asamoah ve gibi yıldızlarla aynı dönemde top koşturma şansı bulan Isla’nın kaderi, yine bu isimlerle benzer bir şekilde ilerledi ve yıldız futbolcu, 2012’de 18.8 milyon euro karşılığında Juventus’a transfer oldu. Juventus’tan QPR’a, ardından da Marsilya’ya kiralandı ve son olarak geçen sezon başında 4 milyon euro karşılığında Cagliari’ye gitti. 29 yaşındaki Isla, 2007’den bu yana Şili Milli Takımı forması da giyiyor.

İLGİLİ HABER Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman`dan Lens savunması Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman`dan Lens savunması

Asıl görevi sağ bek olan Mauricio Isla, sağ kanatta ve gerektiğinde de ön libero pozisyonunda forma giyebiliyor. Çok yönlü bir oyun karakterine sahip olan Isla, hızı ve sert oyun tarzıyla ön plana çıkıyor. Savunmada rakip kanat oyuncularını sert oyun yapısıyla durduran Isla, hücumda ise hızı ve ortalarıyla takımına büyük katkıda bulunan bir oyuncu.

Isla zorlu hayat hikayesini şu şekilde anlatıyor:

“Çocukken herkes gibi arkadaşlarım ile oynayarak futbola başladım. Futbola ilk adımlarım bu şekilde oldu güzel zamanlardı benim için. Daha güzel olan dönemlerim üniversitede eğitim aldığım dönemlerdi.Bir yandan eğitimlerimi sürdürürken diğer yandan antrenmanlarıma gidiyordum.Okul takımındaydım ve 8-9 yıllık zamanda zorluklarda yaşadım. Futbolu devam ettirebilmek adına evimden uzak bir yere gitmem gerekiyordu. O yıllarda Şili’deyken 3 saatlik bir mesafe harcamam gerekiyordu ve bu mesafeyi göze alarak antrenmanlarıma devam ediyordum. Aynı zamanda benim için güzel olduğu kadar da zor zamanlardı ama hep devam etmek istedim futbola. Bazen pes etme noktasına geldiğimde oldu çünkü çok erken saatte uyanıp çok geç saatte eve dönmek durumunda kalıyordum. Zor bir hayat oldu o yıllara bakarsak, ama annem ve anneannem devam etmem konusunda çok istekliydi ve onların sayesinde belki de bu noktalara kadar geldim. Annem ve anneannem olmasa buralarda olamazdım.”

“Uzun yıllar İtalya’da forma giydim. Ama bir yandan da kariyerim boyunca Türk futbolunu tanıma fırsatım da oldu. Çünkü, başka Şilili oyuncular daha önce Türkiye Ligi’nde forma giydiler. Maldonado, Tello gibi.. Şili’nin önemli oyuncuları, tanınan oyuncuları Türkiye’de forma giydi. Bu nedenle Şili’de Türk futbolu mücadeleci, güçlü ve iyi oyuncuların olduğu lig olarak bilinir her zaman. Futbol yapısını genel anlamda değerlendirdiğimiz zaman bu şekilde görülür. Tabii ki, İspanya, İngiltere, İtalya ligi herkes tarafından daha çok takip edilen ligler ama daha çok ben Tello ve Maldonado’dan dolayı Türk futbolunu takip etme ve izleme fırsatım oldu ve izlediğim zaman kaliteli bir lig olduğunu da gördüm.”

“OYUNUN HER ZAMAN İÇERİSİNDE OLMAK İSTEYEN BİR OYUN YAPIM VAR”

“Bek oyuncularının daha fazla ön plana çıkması gerekiyor ve daha fazla katkı yapan oyuncular haline geldiler. Bu durum hem milli takımlarda hem de kulüp takımlarında da geçerli. Benden oyunun iki tarafını oynamamı bekleyen hocalarla ve aynı zamanda fiziki anlamda kuvvetli olmamı bekleyen hocalarla tanıştım ve özellikle milli takımda sağ bek pozisyonunda bu şekilde kendimi geliştirmeyi öğrendim. Sağ bek pozisyonunda kendimi geliştirmeye daha çok milli takımda alıştığımı söyleyebilirim. Her geçen gün daha fazla önemli olmak istiyorum oynadığım takımlar için ve oyunun her zaman içerisinde olmak isteyen bir oyun yapım oldu. Yüzde yüz antrenmanlarımı yapmaya çalışıyorum her zaman takımıma katkı sağlamak için hem hücumda hem defansta verimli olmak için çabalıyorum.”

“BİZİM YOLUMUZ KESİNLİKLE ŞAMPİYONLUK OLMALI”

“Fenerbahçe,Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biri ve son 3 yıllık süreçte Fenerbahçe’nin Şampiyon olamama gibi bir durumu söz konusu ama Fenerbahçe’nin her zaman Şampiyon olması gereken ve hedefleyen bir takım. Bizim yolumuz kesinlikle şampiyonluk olmalı. Hedefimiz son derece net ve bu sezon şampiyon olmak ve önümüzdeki sezon adımızı Şampiyonlar Ligi’ne yazdırmak. Fenerbahçe’nin artık dünyanın en güzel organizasyonu olarak adlandırılan Şampiyonlar Ligi’ne geri dönmenin zamanının geldiğini düşünüyorum. Ben yeni bir oyuncuyum ve takım içerisindeki hedeflerimizin farkındayım ve bu kulübün neler istediğini biliyorum. Bu kulüp Şampiyonluk istiyor, Şampiyonlar Ligi istiyor ve biz de bunun için çalışacağız.”

Yayınlanma Tarihi:11:30,