SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fatih Terim ne kadar maaş alıyordu? Tazminat ödenecek mi?

Fatih Terim sürprüz bir karara imza atarak Milli Takım'dan istifa etti. Futbolseverler Fatih Terim'in maaaşı ne kadar merak ediyor. Peki TFF Fatih Terim'e, ya da tecrübeli teknik adam TFF'ye tazminat ödeyecek mi?

Güncellenme: 20:41, 26/07/2017
Fatih Terim ne kadar maaş alıyordu? Tazminat ödenecek mi?

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Milli Takım'ı bıraktı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Fatih Terim'in ayrılık nedenini açıkladı. Tazminat ödeme konusuna da açıklık geldi. Peki Fatih Terim ne kadar maaş alıyordu?

Fatih Terim'in geçerli sözleşmesine göre; Terim istifa etseydi TFF'ye 1 milyon 450 bin Euro, TFF sözleşmeyi sonlandırsaydı, bu kez TFF, Terim'e 4.7 milyon Euro ödeyecekti. 15 Kasım 2013 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu ile Fatih Terim arasında 5+2 yıllık bir sözleşme yapılmıştı. 15 Kasım 2018'e kadar Terim'in sözleşmesi devam edecek sonrasında da 2 yıllık opsiyon devreye girecekti. Terim bu süre içerisinde sözleşmeyi tek taraflı feshederse 1 milyon 450 bin Euro'yu TFF'ye tazminat olarak ödeyecekti.

FATİH TERİM AYDA 291 EURO MAAŞ ALIYORDU

Ancak TFF'nin Terim'i görevden almasının maliyeti ise çok farklı rakamlar üzerinde kurulmuştu:Terim'in yıllık ücreti 3.5 milyon Euro… Fatih Terim'in sözleşmesinin bitmesine bu aydan itibaren kalan süre ise 16 ay…  Terim bu süre içerisinde Milli Takım'daki görevinden alınması halinde toplam 16 aylık parasını her ay 291 bin Euro olarak almaya devam edecekti. Bu rakam toplamda yaklaşık olarak 4.7 milyon Euro'ya tekabül ediyor. Yani, eğer TFF, Terim'i tek taraflı gönderdiğini açıklasaydı, Terim'e sözleşmesinin kalan dönemindeki alacaklarının tamamını (4.7 milyon euro) ödeyecekti. (Bu durum Terim'in Milan'daki görevine son verildikten sonra 2 yıl boyunca İtalyan kulübünden aylık 100 bin Dolar almasına benziyor.)

İLGİLİ HABER Fatih Terim ile birlikte ekibi de gitti Fatih Terim ile birlikte ekibi de gitti

Fatih Terim ve TFF cepheleri, karşılıklı olarak anlaştıklarını açıkladıkları için, (ayrılık toplantısında ek bir protokol yapılmadığı takdirde) birbirine tazminat bedeli ödemeyecek. Bu görüntünün yanında konuyla ilgili yapılacak resmi açıklama da merakla bekleniyor. TFF veya Fatih Terim, alacaklarından feragat etti mi yoksa tarafların yolları ayırmak için son kez el sıkışması ne kadara mal oldu önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.

TFF’DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

İşte TFF'nin resmi internet sitesinden yaptığı Fatih Terim açıklaması:

“Bir süredir kamuoyunda ve medyada gündem haline getirilmeye çalışılan birtakım futbol dışı konular, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile Türkiye Futbol Federasyonu yönetimini yıpratma amacı taşıyan bir hal almıştır. Bir araya gelen taraflar, sürecin bundan sonraki kısmında yolları ayırmanın her iki taraf açısından daha sağlıklı olacağına kanaat getirmiştir.

Gerek Türkiye'de gerek dünyada başarıları ile kendini kanıtlamış ve Türk futboluna büyük hizmetler vermiş olan değerli hocamıza teşekkür eder, bundan sonraki hayatında başarı ve mutluluklar dileriz.” İLGİLİ HABER Fatih Terim`in ayrılığı borsada Galatasaray`ı uçurdu! Fatih Terim`in ayrılığı borsada Galatasaray`ı uçurdu!