SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kaosun mimarı Yıldırım Demirören

Yıldırım Demirören’in 5 yıllık başkanlık döneminde TFF; ödenen tazminatlar, kurullara yapılan atamalar, verilen siyasi mesajlar, prim kavgaları, sportif başarısızlıklar ile anılır oldu.

Güncellenme: 12:53, 29/07/2017
Kaosun mimarı Yıldırım Demirören

Türk futbolu çöküşte ve bunun kuşkusuz en büyük sorumlusu TFF Başkanı Yıldırım Demirören! 2012'den bu yana görevde olan Demirören'in başarısızlıkları Fatih Terim'in görevi bırakmasıyla arka planda kalsa da SÖZCÜ TFF'de yaşananları mercek altına aldı. Demirören döneminde A Milli Takım, 2014 Dünya Kupası'na gidemedi ve 2016 Avrupa Şampiyonası'ndan ise boynu bükük ayrıldı. Bu süre zarfında ortaya atılan prim iddiaları, futbolcular arasında kavga, Arda ve Terim'in bırakması kaosu gözler önüne serdi.

İLGİLİ HABER Terim`i ikna heyeti Terim`i ikna heyeti

Yıldırım Demirören, referandumda “Evet” kampanyası yaparak Futbol Federasyonu başkanlığı görevinden çok, hükümete yakın siyasetçi kimliğine büründü. ‘Futbol Direktörlüğü' adında yeni bir oluşum yaratmak isteyen TFF Başkanı, bu atılımında da başarısız oldu ve Fatih Terim'e ‘Tek adam' misyonu yükledi. Art arda patlak veren olayların önüne Terim'i atan Demirören, sessiz kalmayı tercih etti ve Terim'e 3.5 milyon Euro (15 milyon TL) ödeyerek çare bulmaya çalıştı.

Türkiye Futbol Federasyonu'nda Yıldırım Demirören döneminde danışman maaşları 500 TL'den 30 bin TL'ye fırlarken göreve getirilen sekretere bile 8 bin TL aylık bağlandı. İşten çıkarılan 5 bin TL maaşlı pazarlama müdürünün yerine 9 bin TL maaşla yeni müdür alındı. İşten çıkarılan kişi yerine yüzde 70 zamla yeni elemanlar getirildi. 27 Şubat 2012'de Yıldırım Demirören'in başkanlık koltuğuna oturmasının ardından futbol adeta ikinci planda kaldı, daha çok saha dışı olaylar gündeme oturdu. TFF'nin “Karşılıklı anlaşarak yollarımızı ayırdık” açıklamasına rağmen Fatih Terim'e ödenen 3.5 milyon Euro'luk tazminat, TFF'yi bir kez daha tartışmaların ana hedefi haline getirdi.

İLGİLİ HABER Mustafa Denizli: `Milli Takım reddedilmez` Mustafa Denizli: `Milli Takım reddedilmez`

MARKA DEĞERİ

Terim, göreve ‘Türkiye Futbol Direktörlüğü' sıfatıyla geldi ama bu görevin neleri kapsadığı konusunda kimse açıklama yapmadı. Terim sonrasında bu sıfat kaldırılıyor. 14 yabancı oyuncuya izin verildi, “Aslında Türk oyuncular için bu kararı aldık” denildi ama gelecek yabancılarla ilgili bir kıstas konulmadı. Türkiye, yabancı çöplüğüne döndü, menajerler ceplerini doldurdu. Yayın ihalesinde rakamın yükseldiği söylense de futbolun marka değerinin aynı şekilde artmadığı konusunda herkes hemfikir oldu.

SİYASİ MESAJ VERDİ

Hatta yayın ihalesinin siyasi nedenlerle bu rakamlara ulaştığı iddia edildi. Demirören'in, referandum sürecinde oyunu net bir şekilde açıklaması, siyasetin Türk futbolunun ne kadar içinde olduğunu gözler önüne serdi, TFF'yi siyasetin bir aracı haline getirdi. Tribün terörünün bitirilmesi için yeterli önlem alınamadı. Kurullara olan atamalar tartışılırken, kurullardaki FETÖ'cülerin temizlenmediği konuşuldu.

İLGİLİ HABER Ertuğrul Sağlam'dan Fatih Terim değerlendirmesi Ertuğrul Sağlam'dan Fatih Terim değerlendirmesi

PRİM KAVGALARI 

Demirören döneminde saha sonuçları da istenilen düzeyde olmadı. 2014 Dünya Kupası'na katılamayan Türkiye, EURO 2016'ya katıldı ama futboldan çok kavgalarla gündeme geldi. Şampiyon olan Portekiz'de oyunculara 275'er bin Euro prim dağıtılırken, Türkiye'de katılma primi 500 bin Euro idi. Prim kavgalarıyla turnuva bitti, Terim'in görev süresi boyunca yalnız bırakıldığı da iddia edildi.

Yayınlanma Tarihi:12:13,