SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Güntekin Onay kimdir, kaç yaşında, NtvSpor’dan ayrıldı mı? (beIN Sports iddiası)

Güntekin Onay NTVSpor'dan ayrılıyor. Rıdvan Dilmen'le beraber çektikleri %100 Futbol programı ile kült bir spor programına imza atan Güntekin Onay, transfer oluyor. Peki Güntekin Onay kimdir, kaç yaşında, hangi kanala gidiyor? İşte detaylar...

Güncellenme: 10:02, 27/07/2017
Güntekin Onay kimdir, kaç yaşında, NtvSpor’dan ayrıldı mı? (beIN Sports iddiası)

Uzun yıllardır NTV ve NTVSpor kanallarında yer alan ve Rıdvan Dilmen’le fenomen program %100 Futbol’la tanınan Güntekin Onay’ın NTVSpor’dan ayrıldığı iddiası spor dünyasına bomba gibi düştü. Peki Güntekin Onay kimdir, kaç yaşında, nereye transfer olacak?

NTVSPOR’DA GÜNTEKİN ONAY DEPREMİ

Bir süredir kapatılacağı konuşulan ancak bu iddiaları yalanlayan NTVSpor’da Güntekin Onay depremi yaşanıyor. Uzun yıllardır Doğuş Medya Grubu’nda yer alan ve fenomen program %100 futbol’la geniş bir hayran kitlesine ulaşan Güntekin Onay, NTVSpor’dan resmen ayrılıyor.

YENİ ADRESİ beIN Sports!

NTVSpor’dan ayrılığı kesinleşen Güntekin Onay’ın yeni adresi de belli oldu. Onay, yeni kurulan ve LigTV’nin yerini alan beIN Sports’a transfer oldu. Güntekin Onay’ın beIN Sports’a transferi sonrası Rıdvan Dilmen ve %100 Futbol programının da akıbeti merak konusu oldu.

GÜNTEKİN ONAY KİMDİR?

Güntekin Onay (d. 12 Ekim 1971, Adana), Türk spor spikeri ve yazarıdır.

Teknik direktör Gündüz Tekin Onay’ın oğludur. 12 Ekim 1971 tarihinde Adana’da dünyaya geldi.İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca olmak üzere 3 dil bilen Onay, Özel Işık Lisesi’ni bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi’nde okumaya başladı ve daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Turizm bölümüne geçiş yaptı. 1992’de Kanal 6’ya geçen Şansal Büyüka’nın yabancı dil bilen, genç, bilgili elemanlardan oluşan yeni bir ekip kurma hazırlamak istemesi ile Türk Spor Basınına girdi. Gündüz Tekin Onay’ın oğlu Güntekin Onay’ı Şansal Büyüka’ya önermesiyle, Öztürk Pekin ve Doğan Yıldız gibi televizyoncular tarafından bir takım testlere tabi tutuldu ve testleri başarıyla geçtikten sonra aynı isimlerden eğitim aldı.

Önce Kanal 6’da dış haberler sorumlusu olarak mesleğe başladı. İlk olarak “Güney Amerika Kupasını” anlattı. Sonra “B.Dortmund-İnter” maçını anlatmaya Almanya’ya gitti. 1992-1993 sezonunda Türkiye Ligi maçlarını anlatmaya başladı. İlk anlattığı maç “Kocaelispor-Beşiktaş” maçı oldu. Kanal 6 sabah bültenlerinde spor haberlerini sunmaya başladı ve Şansal Büyüka ile stadyum programını yaptı. Daha sonra Şansal Büyüka’yla beraber Kanal D’ye geçti ve Televole isimli spor programını yaptı. 1996 yılında Şansal Büyüka ile beraber Show TV’ye geçti. 1997 yılında Star TV’ye geçerek Telegol programının sunuculuğunu yaptı ve UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarını anlattı.

Son olarak NTV’ye transfer oldu. Rıdvan Dilmen’le beraber %100 Futbol programını lig maçlarından sonra ve Türk takımlarının Avrupa maçlarından sonra yapmaktadır. Türk futbolunun referans programlarından biridir. Bir dönem pazar geceleri “Videolig” programında Rıdvan Dilmen’le Türkiye ligindeki tüm karşılaşmaların özetlerini gösterip yorumladı. Gol programında Emek Ege ile Avrupa liglerini yorumlamaktadır.